• USD 27.9
  • EUR 34.1
  • GBP 39.5
Спецпроекты

Як новий міністр екології вів до влади партію «яйцеголових»

Ігор Шевченко ще рік тому очолював Мерітократичну партію України, яка дозволяє видачу пропусків у владу лише обраним
Фото: meritokratia.org
Фото: meritokratia.org
Реклама на dsnews.ua

"ДС" продовжує серію публікацій про новий склад Кабінету міністрів.   

Офіційну біографію нового міністра екології та природніх ресурсів можна вважати бездоганною. Ігор Шевченко - випускник Київського інституту міжнародних відносин, навчався університеті Міннесоти, Єльському університеті та Гарвардському інституті державного управління імені Кеннеді в США. У 1995 році він став засновником юридичної фірми "Шевченко, Дідковський і Партнери", яка згодом стала однією з найвідоміших в Україні (тепер ЮФ "Астерс"). Але полишив фірму у 2007-му й зосередився на суспільній роботі. Цікаво, але відбулося це після того, як Шевченко попрацював у 2005-му радником прем"ер-міністра Юлії Тимошенко. Того ж 2007-го він заснував компанію Shevchenko Asset Management. З повною біографією нового міністра можна ознайомитись на Вікіпедії. Однак, найбільш цікавим фактом з біографії Ігоря Шевченка є його кар"єра в якості засновника Мерітократичної партії України.

Взагалі, як свідчить та сама Вікіпедія, термін меритократія може використовуватися у двох значеннях. Перше - створення початкових умов для об'єктивно обдарованих і працелюбних людей, щоб вони в майбутньому мали шанс зайняти високе суспільне становище. В США таких загалом називають "яйцеголовими". Друге значення відповідає системі, в якій керівники призначаються з числа спеціально опікуваних талантів. Тобто їдея начебто непогана, мабуть тому й було вирішено так назвати партію. Але! Цей термін був вперше використаний англійським соціологом Майклом Янгом в антиутопії "Піднесення меритократії, 1870-2033", в якій описується футуристичне суспільство, де суспільна позиція визначається коефіцієнтом інтелекту (IQ). У книзі така система приводить до революції, під час якої маси скидають гордовиту і відірвану від народу еліту. А потім такий потенціальний устрій держави був розкритикований ще рядом відомих соціологів.

Игорь Шевченко. Фото: УНИАНТобто це має бути влада обраних, які мають високий інтелектуальний рівень і продемонстрували на практиці, що вміють втілювати його в конкретних проектах. Відтак, люди зі сторони, які не відповідатимуть певному рівню IQ, шансів протиснутися в соціальний ліфт, що рухається до владної верхівки, не матимуть. Це, у свою чергу, може привести до внутрішнього виродження правлячої касти з усіма відповідними негативними наслідками. 

Мабуть тому при заснуванні партії було вирішено змінити звичайний переклад слова мeritocracy з мерИтократія на мерІтократія. І цей термін на вже подається в трохи іншому сенсі (от що значить юрист, та ще й працювавший з сином самого Лавриновича). Отже, виборцям запропонували таку трактовку терміну: "Мерітократія – це така система суспільних відносин, в якій людина оцінюється та отримує визнання лише за особисті досягнення, а на владні посади обираються та призначаються виключно чесні та найкомпетентніші люди, незалежно від їхньої партійної належності, статків, зв"язків, релігійних переконань, етнічного чи соціального походження". Гарне трактування, але якесь дивне. По-перше, як може партія казати про просування осіб незалежно від партійної приналежності. По-друге, за виключення попереднього тезису, про таку саме систему цінностей можуть говорити будь які демократичні сили. Правда, як показує практика, тільки говорити.

Проте засновники Мерітократичної партії України, серед яких був і її перший голова, а нині міністр екології Ігор Шевченко, бачили у своєму проекті лише позитив. Тому й подали заявку на реєстрацію в січні 2011 року. В 2012 році партія заявила про участь у парламентських виборах. Однак організація "обраних" не змогла назбирати необхідну суму для внесення застави в Центрвиборчком, відтак свого номера у виборчому бюлетені не отримала. Не отримала вона і представництва у окружних виборчих комісіях, хоча пропонувала цілих 4 кандидати. На цьому, власне, похід інтелектуалів-достойників у владу закінчився.

Сам Шевченко в зручний кабінет на Грушевського таки потрапив, але з квоти партії "Батьківщина". Куди його, за даними "ДС", рекомендував Сергій Власенко. Що ж до заснованого Шевченком гуртка мерітократів, то з нього новий міністр екології наразі вийшов.

Реклама на dsnews.ua

До речі, на сайті Мерітократичної партії прикладом реалізації ідеології на практиці визначені "Сінгапур та сучасна Грузія". Враховуючи надзвичайний потяг влади до грузинських реформ, а також неочікувану любов до міністрів з освітою в США, можливо тому кандидатура Шевченка не викликала нарікань у представників інших політичних сил.

Далі буде... 

    Реклама на dsnews.ua