• USD 36.6
  • EUR 38.9
  • GBP 44.8
Спецпроєкти

Тютюн як діагноз для української правоохоронної системи

Державна система не збирається робити вигляд, що бореться зі схематозами в країні. І не хоче витрачати енергію навіть на імітацію цієї боротьби

З нелегальним ринком тютюну українські правоохоронці не борються
З нелегальним ринком тютюну українські правоохоронці не борються
Реклама на dsnews.ua

Днями відбулося чергове засідання парламентської тимчасової слідчої комісії Верховної Ради з економічної безпеки, яка, зокрема, розслідує причини неналежної протидії нелегальному обігу тютюнуЯкщо коротко, її результат наочно показав одну єдину річ: державна система не збирається робити вигляд, що бореться зі схематозами в країні. І не хоче витрачати енергію навіть на імітацію цієї боротьби.

Якщо коротко, попереднє засідання було унікальним для українських ТСК, адже на ньому правоохоронцям було передано документ на тридцять сторінок формату А4, де було вказані адреси та координати GPS сотень точок продажу контрафактних цигарок. А також список конкретних підприємств, які виробляють сигарети, до яких у комісії чимало питань щодо ухилення від сплати податків.

Отже, минуло кілька тижнів і силовики "відзвітували" про те, що питання майже закрито: всі точки незаконного продажу закриті. Нардеп Ярослав Желєзняк, вирішив перевірити 15 точок зі списку. І, на подив всіх присутніх на засіданні комісії, виявилось, що всі ці 15 пунктів продажу тютюнових виробів працюють і далі. 

Але й це ще не все. Найгірша ситуація із нелегальним виробництвом – на минулому засіданні ТСК проаналізували всіх виробників тютюнових виробів. І виявили тих, які сплачують якісь копійки податків з готової продукції в розрахунку на тонну завезеної ними сировини. При тому, що нормальне податкове навантаження у білих виробників – 3-4 млн грн з тони. Комісія склала конкретний список таких підприємств та скерувала туди контролюючі органи. І… вони не знайшли порушень. Тобто якийсь сюр: експерти з громадськості (CASE та Економічна експертна платформа) порушення бачать, члени ТСК (народні депутати) бачать, бюджет несе втрати, а контролюючі органи, які мали б виявити ці порушення і вжити заходів, просто наче із зав’язаними очима ходять на перевірки, бо жодних порушень не виявляють.

Що ми маємо в сухому залишку? Повний розвал системи правоохоронних та контролюючих органів. Державна система раніше хоча б імітувала боротьбу зі схемами в країні - ще кілька років тому перевірки передбачали б, що хоча б на місяць такі точки продаж залягали на дно, а виробництва кілька тижнів були б закритими. Зараз навіть імітувати боротьбу ніхто не збирається. І це неймовірно страшно, зважаючи на ситуацію в країні.

Депутати з ТСК налаштовані рішуче: якщо до наступного засідання комісії жодних успіхів у боротьбі із нелегальним тютюном не буде, вони наполягатимуть на кадрових змінах. Втім, чи змінить це ситуацію? Ми вже багато разів спостерігали за подібними перезавантаженнями: зміни імен, табличок із назвою органів, переїзди за новими адресами… А система як не працювала, так і не працює. Тож залишається відкрите питання: що і хто саме має зробити, щоб правоохоронні органи почали працювати? 

    Реклама на dsnews.ua