Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Патріарх Кирило придумав нову пастку для Порошенка

Пятница, 27 Июня 2014, 13:20
Московський патріарх придумав, як змусити українську владу запросити його до Києва

Президент України Петро Порошенко закликав представників церков та конфесій долучитися до реалізації мирного плану у Донецькій та Луганській областях. Зрозуміло, що цей месидж президента спрямований в першу чергу до митрополита Онуфрія. Адже важко уявити собі, яким чином вплив на бойовиків і долю заручників можуть чинити представники УПЦ КП. Втім, участь у цій зустрічі патріарха Філарета була необхідна. В такий спосіб президент дав зрозуміти главам церков, які знаходяться у протистоянні, що чекає від них співробітництва і солідарності. Що може стати прологом до більш глибокої єдності. Примирення двох церков має стати важливим - принаймні, символічним - кроком до примирення всередині країни.

Нажаль, у справі умиротворення чад-сепаратистів на священноначалля УПЦ МП надій небагато. Те, як спокійно дотепер владики ставилися навіть до безпосередньої участі своїх кліриків у бандформуваннях, свідчить, що в них немає або важелів, або бажання, або навіть просто наказу, щоби на них впливати. До того ж з "центру" не надійшло жодного сигналу про засудження дій бойовиків. Навіть навпаки - "ополченці" видаються ледь не за останніх захисників Православ'я в Україні.

Втім, політика може змінитися. По-перше, під впливом нової тактики Кремля, який, не виключено, невдовзі змінить загарбницьку риторику. По-друге, на тлі співпраці з "умиротворення" відкривається можливість для примирення Московського патріарха з президентом України. Патріарх Кирило вже доручив митрополиту Ростовському і Новочеркаському Меркурію сприяти звільненню представників ОБСЄ. "В єдиному пориві" з УПЦ вони зможуть розгорнути "спільні миротворчі ініціативи" в прикордонному регіоні. Якщо ці ініціативи будуть хоч трохи успішними - за їхнім посередництвом вдасться, наприклад, звільнити якусь кількість полонених чи заручників з цивільного населення - це змусить українську владу ставитися до РПЦ і її патріарха якщо не як до союзників, то принаймні з вдячністю. Тобто у найближчому часі патріарх Кирило зможе повернутися в Україну.