• USD 27.1
 • EUR 33
 • GBP 38.2
Спецпроєкти

Іван Баканов

Голова Служби безпеки України

Іван Баканов
Іван Баканов / УНІАН
Зміст

Дитинство, освіта

Народився 2 травня 1975 року в Кривому Розі Дніпропетровської області. Батько — учитель хімії і біології.

Іван Баканов — друг дитинства президента Володимира Зеленського. Вони жили в одному підʼїзді, вчилися разом у гімназії № 95 із поглибленим вивченням англійської мови, а пізніше — в Криворізькому економічному інституті КНЕУ імені Вадима Гетьмана: Зеленський — на юриста, Баканов — на ревізора (закінчив у 1997 році).

У 2006 році Баканов закінчив також Академію праці і соціальних відносин і туризму, спеціальність — "Суд, адвокатура і прокуратура".

Іван Баканов у дитинстві
Іван Баканов у дитинстві / facebook Баканова

Кар’єра

Чим займався Баканов до 2013 року — невідомо. З 25 січня 2013 — керівник ТОВ "Квартал 95", а з 27 грудня 2013 — керівник ТОВ "Студія Квартал-95".

На імʼя Івана Баканова зареєстровано компанії ТОВ "Студія Квартал-95" і ТОВ "Квартал-95". Їх засновник і кінцевий бенефіціар — "Грін Фемілі" Лтд (Green Family Ltd) — зареєстрований на Кіпрі, в Нікосії. Там вказані два керівники — Оксана Лазаренко (дружина Івана Баканова) і Марина Разомова-Георгіу.

З 2 грудня 2017 по 27 травня 2019 року — голова партії "Слуга народу".

У президентській передвиборчій кампанії 2019 року Іван Баканов — глава передвиборчого штабу кандидата в президенти України Володимира Зеленського.

Іван Баканов - глава передвиборчого штабу Володимира Зеленського
Іван Баканов - глава передвиборчого штабу Володимира Зеленського, 2019 р. / nv.ua

22 травня 2019 року Івана Баканова призначили першим заступником голови Служби безпеки України та начальником Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Центрального управління СБУ. Тоді ж Баканов отримав військове звання лейтенанта. Зроблено це було для того, аби він отримав можливість бути призначеним на посаду першого заступника голови Служби безпеки — людина без військового звання не може бути допущена до секретної інформації. Втім, Баканов заявив, що на вищі звання не претендуватиме.

З 28 травня 2019 року — член РНБО. З 3 червня 2019 року виконував обов’язки глави СБУ. 29 серпня 2019 року очолив СБУ.

Родина

Одружений. Дружина — Оксана Лазаренко, громадянка РФ з посвідкою на проживання в Україні. Сини — Артур і Степан.

Іван Баканов з дружиною Оксаню Лазаренко
Іван Баканов з дружиною Оксаню Лазаренко / facebook Баканова

Скандали

 • У 2019 році виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Олександр Леонов та генерал-лейтенант, ветеран зовнішньої розвідки, експерт з питань безпеки Василь Богдан заявили, що Баканова призначили на посаду першого заступника голови Служби безпеки України з порушенням процедури.

"Щодо кадрових призначень, ми бачимо, що протягом останніх днів було звільнено багато заступників, але на їхнє місце нікого не призначено. Фактично від сьогодні спецслужбою СБУ керує бізнес-партнер Володимира Зеленського, власник "Слуги народу" Іван Баканов (який тоді виконував обов’язки голови СБУ на час відпустки очільника спецслужби Василя Грицака, — "ДС"), людина, яка, як на мене, не має жодного уявлення про роботу спецслужб, про особливості такої роботи, і тому у мене досить скептичні очікування", — зазначив Олександр Леонов.

Василь Богдан, своєю чергою, заявив, що Івана Баканова призначили з порушенням процедури.

"Пан (бізнесмен Ігор, — "ДС") Коломойський повернувся до України для того, щоб відбити те, що він втратив, і якомога швидше й широко розставити кадри, які йому в цьому допоможуть. Призначення Івана Баканова у Службу безпеки України на посаду першого заступника й начальника Головного управління, яке бореться з корупцією та організованою злочинністю, якраз, як на мене, на це й спрямоване. Баканов призначений з порушенням усіх процедур. Він не пройшов спецперевірки, і був призначений до того часу, як отримав доступ до державної таємниці", — сказав Богдан.

Однак у СБУ закиди експертів щодо порушень процедури спростували.

 • Закиди щодо призначення Баканова також стосувалися того факту, що він — давній друг президента Зеленського.

Свого часу Зеленський, іще будучи кандидатом у президенти, казав, що не призначатиме своїх людей у владу. Те саме він повторив і 20 травня 2020 року під час пресконференції з нагоди першого року президентства.

Жодного кума чи армійського друга я не буду призначати… Я обіцяв, що до влади прийдуть інші люди… Ми запропонували людей, які дійсно були "чисті"…. Я не розумію, про яких кумів ідеться

Володимир Зеленський
 • 2 листопада 2019 року український журналіст і блогер Станіслав Речинський (у 2005 році очолював пресслужбу СБУ) на своїй сторінці у Facebook оприлюднив інформацію про нібито бійку Івана Баканова та на той час голови Офісу президента Зеленського Андрія Богдана.
Іван Баканов, голова Служби безпеки України
Іван Баканов, голова Служби безпеки України / УНІАН

Речинський стверджував, що конфлікт стався ще 30 жовтня, а його причиною були розбіжності навколо кандидатури на посаду керівника Головного слідчого управління (ГСУ) СБУ.

«Богдан хотів (заступника глави СБУ Дмитра) Нескоромного. Баканов — (екскерівника ГСУ СБУ Василя) Вовка», — написав Речинський.

Він також заявив, що Богдану вибили зуб, і після бійки глава ОП на роботу нібито не виходив.

За кілька годин того ж вечора, 2 листопада, журналістка Соня Кошкіна написала в своєму Telegram-каналі, що її джерела підтвердили озвучені Речинським факти.

Фактаж весь підтверджую — перевірила. І по Богдану теж. Оцінки і акценти у мене дещо інші, але поки залишу їх при собі — зараз важливий саме фактаж

Соня Кошкіна

Баканов на прохання прокоментувати нібито бійку відповів коротко: "Дуже смішно". Богдан теж почав віджартовуватись. Зрештою Офіс президента офіційно заперечив бійку.

«Ми спростовуємо цю інформацію, хоча особливого спростування вона не потребує, бо є вигаданою від початку і до кінця», — написав заступник глави ОП з інформаційної політики Кирило Тимошенко у Facebook.

«Вчергове надбанням громадськості став фейк, не заснований на жодному джерелі, яке заслуговувало хоча б якоїсь довіри», — додав він.

 • Ще один скандал виник у 2020 році, через дружину Баканова, яка є громадянкою Росії. Експерти й громадські діячі заявляли, що спецслужбу не може очолювати людина, яка одружена з жінкою з громадянством країни-агресора, адже йдеться про національну безпеку. Однак сам Баканов повідомив, що його дружина Оксана Лазаренко планує позбутись паспорта РФ і перебуває в процесі оформлення українського громадянства.

Однак у квітні 2021 року питання про громадянство дружини Баканова знов виплило. Секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що якщо у дружини глави Служби безпеки досі є російський паспорт, це може бути загрозою для нацбезпеки України.

Данілов порадив чиновникам найближчим часом позбавитись іншого громадянства, нагадавши, що 26 лютого Рада національної безпеки і оборони доручила Кабінету міністрів протягом двох місяців розробити законопроєкт про подвійне громадянство.

Іван Баканов і Володимир Зеленський
Іван Баканов і Володимир Зеленський / УНІАН

Втім, у декларації за 2020 рік Баканов вказав, що в його дружини Оксани — українське громадянство.

 • У квітні 2020 року під час святкування Дня народження депутата і бізнесмена Ігоря Суркіса Баканов, як і всі інші гості, отримав подарунок: шкіряну фоторамку, яка може коштувати 540 євро, і книжку. Проте за антикорупційним законодавством посадовці не можуть отримувати подарунок вартістю, вищою за прожитковий мінімум (2 тисячі грн). Спочатку в НАЗК повідомили, що немає підстав для перевірки цього порушення, зазначивши, що інформація не містить об’єктивних та достовірних відомостей щодо факту отримання подарунку Бакановим. Однак пізніше таки взялись розслідувати й заявили, що якщо це порушення підтвердить суд, очільник СБУ може отримати штраф від 1700 до 3400 гривень та конфіскацію дорогої фоторамки. На питання, навіщо взагалі Баканов пішов на День народження до нардепа від Опоплатформи, очільник СБУ відповів: "Вивчав оперативну обстановку".
 • У травні 2020 року "Схеми" з’ясували, що Баканов обіймає керівну посаду в іспанській фірмі Nueva Tierra Verde Sociedad Limitada. При цьому державний службовець України не може входити до керівних органів приватних структур – це є порушенням антикорупційного законодавства.

У НАЗК відповіли, що проведуть моніторинг ситуації з Бакановим та нададуть відповідну оцінку щодо дотримання ним вимог закону. Якщо порушення підтвердиться, НАЗК має скласти і направити до суду протокол, який вирішуватиме, чи винуватий Баканов.

"Широковідомий факт, що задовго до призначення на посаду голови СБУ Іван Баканов успішно займався бізнесом. Зокрема, й за кордоном. Однак наголошуємо, що, дотримуючись вимог закону, він не займається комерційною діяльністю з моменту призначення на державну посаду", — відповіли на звинувачення в СБУ.

У відомстві також заявили, що фірма, про яку йдеться в розслідуванні, офіційно призупинила свою діяльність у 2019 році, "що відображено у відповідному реєстрі юридичних осіб".

Натомість журналісти програми "Схеми" озвучили іншу інформацію: за їхніми даними, фірма діюча і не вважається ліквідованою. Це, за їхніми даними, підтвердили в Державному реєстрі юридичних осіб іспанської провінції Жирона, де обліковується компанія.

 • У березні 2021 року журналіст Андрій Дзіндзя під час засідання парламенту, на якому заслуховували звіт голови СБУ про акцію протесту на Банковій 20 березня, сфотографував шпаргалку Івана Баканова. Він заявив, що депутати зі "Слуги народу" ставили йому питання відповідно до цієї шпаргалки.

Це були такі питання:

 • Скажіть, будь ласка, яких заходів вживала Служба безпеки напередодні цієї акції протесту?
 • Чи займається СБУ протестними акціями, в тому числі, радикального характеру?
 • […] про недавні події навколо викриття незаконного військового формування. Чи не вважаєте ви це переслідуванням героїв АТО?
 • Ми розуміємо, що під час будь-яких масових акцій збільшується ризик терактів. Чи проводить СБУ роботу по їх недопущенню?
 • Останнім часом все більш помітною стає роль СБУ в контексті санкцій. Фігурують відомі прізвища. Відбувається […].

Перше ж питання, що прозвучало після звіту правоохоронців, збігалося зі шпаргалкою. Це було питання під №3 у списку Баканова — про переслідування героїв АТО. Його поставив депутат-мажоритарник із Вінницької області, член фракції "Слуги народу" Анатолій Драбовський, якому передав слово колега по фракції Дмитро Мікіша.

Під час виступу Баканов імпровізував, але спирався на шпаргалку. Так, у його відповіді можна було почути ті ж тези про те, що СБУ розділяє людей тільки на тих, хто порушує закон і тих, хто не порушує, а також про те, що спецслужба надала достатньо інформації, щоб можна було оцінити обʼєктивність розслідування. Однак ці тези були сказані іншими словами. Також не дослівним було формулювання питання Драбовського.

Всього на питання до спікерів було виділено 6 хвилин. Крім Баканова, відповідали також в.о. директора ДБР Олексій Сухачов і глава Нацполіції Ігор Клименко, частина цього часу пішла на питання їм і їхні відповіді.

За ці шість хвилин пролунало ще кілька питань до Баканова, однак їх більше не ставили представники "Слуги народу" і зі шпаргалкою вони не збігалися. Зокрема, питання не по списку-шпаргалці поставили виключений із фракції "СН" Гео Лерос, депутат "ЄС" Володимир Арʼєв, депутат від групи "За майбутнє" Дмитро Лубинець, депутатка "Голосу" Соломія Бобровська.

 • У квітні 2021 року одеський активіст Сергій Стерненко заявив, що влітку 2019 року, перед парламентськими виборами, президент Володимир Зеленський зустрічався з ним в Офісі президента і пропонував очолити СБУ в Одесі. На зустрічі нібито був присутній і Баканов. Однак і речниця Зеленського Юлія Мендель, і сам Баканов заперечили те, що хтось пропонував Стерненкові якусь посаду, тим паче в СБУ. Однак адвокат активіста Масі Найем, який нібито теж був присутній на зустрічі, стверджує, що оточення Зеленського бреше.
Іван Баканов під час засідання Верховної Ради
Під час засідання Верховної Ради / УНІАН

Цитати

Про пропозицію Зеленського очолити СБУ: "Це відбувалося в кабінеті на Банковій. "Підеш? Піду!". Ну, і все".

Про вразливість українського кордону: "65% українського кордону вразливі, а решта 35% на західному напрямку також вимагають пильної уваги з боку нашої держави. Адже Росія активно використовує і підживлює націоналістичні рухи в цих державах (сусідах України на західному напрямку, — "ДС") для того, щоби впливати на ситуацію в Україні. Приклад Угорщини яскраво це доводить".

Про свободу слова: "Існує велика різниця між свободою слова та відвертою антиукраїнською риторикою. Свобода слова закінчується там, де з’являються ознаки посягання на територіальну цілісність та суверенітет України".

Відомий шоумен Ігор Кондратюк про Баканова: "Він так само розбирається в СБУ, як я в тонкощах квантової теорії струн".

Декларація

У Баканова є квартира в Києві площею 56 кв. м. Ще одна квартира в столиці є в його дружини, площа житла складає 56,3 кв. м. У Баканова з мамою і сестрою є квартира в Кривому Розі площею 85.8 кв. м.

У дружини Баканова Оксани є земельна ділянка (2834 кв. м.) у Ходосівці Київської області. У самого очільника СБУ там же є три ділянки (43 кв. м., 1502 кв. м. та 891 кв. м.) і будинок площею 345.6 кв. м.

В Оксани Лазаренко є два авто VOLKSWAGEN, одним із них користується Баканов.

Зарплата Баканова в СБУ склала 1 417 854 гривні. Дохід його дружини від зайняття підприємницькою діяльністю склав 360 тисяч гривень.

У Баканова готівкою є 800 тисяч гривень і 170 тисяч доларів. У банку він зберігає тільки 233 євро.

Редактор: Віктор Костенко
  Реклама на dsnews.ua