Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Чи справді в країні все так добре, як каже Яценюк

Вторник, 16 Февраля 2016, 17:23
«Публічний аудіт» зробив аналіз основних тез Звіту про хід і результати виконання програми діяльності Кабінету Міністрів України у 2015 році

Фото: wikimedia.org

Забезпечено представництво інтересів держави в Європейському суді з прав людини за скаргами, поданими Урядом України щодо порушення прав, гарантованих Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод

Сума виплат, які повинні бути проведені за провадженнями, відкритими за рішенням ЄСПЛ, становить понад один мільярд гривень. Якщо бути точним - 1 001 668 545 гривень, хоча в бюджеті на 2015 рік було закладено лише 740 млн грн

Започатковано проведення політики забезпечення інформаційної безпеки України

В рейтингу свободи преси за результатами 2014 року Україна перебувала на 127-му місці, що на 1 позицію гірше ніж рік тому, у лютому 2015 опустились з 127 на 129 місце.

Вдосконалено законодавство, що регулює діяльність на тимчасово окупованій території та в районі проведення антитерористичної операції

Які заслуги у Державної служби з питань Автономної Республіки Крим та міста Севастополя і Державного агентства з питань відновлення Донбасу не зрозуміло, навіть сайтів немає, звітів про роботу також. У серпні 2015 Кабмін виділив 4 млн. 107,7 тис. гривень на забезпечення функціонування Агентства. Відтак, діяльність лише на папері.

Реформа державного управління

Чиновників так і не скорочено, міністерств стало більше (Міністерство інформаційної політики України), заступників міністрів не скорочено.

Поліпшено умови ведення бізнесу в Україні

У рейтингу Doing Business піднялись на 29 позицій, і зараз займаємо 83 місце. Фактично, єдиним критерієм, який входить у структуру загальної оцінки, в якому Україна досягла успіхів, є підвищення з 70-ї позиції на 30-ту в рейтингу легкості реєстрації бізнесу, за швидкістю отримання свідоцтва платника ПДВ. Так, в Україні, щоб зареєструвати підприємство, потрібно пройти чотири процедури, тоді як, до прикладу, в Німеччині - 9; строк реєстрації в Україні - 7 днів, у Німеччині - 10,5. Стосовно інших критеріїв: отримання кредитів - 19 місце (у минулому році -17-те); захист інвесторів - 88 місце (у минулому році - 89-те); вирішення неплатоспроможності - 141 місце; оподаткування - 107 місце; під'єднання до електромереж - 137 місце (приміром, у Польщі - 39-те); отримання дозволу на будівництво - 140 місце; міжнародна торгівля - 109 місце; забезпечення виконання зобов'язань - 98 місце.

Тобто, за тими критеріями, на які в першу чергу звертають увагу міжнародні фінансові групи та інвестори, оцінюючи інвестиційну привабливість, не те, що не відбулось покращень, спостерігається навіть тенденція до погіршення умов ведення бізнесу.

Підтримка розвитку малого і середнього бізнесу. Підписано з Програмою розвитку Організації Об'єднаних Націй (ПРООН) Угоду про започаткування проекту "Зміцнення членських бізнес-організацій малих і середніх підприємств" із загальним бюджетом 1,053 млн. дол. США (серпень 2015 року)

За два роки підприємствам не надано доступу до дешевих кредитів, без них всі закриваються. Усі заходи декларативні, підписано 4 угоди, коли вони почнуть реально діяти незрозуміло.

Вжито заходів щодо оновлення влади та проведення антикорупційної реформи

У всесвітньому рейтингу корупції Україна посідає 130 місце зі 168 позицій. У минулому році країна була на 142-му місці зі 175 позицій. За останній рік рівень корупції виріс у частині надання комунальних послуг підприємцям, щорічних податкових відрахувань. За цим показником Україна отримала -3 бали за шкалою World Economic Forum Executive Opinion Survey.

Боротьба з корупцією відбувається виключно на рівні створення інституційних структур шляхом прийняття відповідного нормативного документа та абсолютно не відображається на практичному, якісному, стані боротьбі з таким хворобливим явищем

Фото: vybor.ua

Активно проводиться реформа судової системи та суміжних правових інститутів

Судову реформу зведено до встановлення тотального контролю над суддями з боку Президента.

Проведено перший етап реформування податкової системи

Відповідно до спільного аналізу Світового банку та аудиторської компанії PwC, Україна в 2015 році зайняла 107 місце в рейтингу податкового навантаження на бізнес серед 189 економік. Таким чином, Україна за рік піднялася лише на одну сходинку (торік наша країна була на 108 місці). Згідно з рейтингом, Україна опинилася між Ганою і Республікою Фіджі. При цьому рівень податкового навантаження на прибуток модельної компанії (TotalTaxRate) склав 52,2%. У середньому в світі рівень податкового навантаження становить 40,8%.

Ставки податків не зменшено, систему електронного оподаткування та зниження ролі співробітників ДФС у підприємницькій діяльності не зменшено.

Впровадження реформи системи державних закупівель

Прийнято новий закон "Про публічні закупівлі", вся процедура електронна окрім оцінки на відповідність пропозицій встановленим критеріям, залишено цю функцію за представником тендерного комітету, що нивелює усі нововведення.

Забезпечено просування експорту та захист внутрішнього ринку

Експорт зменшився на 30,8 %, імпорт на 32,3 %. У 2016 році експорт не піднимиться, оскільки квоти за пільговою нульовою ставкою митних зборів за основними групами товарів не плануються до перегляду, враховуючи торговельні війни РФ з Туреччиною, призведуть до того, що ринок ЄС збільшить присутність турецьких продуктів, а інші товари України, крім сировинних, неконкурентоздатні на ринку Європи.

Що можна робити в Україні, не вкладаючи значних коштів та відповідно не ризикуючи ними. Мова може йти не про виробництво, а саме про вирощування та збирання урожаю, подальший експорт для вторинної обробки на території країни-донора інвестицій.

Такими чином, доля України нагадує поля, на якому вирощують культури вітчизняні фермери, коли вони виконують основну роботу, а прибутки отримують трейдери-експортери та агрохолдинги.
Якщо розібрати структуру експорту, то за 9 місяців 2015 року дійсно 38,8 % від усього експорту становили продовольчі товари та сировина для їх виробництва. Сума, на яку експортовано таких товарів за період січня-вересня, становила $ 10,140 млрд. Поряд з цим, за 9 місяців 2014 року ця частка становила 30,7 %, тобто у відсотковому співвідношенні була меншою, але в абсолютних цифрах становила більше - $ 12,036 млрд.

Тому говорити про те, що це є значним досягненням можна тільки з оглядом на відсоткове порівняння частин у структурі експорту країни, а не в абсолютних показниках.

Здійснено захист національного товаровиробника. Наприклад, застосовано остаточні компенсаційні заходи щодо імпорту в Україну легкових автомобілів походженням з Російської Федерації

Україна так і залишилась ринком продукування сировини (тобто, територія її виробництва, вирощування), яку в подальшому експортують в країни за місцем знаходження наступних циклів виробництва товарів із вищою доданою вартістю. Проте, саме виробництво слід нарощувати на території країни, що вплине у свою чергу і на ріст ВВП, однак, оскільки наразі відсутня ланка середніх підприємств, цього не відбулось.

Крім того, стала високою ймовірність запливу в країну нових торгових марок і брендів з ЕС в низькому ціновому сегменті. Тобто, сировину для виробництва Україна експортує, ця продукція є конкурентоздатною в тому числі за рахунок низької вартості робочої сили на території нашої країни, а ось готовий продукт, який доведено до готового результату за кордоном, де витрати на його виробництво значно більші, ніж в Україні (за рахунок як загальної вартості всіх компонентів, так і вищих у порівнянні з вітчизняними складовими вартості праці), імпортує.
Таким чином, у напрямі захисту національного виробника, відповідно, росту національної економіки, зворушень не вбачається.

Здійснено заходи щодо подолання негативних наслідків у фінансовому секторі та підвищення довіри вкладників до банківської системи

Гарну оцінку вказаним "досягненням" надали на Всесвітньому економічному форумі у Давосі. Так, згідно звіту Global Competitiveness Report (Глобальний рейтинг конкурентоздатності), Україна зайняла 79 місце зі 140. При цьому надійність банків України оцінено найнижчим показником - 140 зі 140.

Зі 180 банків у 2014 році на 2016 рік діють 114.

Продовжено реформування житлово-комунального господарства

Відбулося безпрецедентне збільшення тарифів на житлово-комунальні послуги:

Вартість газу для населення збільшено від 3 до 7 разів.
Вартість опалення та гарячої води збільшено від 50% до 100%.
Вартість централізованого водопостачання збільшено від 30 до 60%.
Вартість електроенергії збільшено на 50%.
Чергова хвиля збільшення вартості житлово-комунальних послуг запланована на квітень 2016 року та квітень 2017 року.

Удосконалено управління державними інвестиціями

Протягом 2015 року інвестицій за рахунок державного бюджету так і не відбулось, оскільки останній сам потребує інвестицій у вигляді кредиторської допомоги. Усі вливання - це власні кошти підприємств та організацій, з боку Держави - нуль.

Інвестиції в розвиток внутрішньої торгівлі в межах України якщо і матимуть місце, то виключно в товарну групу з низькою собівартістю і, як наслідок, якістю, та характеризуватимуться високою ризиковістю, а тому вони не є пріоритетними та обґрунтованими станом на сьогодні

Фото: 24tv.ua

Вжито заходів з реформування транспортної інфраструктури

Корпоратизовано "Укрзалізницю", не реформовано Укравтодор, гроші на ремонти не виділяються, спеціальний фонд, куди будуть направлятись кошти від громадян як частка сплаченого у ціні палива збору не створено. Дороги ремонтуються тільки за рахунок кредитних коштів, капітальні ремонти не проводяться.

Розпочато впровадження корпоративного управління відповідно до стандартів ОЕСР

Станом на 01 січня 2016 року господарськими товариствами, що перебувають у сфері управління Фонду, на загальних зборах акціонерів за результатами фінансово-господарської діяльності в 2014 році ухвалено рішення про нарахування дивідендів на корпоративні права держави обсягом 384,950 млн грн. До державного бюджету України перераховано 384,474 млн грн, або в межах все тих же 0,5 % від номінальної вартості.

Загалом зазначений рівень прибутку Держави у 2013-2015 роках в середньому на рівні 1 % свідчить про неналежні результати роботи більшості державних підприємств, вимивання з них коштів, завищення витрат на фоні заниження прибутків та неефективне використання державного майна.

Змінено принципи відбору керівників державних підприємств, створено умови для призначення визнаних фахівців на керівні посади в ключових державних компаніях

Такий відбір приніс менеджмент тільки до "Укрнафти", інші крупні державні підприємства працюють за старими правилами продавлення та призначення на них представників олігархів. До того ж зміна менеджменту "Укрнафти" не стала панацеєю, борги по дивідендах та зборах до сих пір не погашені.

Вжито заходів щодо забезпечення масштабної прозорої приватизації державної власністі

Загалом відповідно до Закону про Держбюджет на 2015 рік від приватизації очікувалось отримати надходжень у розмірі 17,00 млрд грн. Відповідно до оперативних даних ФДМУ від приватизації державного майна надійшло та перераховано до загального фонду державного бюджету 151,481 млн грн. Таким чином від приватизації отримано менше 1% запланованого.

Затягування процесу передачі уповноваженими органами (читаймо Міністерствами) управління об'єктів державної власності Фонду для подальшої приватизації стало причиною продовження строків виконання постанови Уряду від 12 травня 2015 року № 271. Так, станом на 01 січня 2016 року із 175 об'єктів від уповноважених органів влади управління до Фонду передано 19, що становить 11 %.

Відкриття європейських ринків для українських аграріїв

Квоти за пільговою нульовою ставкою митних зборів за основними групами товарів з України мізерні, не плануються до перегляду, а мито велике, наші аграрії не можуть конкурувати з європейськими, беруть наше виробництво як сировину, а її вартість відповідна вкрай низька.
Реалізовано програмні завдання з реформування вугільної галузі
Шахти хочуть закрити та розпродати, галузь не реформується, борги по зарплатах тільки на шахтах Львівського та Волинського басейнів більше 200 млн грн

Здійснено перехід до ринкових тарифів на газ та електроенергію

Ринкові тарифи не перед ким не обґрунтовано, банальне збільшення ціни у три рази не перехід до ринкових тарифів.

Підвищено енергоефективність в країні за рахунок реалізації спеціальних проектів та проектів з використання альтернативних джерел енергії

Енергоефективності немає, лічильники у регіонах не встановлюються, субсидії не спонукають людей займатись енергоефективністю та заощаджувати ресурси

Скасовано режим спеціальних пенсій

Скасовано спеціальні пенсії міністрам, народним депутатам, чиновникам, суддям, прокурорам (крім військовослужбовців та науковців). Але тим, кому вже призначено все одно прийдеться виплачувати, навіть якщо дійде до суду, тому економію від цього поки ще не буде.

Фото: zn.ua

Проведено реформування системи соціальної підтримки населення, забезпечено ефективність її надання. Допомога надається лише тим громадянам, які її потребують

Здійснено кардинальну реформу системи надання субсидій шляхом спрощення порядку її надання та посилення адресності. Проте, сьогоднішній порядок їх надання не приводить до скорочення видатків бюджету, бездарна політика у цьому напрями приводить тільки до збільшення навантаження на бюджет. Крім того, бюджетом на 2016 рік було скорочено низку соціальних виплат.

Чисельність наявного населення України за 11 місяців 2015 року скоротилося на 179,2 тис осіб в порівняні з аналогічним періодом 2014 року і складає 42,77 млн осіб;

Кількість народжуваних малюків за 11 місяців 2015 року скоротилося на 12% або 51,4 тис осіб, а рівень смертності збільшився на 14 % в порівнянні з аналогічним періодом 2014 року;

Рівень споживчих цін (інфляція) за 2015 рік в порівнянні з 2014 роком зріс на 43,3%;

За даними Міністерства соціальної політики України, фактичний розмір прожиткового мінімуму в цінах листопада 2015 року в розрахунку на місяць на одну особу становив 2 487 грн, а Урядом затверджено мінімальну зарплату 1248 грн.

Вжито заходів щодо формування сучасного трудового законодавства та легалізації заробітної плати

Заробітну плату із тіні не вивели, ЄСВ у сукупному залишився на такому ж рівні, навантаження на фонд заробітної плати не зменшено.

Розпочато процеси реформування на ринку лікарських засобів

На лікарські засоби, які відсутні в Національному переліку основних ЛЗ і ВМП та обов'язковому мінімального асортименту (соціально орієнтованих) ЛЗ і ВМП для аптечних закладів, продавці-фармацевти можуть "накручувати" ціни на свій власний розсуд залежно від кон'юнктури ринку та отримувати надприбутки. Різниця вартості на один і той самий медпрепарат у різних аптеках може сягати більше 100 %. З метою стабілізації цін на ринку на лікарські засоби Уряд в квітні 2014 року ввів ПДВ 7% на імпортні ЛЗ І ВМП, а також 5% додаткового імпортного ввізного мита. Ці два податкових нововведення з боку держави, які збільшили кінцеву ціну реалізації лікарств і медичних виробів, дозволяють стверджувати, що в 50 % середньостатичного зростання вартості 1 упаковки ліків, 12 % - це штучне збільшення державою вартості ліків за рахунок введення додаткових податків і зборів. Внаслідок додаткового податкового і митного обтяження на імпортні лікарські засоби українці зайво витягнули зі своїх кишень більше 5 млрд грн.

Фото: golos.zp.ua

Вжито заходів з реформування сфери освіти

За 2015 рік закрили 225 загальноосвітніх навчальних закладів

Вжито заходів щодо реформування професійно-технічної освіти.
Фінансування переклали на місцеві бюджети, у них грошей на ПТУ немає. Тільки після протестів під ВРУ депутати, а не Уряд, внесли зміни до бюджету на 2016 рік щодо фінансування цих закладів з Держбюджету. Без такого рішення левова частка ПТУ могла б перестати існувати.

Здійснено заходи, спрямовані на реформування системи вищої освіти, імплементацію Закону України "Про вищу освіту"

Протягом 2015 року зачинено 76 вищих учбових закладів.

Вжито заходів щодо інтеграції науки та освіти, створення технологічних та наукових парків, переходу до фінансування наукових досліджень на проектній основі.

Національна академія наук України щороку витрачає близько 3 млрд грн коштів Державного бюджету; використовує понад 200 державних установ (інститутів, наукових центрів, музеїв, бібліотек) і сотні гектарів заповідників (парків); отримує найбільше прибутку від надання в оренду нерухомого державного майна, а не наукової діяльності, як у всіх науково-розвинених країнах світу; виробляє "продукт", який або не має жодної суспільної користі, або існує лише на папері у вигляди десятків тисяч монографій, одиниці з яких друкуються в міжнародних виданнях.

Забезпечено фінансове співробітництво з МВФ, Світовим банком, ЄС, ЄБРР, ЄІБ та іншими МФО

Внаслідок "вдалого" фінансового співробітництва з міжнародними фінансовими організаціями сумарний державний борг на одного українця наприкінці 2015 року склав 36,6 тис грн., що в 6 раз більше ніж у 2009 році. А в разі розрахунку на 1 працюючого українця ця цифра збільшується до 95 тис грн.

У минулому році отримано лише 37 % від запланованого обсягу кредиту МВФ, загальний обсяг кредитування мав сягнути приблизно $ 9,9 млрд, що склало б 56,5 % від запланованого. Проте цього не сталося. Наслідком провальної роботи Уряду стало невиконання запланованого зростання золотовалютних резервів НБУ, що є однією з причин сьогоднішнього падіння курсу гривні на міжбанку і, як наслідок, підвищення споживчих цін.

Урядом не було здійснено необхідних заходів для започаткування проекту удосконалення профілактики і лікування неінфекційних хвороб (серцево-судинні та онкологічні захворювання) та зміцнення механізмів надання медичних послуг. Протягом 9-ти місяців 2015 року Україна отримала на "вдосконалення системи охорони здоров'я" лише 11,3 млн грн з передбачених договором з МБРР 215 млн дол США. Тим часом статистика смертності в Україні, нажаль, невтішна. Кожен четвертий українець не доживає до 60-ти років, а кожен десятий - до 35-ти років. Тривалість життя українців у середньому на 10 років нижча, ніж у країнах Європи, і на 18-19 років, ніж у Японії.

Больше статей о деятельности Кабмина читайте в рубрике Государство