Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Від чого нас не врятує ВООЗ

Четверг, 3 Сентября 2015, 17:01
Історія з поліомієлітом на Закарпатті чудово ілюструє суто українську проблему з вакцинацією

Фото: nation.com.pk

Спочатку топ-блогери від медицини - Ольга Богомолець та Євген Комаровський постять відчайдушні записи про "спалах поліомієліту в країні" з посиланням на ВООЗ. Як і будь-які ФБ-пости, ці записи емоційні і пафосні - як ми дійшли до життя такого у європейській країні у ХХІ столітті! Під цими постами починається також дуже фейсбучний холівар - "щепленці" проти "антищепленців", в якому дуже швидко тонуть останні крихти здорового глузду з обох боків.

На сайті ВООЗ, дійсно, є інформація про захворювання двох дітей на Закарпатті - 4 років та 10 місяців - на поліомієліт. Це одна з функцій ВООЗу - інформувати світову спільноту про спалахи епідемічних хвороб. Щоправда, інформація дещо застаріла - захворювання були зафіксовані на початку липня. На цьому тлі заява Богомолець про те, що профільний комітет "терміново розгляне питання" виглядає трохи смішно - "терміново" було би у липні.

Натомість з Закарпатської ОДА надходить повідомлення про те, що це не "спалах", не "епідемія" і взагалі не поліомієліт. А те, що відбувається - випадок "гострого в'ялого паралічу" (ГВП), які регулярно фіксують на Закарпатті. Так ніби ГВП - це окрема хвороба, а не один з класичних симптомів важкого перебігу поліомієліту.
Закарпатці аргументують позицію тим, що "спалах" чи тим паче "епідемія" за два місяці мали зібрати значно щедріший врожай. Але тільки в 0,5-1% випадків поліомієліт призводить до паралічу - а легких випадків поліомієліту, не діагностованих закарпатськими ескулапами, могло бути і більше.

Цікаво також, чому інформація про поліомієліт виплила тільки тепер, якщо діти захворіли ще в липні. Ймовірно, півтори місяці пішло у нашого славного МОЗ на те, щоби передати матеріали для аналізу в лабораторію ВООЗ у Женеві.

Прихильники вакцинації впевнені, що всі проблеми через те, що хтось відмовляється від щеплень - і піддає своїх дітей ризику. Противники вакцинації обурюються, що їхніх дітей піддають ризику ті, хто щепить своїх оральною вакциною

Питань тут виникає багато. І, головне, навряд чи ми отримаємо чіткі відповіді - їх ніколи не буває, коли заходиться про вакцинацію та "керовані" хвороби. Натомість виникає дуже багато невідомо звідки отриманих "подробиць". Цього разу, наприклад, частина інформагенств "вкинула" невідомо звідки отриману інформацію (як завжди, перехресні посилання, які ведуть у порожнечу) про те, що діти захворіли: а) внаслідок щеплення поганою вакциною - чи то вірус у вакцині мутував, чи то жива культура вірусу виявилася погано обробленою, чи то просто вакцина неправильно зберігалася; б) внаслідок спілкування з щойно щепленими дітьми, оскільки щеплена "живою" вакциною людина на певний час стає пасивним носієм інфекції і може заразити інших.

Жодних офіційних підтверджень, жодних посилань на джерела інформації, - але для пересічного реципієнта інформації виглядає дуже переконливим, і, головне, кожен може обрати таку версію, яка здаватиметься найбільш приємною. Прихильники вакцинації впевнені, що всі проблеми через те, що хтось відмовляється від щеплень - і піддає своїх дітей ризику. Противники вакцинації обурюються, що їхніх дітей піддають ризику ті, хто щепить своїх оральною вакциною. Холівар з приводу щеплення/відмови від щеплення, який щось притишився останнім часом на тлі інших суспільних проблем, розгорається з новою силою.

Типовий трюк пропаганди: коли вам треба "поховати" реальну проблему, ідеальний вихід - перетворити її на релігійне питання. І нехай адепти сваряться та б'ються один з одним, замість атакувати тих, хто мав би насправді розв'язувати ці проблеми.

Недостатнє охоплення щепленнями в Україні, яке повістю "вішають" на пропаганду "антищепленців", останнім часом має зовсім інше походження. Зростає кількість батьків, які не щеплять дітей не тому, що вони переконані противники щеплень. А тому, наприклад, що їм ніхто і не пропонує - бо немає вакцин. Навіть МОЗ в останні роки чесно визнавав - охоплення вакцинами проти деяких хвороб складало часом лише 20% від потреби країни.

Але навіть не це - головна проблема. Головна проблема в тому, що пересічний українець, хоч і не має нічого проти щеплень, навіть визнає, що щеплення - це корисно і правильно - намагається уникати щеплень на практиці виключно тому, що не довіряє рідній медицині. На будь-якому рівні - від сільського фельдшера до МОЗу.

Фото: 4mama.com.uaНаша офіційна медицина немало попрацювали над цим. Жоден критичний випадок з щепленнями - а їх в нашій історії було немало - не мав жодних наслідків для працівників медичних установ. Найменше занурення у проблему виявляє, що за наслідки щеплення відповідальності не несе ніхто - ані лікар, ані будь-які установи МОЗу, які проґавили неякісну вакцину. Лікарі не мають бажання нести відповідальність за те, на що вони не впливають - тобто за вміст ампули. І немає нікого у державі, хто взяв би таку відповідальність на себе. "Крайніми" у будь-якому випадку лишаються діти і їхні батьки. Для яких вакцинація в такий спосіб перетворюється на гру у рулетку, яка часом виявляється "російською".

Все це продовжується дивною історією з "керованими" хворобами. Якими люди часом хворіють - але лікарі воліють того не визнавати. Особливо, якщо в медичній картці стоїть відмітка про щеплення від цієї хвороби. Тому діагноз "гострий в'ялий параліч", яким відмахується наразі Закарпатська ОДА, може виявитися насправді поліомієлітом. Якого визнавати не можна, що б там не писала женевська лабораторія - бо тоді підніметься питання про те, що область "провалила" програму з вакцинації, наприклад. Так само, як і всі решту областей - але ж усі решту не "попалися". Провалила не зі своєї провини - бо вакцин не було. Але ж тоді ниточки потягнуться у Київ - який не забезпечив вакцинами. У відповідного відділу МОЗу, не сумніваюся, буде чим відповісти - вони покажуть всі свої звернення до Мінфіну і Казначейства з проханням виділити гроші. У Казначейства відповідь відома і завжди однакова - грошей нема. Це правда. Але правда, яку і так всі знають, - тобто маленький-маленький краєчок правди, що визирає з-під важких дверей високих кабінетів. А всієї правди - тої, що по той бік дверей - люди воліють не знати. Бо в кожного з нас є певний поріг сприйняття підлості та цинізму.

Перемогти "керовані хвороби" щепленнями, напевно, можна. З точки зору медицини та біології. Але в нас проблема не біологічного штибу. Ми зможемо подолати поліо, кір, дифтерію та інші неприємності не раніше, ніж ми подолаємо кризу довіри. Вакцинація надто тісно пов'язана з довірою. Якої в нас нема ні на копійку. Криза вакцинації - та крапля води, в якій дуже добре видно, як скорумпована державна машина вбиває людину. І ніякий ВООЗ нас від цього не вилікує.