Общество

Патріарх Кирило придумав нову пастку для Порошенка

Московський патріарх придумав, як змусити українську владу запросити його до Києва

Президент України Петро Порошенко закликав представників церков та конфесій долучитися до реалізації мирного плану у Донецькій та Луганській областях. Зрозуміло, що цей месидж президента спрямований в першу чергу до митрополита Онуфрія. Адже важко уявити собі, яким чином вплив на бойовиків і долю заручників можуть чинити представники УПЦ КП. Втім, участь у цій зустрічі патріарха Філарета була необхідна. В такий спосіб президент дав зрозуміти главам церков, які знаходяться у протистоянні, що чекає від них співробітництва і солідарності. Що може стати прологом до більш глибокої єдності. Примирення двох церков має стати важливим - принаймні, символічним - кроком до примирення всередині країни.

Нажаль, у справі умиротворення чад-сепаратистів на священноначалля УПЦ МП надій небагато. Те, як спокійно дотепер владики ставилися навіть до безпосередньої участі своїх кліриків у бандформуваннях, свідчить, що в них немає або важелів, або бажання, або навіть просто наказу, щоби на них впливати. До того ж з "центру" не надійшло жодного сигналу про засудження дій бойовиків. Навіть навпаки - "ополченці" видаються ледь не за останніх захисників Православ'я в Україні.

Втім, політика може змінитися. По-перше, під впливом нової тактики Кремля, який, не виключено, невдовзі змінить загарбницьку риторику. По-друге, на тлі співпраці з "умиротворення" відкривається можливість для примирення Московського патріарха з президентом України. Патріарх Кирило вже доручив митрополиту Ростовському і Новочеркаському Меркурію сприяти звільненню представників ОБСЄ. "В єдиному пориві" з УПЦ вони зможуть розгорнути "спільні миротворчі ініціативи" в прикордонному регіоні. Якщо ці ініціативи будуть хоч трохи успішними - за їхнім посередництвом вдасться, наприклад, звільнити якусь кількість полонених чи заручників з цивільного населення - це змусить українську владу ставитися до РПЦ і її патріарха якщо не як до союзників, то принаймні з вдячністю. Тобто у найближчому часі патріарх Кирило зможе повернутися в Україну.