• USD 29.3
  • EUR 31.3
  • GBP 36.6
Спецпроєкти

Ольга Богомолець

Заслужений лікар України, народний депутат Верховної Ради VIII скликання, співачка

фото Ольги Богомолець
Ольга Богомолець / УНІАН
Зміст

Ранні роки та освіта

Ольга Вадимівна Богомолець народилася 22 березня 1966 року у Києві. Походить із спадкової докторської династії, родоначальником якої був Олександр Михайлович Богомолець (1850-1935). Також відомо, що Богомольці належать до чернігівської гілки стародавнього роду Оліферовичів-Богомольців, що походить із Вітебського воєводства. За збереженими письмовими джерелами історія роду простежується до середини XV ст.

Ольга Богомолець другокласниця/Facebook
Ольга Богомолець другокласниця/Facebook

За часів СРСР предки Ольги Богомолець зазнавали репресій, деяких розстріляли.

Ольга Богомолець

Моя сім'я пройшла "вогонь, воду та мідні труби". У 37 році розпочалася усвідомлена репресія. Чотирьох членів моєї родини назвали ворогами народу та розстріляли. Решту відправили в найдальші куточки світу. Олександр Олександрович народився у Лук'янівській в'язниці, де сиділа його мати, яку засудили до 10 років. Батько прадіда працював лікарем, але брав активну участь у революційному русі. Останні репресії були у 56 році. Вчення Олександра Олександровича Богомольця визнали на Павлівській сесії лжевченням, бо воно не відповідало лінії партії. На щастя, родину не розстріляли. Усі лишилися без роботи.

Ольга також вирішила стати лікарем, як її предки. Після школи вступила до Київського медичного інституту ім. А. А. Богомольця, який носить ім'я її прадіда. Професорами у ВНЗ були батьки Ольги – Катерина Богомолець та Вадим Березовський. Університет вона закінчила з відзнакою у 1989 році за спеціальністю "Лікувальна справа". Ординатуру проходила у 1989-1991 роках в Українському державному інституті удосконалення лікарів.

У 1993 році Богомолець захистила кандидатську дисертацію, після чого продовжила навчання у США. У 1993-1994 роках вона пройшла курс екологічної дерматології в Пенсільванському медичному університеті у Філадельфії та навчалася в Інституті дерматопатології Бернарда Аккермана.

У 2001 році Богомолець закінчила Національний педагогічний університет ім. М. П. Драгоманова, де здобула спеціальність практичного психолога.

У 2003 році отримала ступінь доктора медичних наук за спеціальністю "Шкірні та венеричні хвороби".

2014 року закінчила курси Української військово-медичної академії Міністерства оборони України "Актуальні питання організації медичного забезпечення військ".

У 2018 році Богомолець захистила другу докторську дисертацію з філософії на тему "Українська домашня ікона".

Ольга Богомолець, 1999 р.
Ольга Богомолець, 1999 р. / УНІАН

Професійна діяльність

Під час навчання в ординатурі, у 1989-1991 роках, Богомолець працювала лікарем-дерматологом у Київському міському шкірно-венерологічному диспансері.

Потім, до середини 90-х, Богомолець займалася питаннями впливу радіації на шкіру: була лікарем-консультантом "Регістра" МВС України у зоні Чорнобильської АЕС та старшим науковим співробітником лабораторії радіологічної патології МОЗ.

У 1994-1998 роках завідувала відділенням гістопатології Українського регіонального дерматологічного шпиталю.

Також у 1997 році Богомолець заснувала у Києві Клініку лазерної медицини (нині – Інститут дерматології та косметології доктора Богомолець). До обрання народним депутатом у 2014 році була головним лікарем цієї установи.

Ольга Богомолець під час реконструкції першого дня Великої Вітчизняної війни
Ольга Богомолець під час реконструкції першого дня Великої Вітчизняної війни / УНІАН

З 2007 року Богомолець є професором кафедри Дерматології та венерології Національного медичного університету імені О. О. Богомольця. У 2008 році стала професором Одеського державного медичного університету, у 2010 році – професором Харківського державного медичного університету. Пізніше – професором Української військово-медичної академії.

Є автором понад 70 наукових праць, має 14 патентів на винаходи у галузі лікування шкірних захворювань. Співавтор державних підручників для студентів медичних вузів — "Неонатологія" (розділ "Шкірні пухлини новонароджених", 2009 р.) та "Дерматологія" (2012 р.).

Ольга Богомолець під час огляду учнів школи-інтернату, 2009 р.
Ольга Богомолець під час огляду учнів школи-інтернату, 2009 р. / УНІАН

Політична діяльність

З грудня 2004 року по жовтень 2005 року була особистим лікарем президента України Віктора Ющенка, якого під час виборчої кампанії імовірно отруїли діоксином. Внаслідок отруєння зовнішність Ющенка була спотворена шкірними змінами, наривами та пухлинами і перед Богомолець було поставлено завдання щодо їх усунення.

Ольга Богомолець

На різних етапах лікування переді мною ставилися різні завдання. Безпосередньо у грудні (2004 р.) мене попросили спробувати зупинити шкірний процес, що йшов у пацієнта, та прибрати його прояви. Пізніше, коли я стала особистим лікарем президента, я продовжувала самостійно проводити місцеве лікування, а також контролювала проведення загального лікування, яке призначалося у женевській клініці. Також я отримувала листи від людей з пропозиціями методів лікування, баночки та бовтанки – я їх аналізувала та давала висновок про доцільність та можливість їх застосування.

Після знайомства з Ющенком, у 2005 році Богомолець була обрана депутатом Київської міськради від пропрезидентської партії "Наша Україна". Очолювала Комісію з питань охорони здоров'я та соціального захисту. У 2006 році Богомолець перейшла до фракції "Столичні реформи", яка підтримувала мера Києва Леоніда Черновецького, а у 2008 році оголосила про складання депутатського мандату, заявивши, що розчарувалася у цій роботі.

Під час Помаранчевої революції у політичній боротьбі Богомолець не брала участі, але була на Майдані як лікар (як лікар-волонтер вона також допомагала голодуючим студентам під час Революції на граніті у 1990 році).

Ольга Богомолець

Була на Майдані 2004-го – як лікар. І надавала допомогу всім, хто її потребував, незалежно від політичних переконань. Я завжди була, та й зараз проти поділу України за якоюсь ознакою. Ми однакові.

Під час Євромайдану у 2013 році Богомолець стала координатором медслужби, створила та забезпечила роботу польового шпиталю. Підготувала "Медичний довідник Майдану", в якому було зібрано практичні поради для мітингувальників, наприклад, як вести себе на морозі, що робити у разі газової атаки, як захистити життєво важливі органи у разі побиття тощо. Медики вважали її моральним лідером майданівської "Медічної сотні". Також вона збирала медикаменти та засоби для активістів, домовлялася про лікування поранених у Європі.

Ольга Богомолець під час Народного віча на Майдані Незалежності у Києві, 15 грудня 2013 р.
Ольга Богомолець під час Народного віча на Майдані Незалежності у Києві, 15 грудня 2013 р. / УНІАН

Після втечі Януковича під час формування нового уряду у лютому 2014 року Богомолець пропонували посаду віцепрем'єрки з гуманітарних питань, але вона відмовилася. Пізніше вона пояснила, що причиною відмови стало те, що нібито їй не дозволили б зробити системні зміни в дорученій сфері. З її слів, їй нібито просто запропонували стати обличчям нової влади.

У 2014 році Богомолець балотувалася на пост президента України. Необхідну для застави суму у розмірі 2,5 млн. грн. вона зібрала за допомогою волонтерів. В якості подяки Богомолець оприлюднила список з іменами людей, які пожертвували їй гроші. На виборах за Богомолець проголосували лише 1,91% виборців (345 тисяч 384 особи).

Ольга Богомолець
Ольга Богомолець / УНІАН

Переможець президентських виборів Петро Порошенко у вересні 2014 року призначив Богомолець своїм позаштатним радником з гуманітарних питань (звільнено з цієї посади у грудні 2018 року), а на парламентських виборах цього ж року вона стала народним депутатом від Блоку Петра Порошенка (№ 3 у списку) .

У Верховній Раді Богомолець очолювала Комітет з питань охорони здоров'я, була автором проектів військово-медичної доктрини України та реформи української системи охорони здоров'я.

У 2019 році Богомолець знову балотувалася у президенти як самовисуванець, але показала результат гірше, ніж у 2014 році – за неї проголосувало лише 0,18% виборців (33 тис. 966 осіб).

Ольга Богомолець виступає з трибуни Верховної Ради
Ольга Богомолець виступає з трибуни Верховної Ради / УНІАН

Громадська та творча діяльність

Богомолець є відомою виконавицею старовинних та сучасних українських романсів як на вірші відомих поетів (Ліни Костенко, Олени Теліги, Василя Стуса тощо), так і на власні.

Ліна Костенко

Тут у залі є Ольга Богомолець, про яку треба писати поему. Я дуже вдячна, що почула мої поеми. А який голос!

Окрім традиційного виконання романсів Богомолець експериментувала з новим звучанням – виконувала романси у супроводі флейти, саксофону, камерного струнного оркестру та навіть у джазовій обробці.

У 1991 році вона стала лауреатом спеціальної премії "Радіо Свобода". У тому ж році здобула перемоги на Всеукраїнському конкурсі пісенної поезії "Оберіг", міжнародному конкурсі пісні у Сопоті (Польща), а у 1992 році перемогла на пісенному конкурсі "Білі вітрила" в Україні. Виступала із сольними концертами не лише в Україні, а й у країнах Європи та в США.

Богомолець регулярно проводить благодійні концерти. Зібрані гроші зазвичай йдуть на харчування для бідних, до дитячих будинків, на лікування постраждалих від Чорнобильської аварії. У 2007 році вона також провела благодійний концертний тур виправними установами України. Є засновницею благодійних фестивалів "Музика Шопена просто неба" та "Аристократична Україна".

Ольга Богомолець під час одного з концертів
Ольга Богомолець під час одного з концертів / УНІАН

Богомолець випустила вже п'ять альбомів зі своїми піснями. Останній запис "Гіацинтове сонце" вийшов у 2010 році.

Захоплюється колекціонуванням ікон. Регулярно проводить виставки робіт зі своєї колекції.

У 2007 році Богомолець заснувала історико-культурний комплекс "Замок Радомисль" у місті Радомишлі Житомирської області, в якому є єдиний у Європі Музей української домашньої ікони. Також Богомолець заснувала у Києві арт-хол Kairos, де відбуваються виставки сучасних художників та фотографів.

У 2008 році Богомолець приєднала Україну до всесвітньої програми "Євромеланома", в рамках якої проводяться заходи, спрямовані на подолання високого рівня смертності від меланоми. Серед них – організація щорічного "Дня меланоми" з проведенням безкоштовного огляду серед населення з метою виявлення хвороби.

Також Богомолець є активним борцем із незаконною забудовою історичних та культурних пам'яток України.

Скандали

Під час роботи у Верховній Раді Богомолець була відома своїм протистоянням з виконувачем обов'язків міністра охорони здоров'я Уляною Супрун. Супрун заявляла, що Богомолець як голова профільного комітету ВР блокувала медичну реформу в Україні. Богомолець у свою чергу звинувачувала Міністерство охорони здоров'я у "знищенні українського народу" та вимагала звільнення керівництва МОЗ.

У липні 2017 року Богомолець знепритомніла у туалеті Верховної Ради, після чого її госпіталізували до Феофанії. Пригоду пояснили загостренням хронічної хвороби.

У 2018 році Богомолець заявила, що найкращими для людей є ті вакцини, які "відповідають імунним потребам нації". У МОЗ згодом зазначили, що таке твердження є антинауковим. Богомолець через це висловлювання також стала лауреатом антипремії "Академічна недостойність" у номінації "Псевдоучений — 2018", яку з 2016 року присуджують активісти антиплагіатної ініціативи "Дісергейт".

Ольга Богомолець
Ольга Богомолець / УНІАН

У березні 2019 року Національне антикорупційне бюро України відкрило кримінальне провадження за фактом можливого декларування Богомолець недостовірної інформації, а саме можливого приховування майна за 2015-2017 роки.

У липні 2019 року Богомолець внесла до Верховної Ради законопроект про заборону вживання нецензурної лексики — "Про протидію лихослів'ю (дематюкації мови)". Нардеп пояснювала, що його метою є боротьба з використанням нецензурної лайки під час трансляції в ефірі, публічних виступів, а також під час поширення матеріалів, що містять нецензурну лайку, засобами масової інформації та іншими способами, зокрема, в Інтернеті.

Ольга Богомолець

Українцям історично була чужа примітивна брудна лайка. Вона прийшла в нашу сучасну мову як запозичення з російської культури. Лайка, яку протягом століть насаджували російські колонізатори, сьогодні "насаджують" у публічному просторі та медіа. Українці історично і традиційно не вживали лайливих слів на зразок тих, що використовуються зараз. Українці не шанували і не вживали грубості "нижче за пояс" і не дозволяли собі вульгарності.

За тиждень проект був відкликаний.

Письменник Лесь Подерв'янський

Я категорично проти законопроекту "Про дематюкацію", який запропонувала Ольга Богомолець. Х.й вам, а не закон!

Родина

Вперше Богомолець вийшла заміж у 18 років. Під час навчання на 6-му курсі народила сина Андрія, проте невдовзі вони з чоловіком розлучилися.

З другим чоловіком, громадянином США українського походження, Богомолець познайомилася під час навчання у Сполучених Штатах. Від цього шлюбу вона має дві дочки — Катерину та Ганну. За даними джерел, чоловік поводився агресивно і піднімав на дружину руку, через що шлюб розпався.

Третім чоловіком Богомолець став бізнесмен та меценат Олексій Шереметьєв. Від нього вона народила ще одну дочку – Софію.

З 2011 року Богомолець заміжня за адвокатом Ігорем Кирилюком, який є партнером адвокатської фірми "Паритет".

Ольга Богомолець та її чоловік Ігор Кирилюк
Ольга Богомолець та її чоловік Ігор Кирилюк / УНІАН

Доходи

Востаннє електронну декларацію Богомолець подавала у 2020 році.

За 2019 рік Богомолець отримала 6 млн 140 тис. грн доходу. На рахунках у банках вона мала 330 тис. грн, 4700 доларів і 330 євро. Водночас готівкою Богомолець зберігала 290 тис. євро та 400 тис. доларів.

До декларації Богомолець внесла 8 квартир у Києві, 13 земельних ділянок у різних областях України, три житлові будинки, нежитлові приміщення та будівлі, а також історико-культурний комплекс "Замок Радомисль". Їздить Богомолець на BMW X3 2018 року випуску.

Також вона задекларувала колекцію ікон та понад 130 одиниць картин та антикварних виробів (родові гербові печатки, родові портсигари, сімейні коштовності, старовинні книги).

Дружина Президента України Катерина Ющенко, праворуч, та Ольга Богомолець оглядають зібрання домашніх ікон з колекції родини Богомолець-Шереметьєвих
Дружина Президента України Катерина Ющенко, праворуч, та Ольга Богомолець оглядають зібрання домашніх ікон з колекції родини Богомолець-Шереметьєвих / УНІАН

Богомолець у соцмережах

Богомолець мала персональний сайт bogomolets.com, проте зараз він не працює.

Редактор: Сергій Єфремов
    Реклама на dsnews.ua