• USD 29.3
  • EUR 30.4
  • GBP 35.7
Спецпроєкти

Ісламофобське полювання на відьом. Навіщо Макрон оголосив джихад ісламу

Президент Франції напередодні виборів намагається відібрати голоси у правих та ультраправих

фото президента Франції Емманюеля Макрона
Президент Франції Емманюель Макрон / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Журналіст EUobserver Ендрю Реттман у своїй статті пише про представлений Францією в ЄС спірний документ, який низка НУО вже оголосили "ісламофобським полюванням на відьом".

Франція ініціювала в ЄС дискусію про "надзвичайно чутливу" проблему богохульства та джихадистського насильства, що може ще більше відштовхнути європейських мусульман.

"Завдяки недавнім інцидентам став очевидним надзвичайно чутливий характер поняття богохульства, яке об'єднує та мобілізує всі течії радикального ісламістського світу", — йдеться в документі, оприлюдненому головуючим в ЄС для інших країн-членів.

"Еволюція цієї загрози вже помітна в деяких європейських країнах", — додали в документі.

"З початку 2020 р. у Франції, Великій Британії та Німеччині відбулася серія атак, що може бути пов'язане з цим явищем", — зазначають автори.

"Так було у випадку з останніми сімома атаками, скоєними у Франції, насамперед щодо чотирьох атак, що відбулися восени 2020 р., включаючи обезголовлення вчителя Самюеля Паті", — заявила Франція.

Французька доповідь під назвою "Загроза з боку незалежних джихадистів", з якою ознайомився EUobserver, була представлена 5 січня.

Реклама на dsnews.ua

У ньому обговорюються тенденції після краху "Ісламської держави", джихадистського режиму в Іраку та Сирії.

"Новий тип загрози" відноситься до осіб, які "позбулися впливу терористичних організацій [таких як ІДІЛ] як в оперативному, так і в ідеологічному плані", — попереджає Франція.

"Атака такого типу... здійснюється суб'єктами зі слабким або несуттєвим зв'язком з радикальним рухом і раніше невідомими спецслужбами", — йдеться у документі.

Як зазначається, у деяких нападників спостерігалася "психологічна нестабільність або вони навіть страждали на "психічні розлади".

"Ці терористи застосовують типові методи, використовуючи холодну або тупу зброю, які, однак, можуть мати серйозне символічне значення, коли атаки супроводжуються видовищними акціями на зразок обезголовлення, і націлені на певні групи або людей... [включаючи] окремих осіб, яких відносять до "невірних" ", — заявила Франція.

"Чи згодні держави-члени з викладеною вище думкою?" — цікавиться Франція.

Відповідь на це питання міністри внутрішніх справ ЄС мають намір обговорити 3 березня.

І метою переговорів є затвердження нових рекомендацій ЄС щодо "боротьби з тероризмом" на зустрічі 10 червня.

Проте дискусія проходить у розпал французьких виборів, які намічені на квітень, і під час яких президент Емманюель Макрон боротиметься за голоси трьох правих кандидатів — Валері Пекресс та ультраправих Марін Ле Пен та Еріка Земмура.

Передвиборна ситуація вже стала дискомфортною для французьких мусульман, оскільки сам Макрон та його несхильний до компромісів міністр внутрішніх справ Жеральд Дарманен займаються тим, що НУО "Європейська мережа проти расизму" назвала "ісламофобським полюванням на відьом".

А на думку низки експертів, наприклад, з розташованої в Брюсселі організації Shada Islamic, нинішнє рішення Макрона порушити питання "богохульства" та джихадизму на рівень ЄС може лише посилити ситуацію.

"Паніка через іслам і європейські мусульмани досить небезпечна, і ЄС повинен її відкинути", — заявила організація в коментарі EUobserver.

Полювання на відьом?

У минулому Макрон пов'язував злочини джихадистів зі зростанням салафізму у приміських гетто Франції ("banlieues").

За порадою вченого Жиля Кеплея із Сорбони, свого колишнього радника, він спробував якось із цим розібратися.

Однак інші фахівці в цій галузі, наприклад, Олів'є Руа з Інституту Європейського університету у Флоренції, вважають, що французького лідера було дезінформовано.

Руа вважає, що це так звана школа ісламу Барлеві, що зародилася в Пакистані, вчить тому світогляду, що спричинило вбивство Паті.

"Салафіти, навпаки, відкидають будь-яку особливу відданість Пророку і не акцентують уваги на богохульстві", — сказав Руа.

"І, схоже, позиція Макрона полягає у необхідності захистити право на блюзнірство", — додав він.

Але якщо ініціатива Макрона щодо захисту "лаїцизму" [секуляризму] отримає підтримку в європейській політиці, вона може відштовхнути мусульман будь-якого віросповідання.

"Багато молодих мусульман вважають богохульство проти Пророка як спосіб [для людей] висловити відверту ісламофобію і ненависть до мусульман в цілому", — сказав Руа.

За словами експерта з тероризму з лондонського аналітичного центру RUSI Джессіки Уайт, як би там не було, французький документ для ЄС про "новий тип загрози", що виходить від "окремих суб'єктів", містить невірні факти.

За її словами, загроза "не нова", а нападники "не так часто були незалежні", навіть якщо не діяли від імені ІДІЛ.

"Богохульство завжди була серйозною проблемою, з моменту появи релігії і, звичайно ж, не відноситься лише до ісламу... для Франції в цьому також немає нічого нового", — зазначила вона.

"Більшість активних осіб пов'язані одна з одною через онлайн-спільноти, звідки вони черпають рішучість та підтримку насильства", — сказав Уайт.

Ісламофобія

Дискусія про богохульство — не єдиний проект французького головування в ЄС, присвячений гострим питанням ідентичності та ненависті.

Франція на засіданні Ради ЄС у понеділок, 10 січня, також поширила проект рекомендацій ЄС щодо боротьби з расизмом та антисемітизмом.

У проекті міститься заклик до держав-членів "криміналізувати всі форми дискримінації, що ґрунтуються на фактичному або передбачуваному етнічному походженні або релігійних переконаннях".

Вона закликала затвердити далекосяжне визначення антисемітизму, "зокрема, для правоохоронних органів у рамках їхніх зусиль щодо виявлення та розслідування антисемітських злочинів".

Нові рекомендації для ЄС можуть затвердити міністри юстиції 4 березня.

І якщо ісламофобія поряд з іншими формами ненависті у Франції чи Європі є проблемою, то в тексті документа їй місця навіть не знайшлося.

У тексті наголошується лише на тому, що ЄС створив посаду "координатора Комісії з боротьби з антимусульманською ненавистю", але при цьому ніде не йдеться про те, що ця посада вакантна з липня минулого року.

Руа вважає, що причиною зростаючої ісламофобії стала відсутність відповідей на ставлення французів і європейців до ісламу.

"У Європі існує консенсус щодо неприйняття розпалювання ненависті. Проблема полягає в тому, кого ці закони захищають: якщо є консенсус щодо раси, статі та етнічної приналежності, то як щодо релігії?", — сказав він.

"Бути мусульманином — не обов'язково належати до раси, етнічної групи або культури", — зазначив він.

"Чи є ісламофобія загальним терміном для позначення будь-якого мусульманського походження... або ісламофобія — це просто критика релігії, і в цьому випадку вона є більш прийнятною з погляду свободи слова?", — додав він.

"Очевидно, що французька позиція полягає в тому, що антисемітизм — це расизм, а ісламофобія — це лише неприйняття релігії і, отже, не дискредитація раси або етнічної групи", — сказав Руа.

    Реклама на dsnews.ua