Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Порошенко не зможе виконати більшість своїх обіцянок

Понедельник, 2 Июня 2014, 22:09
Навіть поверхневого аналізу передвиборчої програми нового президента достатньо, щоб прийти до такого невтішного висновку

Зрештою, його виборців мав би ще під час агітаційної кампанії насторожити той факт, що Петро Порошенко не пояснює, як саме він планує виконувати ключові пункти свого президентського плану. І найбільше занепокоєння викликають обіцянки, які стосуються зовнішньої політики та збільшення фінансування тих чи інших державних програм.

1. Армія

Підчас своїх передвиборчих поїздок регіонами Петро Порошенко гарантував збільшення зарплати для учасників АТО до 1 тис. грн. на день, а також обіцяв застрахувати здоров"я та життя добровольців на 1 млн. грн.. І все це вже з 26 травня. Однак, в парламенті досі немає законопроекту, де б були прописані відповідні зміни до державного бюджету. Крім того, досвідчений бізнесмен мав би розуміти, що виконання такої обіцянки тільки для 1 тис. бійців буде коштувати не менше 1,5 млрд. грн. Звідки взяти ці гроші в умовах проблемного бюджету – не відомо.

2. Крим

"Одним із перших пріоритетів діяльності президента, всієї української влади буде рішення "кримського питання" : повернення Криму Україні, захист українців, які проживають в Криму і які через свого "українства" зараз відчувають надзвичайно високий тиск", - заявив Порошенко на передвиборчому брифінгу у травні. Проте, що може запропонувати новий президент Росії в обмін на виведення військ з півострова, він не уточнив. Тому, наразі більше віриться в слова російського сенатора Сергія Цекова, який представляє парламент Криму: "Скорее Украина присоединится к России, чем Крым вернется в состав Украины...".

3. Кримські татари

У програмних деклараціях Порошенко заявлено про особливу увагу до захисту українців Криму та кримських татар як корінного народу окупованої автономії. 31 березня у Вінниці Порошенко обіцяв статус біженців тим кримським татарам, які вимушені були поїхати з окупованого Росією півострова. Але досі в Раді немає законопроекту, який би врегульовував це питання. Хоча тисячі біженців з Криму вже кілька місяців перебувають без державної підтримки і в невизначеному становищі.

4. Гарантії безпеки України

23 травня на ефірі "Свободи слова" Петро Порошенко заявив, що відразу після виборів Україна підпише нову безпекову угоду, яка  замінить недіючий Будапештського меморандум. Нова конструкція, за задумом політика, має залучити не лише підписантів Будапештського меморандуму – США, Великобританію і Францію – з якими переговори вже проведені, а й сусідні країни, наприклад, Польщу, Румунію, Латвію, Литвку і Есонію. Хоча, чим ця угода на практиці може відрізнятися від Будапештської, яку не виконала, не тільки Росія, а й США, Великобританія і Франція (оскільки не змогли захистити територіальну цілісність України) – не відомо. Адже очевидно, що зараз ніхто не готовий воювати з Росією за наші території.

5. Членство в ЄС

В разі обрання президентом власник "Roshen" обіцяв, що "протягом 10 років Україна стане членом ЄС". Хоча, досвід всіх східно і центральноєвропейських членів ЄС показує, що цього терміну може виявитись недостатньо для реалізації такої амбіційної мети. Тим більше зараз, коли ЄС ще не вирішив свої власні економічні та структурні проблеми, а Україна фактично знаходиться у воєнному стані. Крім того, Київ має виконати цілу низку вимог, щоб відповідати стандартам ЄС. А в цьому випадку прогнозувати конкретні терміни дуже складно.

6. Деолігархізація 

В інтерв"ю німецькому виданню Frankfurter Allgemeine політик гарантував, що Рінат Ахметов і Дмитро Фірташ, як олігархи, не будуть впливати на українську політику. "Вони не будуть мати ніякого впливу на політику. Ні один, ні інший", - підкреслив Порошенко. Але, якщо зберіг і наростив свій вплив такий олігарх, як Ігор Коломойський, то чому не зможуть впливати інші? Адже зламати таку систему за один день неможливо. Зрештою, підбір команди "УДАРу" та Петра Порошенка на виборах в Київраду показав, що і сам президент поки не готовий відмовлятися від олігархічної моделі управління.

7. Співпраця з Юлією Тимошенко

"З Юлією Володимирівною ми не мали в минулому і я переконаний не матимемо в майбутньому протиріч. Якщо ми зараз і є опонентами, то лише у виборчому понятті, – сказав Порошенко. – Після президентських виборів я залюбки запрошу Юлію Володимирівну в свою команду. Я переконаний, ми будемо працювати разом!", - заявляв політик під час виборчої кампанії. Після виборів минуло більше тижня, але ніякої пропозиції про співпрацю з лідером "Батьківщини" Порошенко поки не озвучував і навряд чи зробить це взагалі. Тим більше, що попереду перспектива позачергових парламентських виборів, де два політики знову будуть основними конкурентами.

8. Дострокові парламентські вибори

Власне, питання перезагрузки Верховної Ради, стане для Порошенка одним з ключових в найближчі місяці. "Новий президент, який буде обраний, розпустить парламент і оголосить вибори", - заявив він на зустрічі з жителями Нової Каховки 11 травня. Але, парадокс української політичної шахівниці в тому, що саме в руках парламенту сьогодні зосереджена основна влада. А всенародно обраний президент, який отримав мандат вже в першому турі, не має парламентської більшості і фактично змушений виступати в ролі опозиції. Для того що б змінити ситуацію на свою користь, Петро Порошенко вже в найближчі дні спробує "переформатувати" Раду під себе, або знайде сприятливий привід для її розпуску. В обох випадках це приведе до конфлікту з тією частиною Ради, яка точно не має шансів потрапити до нового складу парламенту.

9. Власна партія

"Петро Порошенко – самовисуванець на виборах і йде самостійно, за підтримки людей. Партії на сьогоднішній день у мене немає. Але вона буде", - розповідав про себе політик. Але, згідно опитування проведеного спільно СОЦИСом, КМІСом, Рейтингом та Центром Разумкова більшість українців готові підтримати партію "Солідарність" на чолі з Порошенком - 14,8% опитаних. Хоча, вибори в Київраду, де команда Порошенка йшла під прапорами "УДАРу" показали, що, вклавши мінімум коштів, можна так само провести своїх людей і до парламенту, набравши загалом близько 50% голосів. Що гарантує створення надійної більшості в новій Раді. Не виключено, що саме цим шляхом піде Порошенко.

10. Уряд

"За Конституцією України президентські вибори не припускають відставки прем'єр-міністра. Я вважаю, що діяльність Арсенія Петровича на посаді прем'єра на цьому етапі досить успішна - були проведені рішучі кроки з організації міжнародної допомоги, отримано кредит МВФ. І я думаю, що наша співпраця з Яценюком може бути ефективною і надалі", - обіцяв кандидат у президенти. Швидше за все, цю обіцянку Порошенко виконає. Хоча б тому, що саме на цей уряд можна покласти тягар непопулярних реформ, а потім, списати його разом з негативом, який той неминуче назбирає за час проведення цих реформ.

11. Освіта

У своїй передвиборчій програмі політик говорить про потужні грошові вливання в освіту, але не розповідає звідки візьме на це кошти і коли. Разом з тим, і зараз в Україні значні ресурси, навіть за європейськими мірками, йдуть на освіту. У 2010 році серед членів Організації економічного співробітництва та розвитку розвинені країни направляли в цю галузь 6,3 % ВВП , з них 5,4 % - державні кошти , 0,9 % - приватні. Станом на 2010-й в Україні, за даними Держкомстату , на освіту йшло 7,4 % ВВП, в 2012-му - 7 % ВВП. Проблема лише в ефективності використання коштів. Про це у політика ні слова.

12. Ціна на газ

"Я вважаю, що держава Україна нічого не винна. Є у нас суб'єкти господарювання , у нас договори між суб'єктами господарювання , які як чорт із табакерки постійно змінюються: то 260 , то 460, то 550 . Це взагалі не ринок. Я хотів би платити за газ ринкову ціну. Не хотів би платити політичних цін" , - жалівся вже обраний президентом Порошенко 27 травня. При цьому політик не назвав, яку ціну збирається платити за російський газ і які інструменти планує задіяти, для того, щоб добитися саме такої ціни.

13. Референдум на сході України

"Терористи на Сході не чекають переговорів, їм вони не потрібні. Ми проведемо референдум, але тільки після президентських виборів. Це буде референдум без автоматників, зі спостерігачами та з питаннями, які цікавлять людей", - ще одна обіцянка новообраного глави держави. Хоча, очевидно, що це не більше, ніж спроба дати Донбасу політичного хабара, який вже нічого не вирішує. Адже, поки в регіоні не запанує мир, ні про який референдум не може йти й мови. А коли Київ наведе там лад і почне проводити реформи, якщо дійсно почне, то в референдумі вже не буде ніякої потреби.

14. Продаж бізнесу

Спочатку Петро Порошенко пообіцяв продати увесь бізнес, в разі обрання президентом: "Зараз буде закладена нова традиція - коли людина приходить на нову посаду, вона здійснює рішучі кроки - продає бізнес і концентрує свої зусилля на роботі". Пізніше ж виявилось, що продажу підлягає не все: "5 канал як власність, яка теж мені належить, не продаватиметься. По-перше, тому що 5 канал ніколи не продавався і продаватися не буде". В будь-якому разі, навіть якщо йдеться лише про компанію "Roshen", то експерти вважають, що зараз складно буде знайти інвестора, який заплатить стільки, скільки попросить Петро Порошенко. Відтак, процес торгів може затягнутися надовго. А потім президент скаже, що шукає нового покупця, бо в цього проблеми з грошима і т.д. і т.п. В результаті компанія може відійти у спадок сину чи в управління якомусь куму.

15. Покарання для Віктора Януковича

"Четвертий президент України Віктор Янукович має понести покарання за вчинені злочини", - . заявив кандидат у президенти України Петро Порошенко в інтерв'ю виданню "Сноб". Але ця обіцянка, не більше ніж повторювання того, що завжди приємно чути багатьом українцям. Хоча, зрозуміло, що виманити колишнього президента з Росії буде дуже складно. Не кажучи вже про екстрадицію Януковича владою Росії. Про те, як можна цього досягнути – Порошенко також не говорить.


Notice: Undefined variable: TitleUrlNow in /var/www/html/dsnews/dsnews_v2/application/dsnews/modules/default/controllers/PublicationController.php on line 176