Для тех,
кто не делает
поспешных выводов

Глосарій мемів тижня. Парадна самотність та постпобєдобєсіє

Воскресенье, 14 Мая 2017, 10:00
Сім нових слів та словосполучень, які поповнили словник української мови завдяки креативу користувачів Інтернету за сім останніх днів
Глосарій мемів тижня. Парадна самотність та постпобєдобєсіє

Бійня в Дніпрі - зіткнення в Дніпрі 9 травня 2017 року під час прокремлівської акції "Марш перемоги", організованої народним депутатом від "Опозиційного блоку" Олександром Вілкулом. На підході до монументу Слави до цієї "побєдобєсної" ходи підійшли ветерани АТО, які вимагали прибрати "опоблоківську" та радянську символіку. У відповідь люди спортивної статури з оточення Вілкула почали бійку, після чого місцева поліція застосувала спецзасоби, але не проти агресивних тітушок, а проти українських фронтовиків. Інцидент набув вигляду справжнього реваншу контрреволюції, тому керівництво МВС змушене було швидко звільнити дніпровських начальників як міської, так і обласної Національної поліції.

Джоболди - нова назва дніпровських тітушок, котрі 9 травня 2017 року накинулися з кулаками на ветеранів АТО. Походить від прізвища спортсмена з місцевого центру Федерації змішаних єдиноборств Джоболди, якого першим серед тітушок ідентифікували українські активісти шляхом оперативного моніторингу соцмереж. Деяких "джоболд", котрі, за даними правоохоронців, отримували за участь у бійці по 600 грн., вже затримано. Їх підозрюють у скоєні злочинів за ст. 294 ККУ (Масові заворушення) та ст. 296 ККУ (Хуліганство), що загрожує тюремним ув'язненням до восьми років.

Комі-аут - раптове звільнення американським президентом Дональдом Трампом директора Федерального бюро розслідувань (ФБР) США Джеймса Брайана Комі, про що стало відомо 9 травня 2017 року. Приводом до відставки стало отримання Трампом службової записки від заступника генпрокурора США Рода Розенштейна, в якій вказувалось на серйозні порушення, допущені Комі при розслідуванні гучної справи про листування Гілларі Клінтон. Натомість представники Демократичної партії та навіть деякі республіканці одразу заявили, що несподіване звільнення Комі є спробою зірвати проведення ФБР розслідування щодо можливих зв'язків представників Трампа з Росією під час президентської кампанії 2016 року. Спостерігачі вже відзначають аналогію між відставкою Комі та спробою президента США Річарда Ніксона звільнити спеціального прокурора Арчибальда Кокса під час Вотерґейтського скандалу 1972 - 1974 років, що призвела до конституційної кризи та подальшої відставки самого Ніксона.

Концтабір Рейк'явік - нацистський концентраційний табір, який існує лише у хворій уяві ватажка "ДНР" Олександра Захарченка. В екстазі "культу Перемоги", що охопив ОРДО в травні 2017 року, ним було сказано на телекамери наступне: "Моя прабабуся по лінії батька в 41-му потрапила у полон, медсестра, пройшла Бухенвальд, Освенцим, Рейк'явік. В Рейк'явіку була звільнена американцями". В реальності ж, а не в окремому мозку Захарченка, і вся Ісландія, і її столиця Рейк'явік під час Другої світової війни не були окуповані гітлерівською Німеччиною. Відтак концтаборів у цій північній країні ніколи не існувало в природі.

Макронів день - перемога єврооптиміста Еммануеля Макрона у другому турі президентських виборів у Франції 7 травня 2017 року. Його тріумф виявився вельми вражаючим - Макрон розгромив "подругу Путіна" і завзятого євроскептика з ультраправої партії "Національний фронт" Марін Ле Пен з рахунком 66% проти 34%, а в Парижі його взагалі підтримали понад 90% виборців. Між іншим, остаточні підсумки голосування французів підбили саме 8 травня, коли як у Франції, так і в усьому світі відзначають капітуляцію нацистської Німеччини у Другій світовій війні. І це дало підставу інтернет-спільноті жартувати, що 8 травня 2017 року французи знову перемогли фашистів.

Парадна самотність - емоційний стан російського президента Володимира Путіна, пов'язаний із його повною міжнародною ізоляцією під час головної для сучасної Росії події року - військового параду до Дня перемоги у Москві на Червоній площі. 9 травня 2017 року спостерігати за маршируванням російських військових у парадних одностроях та проїздом армійської техніки Путін був змушений в компанії лише одного іноземного гостя в статусі керівника держави - президента Молдови Ігоря Додона. Схоже, саме тому, а не через несприятливі погодні умови, скасували повітряну частину параду: засмучений господар Кремля, певно, вирішив "не розводити хмари руками" лише для окремо взятого Додона, бо він того явно не вартий.

Постпобєдобєсіє (від лат. post - після та рос. "победобесие" - узагальнююча назва гіпертрофованої "переможної" істерії, "культу Перемоги" в путінській Росії) - рефлексії в медіапросторі з приводу подальшого застосування практики знущання над пам'яттю загиблих у Другій Світовій війні задля відродження впливу Російської Федерації на пострадянському просторі. І якщо в українському суспільстві останні агресивні ходіння "безсмертних полководців", перевдягання у ветеранів осіб, народжених вже після війни, та намагання деяких використовувати під час вже далеко не велелюдних акцій георгіївських стрічок і забороненої законодавством комуністичної символіки викликало, як мінімум, несприйняття, то в російському суспільстві побєдобєсіє вже остаточно стало основою сучасної російської ідентичності. Із використанням символів перемоги у війні та атрибутики війни в контексті інших проявів у побуті, культурі та "народній творчості", несумісних з пам'яттю про загиблих.

Больше новостей об общественных событиях и социальных проблемах Украины читайте в рубрике Общество