• USD 27.2
  • EUR 30.8
  • GBP 36.3
Спецпроєкти

Сергій Рахманін

Журналіст, народний депутат Верховної Ради IX скликання у складі фракції політичної партії "Голос"

Сергій Рахманін
Сергій Рахманін / УНІАН
Зміст

Місце народження, освіта

Сергій Іванович Рахманін народився 17 квітня 1969 року в Харкові.

У 1986 році майбутній нардеп вступив до Київського національного університету ім. Т. Шевченка на факультет журналістики, однак згодом був змушений перервати навчання через службу в армії.

У 1993 році Рахманін закінчив університет. До цього він встиг попрацювати продавцем, нічним сторожем і навіть вантажником.

Сергій Рахманін
Сергій Рахманін / ludinaroku.com.ua

Журналістська кар'єра

Журналістикою Сергій Рахманін почав займатися ще до вступу у виш, працюючи з 1983 до 1987 року позаштатним кореспондентом в київській газеті "Молода гвардія". У 1989 році він продовжив співпрацю з газетою, згодом ставши її кореспондентом.

З 1992 до 1998 року працював на різних посадах, у тому числі спецкором і заступником головного редактора газети "Київські відомості".

У жовтні 1998 року перейшов до газети "Дзеркало тижня", очоливши відділ політики. З жовтня 2001 до літа 2019 року — ФОП, основним видом діяльності якого була "індивідуальна мистецька діяльність". Був заступником головного редактора газети "Дзеркало тижня".

З червня 2014 по червень 2019 року Рахманін вів програму "Гра у класику", яка виходила на телеканалі ZIK. Звільнився з телеканалу після того, як його придбав народний депутат від "Опозиційної платформи — За життя" Тарас Козак.

У 2018 році вів програму "Апокриф" на Радіо НВ.

У 2002-2003 рр. був членом журналістського страйкому. Майже 20 років входить до Всеукраїнської комісії з журналістської етики.

Сергій Рахманін є лауреатом різноманітних журналістських конкурсів і фестивалів, має кілька нагород, зокрема премію ім. Олександра Кривенка "За поступ у журналістиці" (2004 р.) і премію "Телетріумф" у номінації "Дебют" (2008 р.).

Сергій Рахманін на премії "Людина року", 1999
Сергій Рахманін на премії "Людина року", 1999 р. / ludinaroku.com.ua

Громадська діяльність

У 2001 році Рахманін став співзасновником громадської організації "Хартія-4". Її основна ідея полягала у захисті журналістів при виконанні ними своїх професійних обов’язків.

У липні 2012 року після ухвалення Верховною Радою скандального законопроєкту "Про засади державної мовної політики" журналіст оголосив голодування. Під час сутичок біля Українського дому в центрі Києва у Рахманіна стався серцевий напад. За спогадами очевидців, його ледве врятували.

У серпні 2014 року став співзасновником Громадської організації "Люди Майбутнього". Серед інших засновників організації був співак і колишній народний депутат Святослав Вакарчук.

Журналіст Сергій Рахманін біля Українського дому під час мітингу проти мовного закону
Журналіст Сергій Рахманін біля Українського дому під час мітингу проти мовного закону після оголошення голодовки опозиціонерами,Київ, 4 липня 2012 р. / УНІАН

Політична діяльність

Сергій Рахманін двічі був помічником (на громадських засадах) народного депутата. У четвертому скликанні Верховної Ради (2002-2006 рр.) він допомагав Віктору Мусіяці (Блок Віктора Ющенка "Наша Україна"), а у шостому скликанні (2007-2012 рр.) — представнику БЮТ Володимиру Філенку.

На позачергових парламентських виборах 2019 року Рахманін балотувався від партії "Голос" (№8 у виборчому списку). На момент обрання — фізична особа-підприємець, член ПП "Голос". Дата набуття депутатських повноважень — 29 серпня.

Сергій Рахманін
Народний депутат Верховної Ради

У мене з'явилося відчуття, що я маю піти з журналістики і спробувати свої сили в політиці [...] У 2014 році мені пропонували йти на вибори. Я отримав пропозицію від чотирьох політичних сил, дві з яких пройшли до парламенту. Тоді я дуже легко відмовився, адже мав глибоке переконання, що в журналістиці можу зробити більше корисного для суспільства, ніж у політиці. На мою думку, у 2014 році журналістика грала набагато більшу роль, ніж зараз.

У парламенті IX скликання нардеп увійшов до складу Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки. Крім того, він є головою Тимчасової слідчої комісії з питань формування і реалізації державної політики щодо відновлення територіальної цілісності та забезпечення суверенітету України, а також заступником голови ТСК з питань розслідування пожежі (вибухів) на складах боєприпасів у 2014-2018 роки. Нардеп входить до складу кількох груп з міжпарламентських зв'язків, зокрема із Великою Британією, Польщею та Японією.

Станом на кінець вересня 2021 року Рахманін долучився до написання 106 проєктів закону, подав понад 380 поправок (найбільше, 149, до законопроєкту "Про повну загальну середню освіту"), направив шість депутатських запитів і майже 100 разів виступив.

У Рахманіна шість помічників, один з яких працює за строковим трудовим договором на постійній основі (Аліна Михайлівна Зотько), а всі інші — на громадських засадах.

За даними аналітичного порталу "Слово і Діло", за час перебування у ВР Рахманін поки що встиг виконати 17% своїх передвиборчих обіцянок.

Народні депутати Сергій Рахманін та Святослав Вакарчук під час засідання Верховної Ради України в Києві, 2019
Народні депутати Сергій Рахманін та Святослав Вакарчук під час засідання Верховної Ради України в Києві, 2019 р. / УНІАН

Розкол у "Голосі"

На засіданні Верховної Ради 15 червня 2021 року народні депутати внесли до порядку денного законопроєкти №№ 5554 і 5554-1 щодо скасування норми про обовʼязкову української мови на телебаченні. Це стало можливим завдяки голосуванню деяких представників фракції "Голос". Рахманін тоді утримався. Голосування загострило конфлікт всередині політичної сили.

Наступного дня стало відомо, що фракція "Голос", яка складається з 20 нардепів, "розкололася" навпіл: 10 народних обранців заявили про створення обʼєднання "Справедливість". Депутати також звинуватили керівників партії та фракції Кіру Рудик та Ярослава Железняка в тому, що вони "використовують політсилу для самопіару" та "підігрують владі".

29 липня 10 народних депутатів фракції "Голос" заявили про вихід з партії "через узурпацію влади Кірою Рудик". Ці ж нардепи раніше увійшли до об'єднання "Справедливість". Рахманін не приєднався до "розкольників".

У вересні він назвав ситуацію, що склалася у фракції "Голос", "драматичною, але не трагічною". На його думку, у депутатів "є певне розчарування через те, що все складається не так, як могло бути".

Він наголосив, що вважає "Голос" найякіснішою та найсильнішою фракцією у парламенті за персональним підбором людей.

Сергій Рахманін у залі Верховної Ради
Сергій Рахманін у залі Верховної Ради / УНІАН

Родина

Народний депутат одружений, має двох доньок.

Дружина: Кіра Юріївна Івашова. Жінка не є публічною персоною.

Старша донька: Варвара Сергіївна Рахманіна, 1996 р.н. У 2019 році закінчила Нацуніверситет "Києво-Могилянська академія"; за спеціальністю соціолог.

Молодша донька: Юстина Сергіївна Рахманіна, 2005 р.н.

Сергій Рахманін
Сергій Рахманін / соцмережі

Майновий стан і доходи

Електронну декларацію про майновий стан і доходи за 2020 рік Сергій Рахманін подав 18 березня 2021 року. В документі зазначено, що він зареєстрований і проживає в Києві.

Об'єкти нерухомості. У спільній власності нардепа та його дружини знаходиться квартира у Києві площею 82,7 кв. м, вартість якої станом на червень 2006 року оцінювалася в 757 500 грн.

Кіра Івашова та Юстина Рахманіна володіють (по 50%) квартирою в Києві загальною площею 42,1 кв. м (ціна невідома). У власності дружини декларанта є земельна ділянка (553 кв. м) у с. Колонщина Макарівського району Київської області за 58 859 грн і житловий будинок у тому ж селі площею 116,4 кв. м (вартість не вказана). Право на безоплатне користування цими об'єктами мають всі члени родини.

Кірі Івашовій також належать майнові права (з лютого 2018 року) на квартиру у столиці площею 54,96 кв. м, яку будує ТОВ "Статус Буд-Прайм". Жінка вже сплатила за це житло 592 469 грн.

Транспортні засоби. Нардеп користується автомобілем Subaru Forester 2013 року випуску за 298 312 грн, який записаний на його дружину. Кіра Івашова з 2003 року також володіє (за довіреністю) автомобілем Volkswagen Kafer 1975 року випуску. Вартість цього транспорту в декларації Рахманіна не вказана.

Нематеріальні активи. Нардеп задекларував авторські права на книгу "Руки, качающие колыбель демократии "(2022 р.) і сценарій документального фільму "Незалежність. Український варіант" (2003 р.).

Доходи. У Верховній Раді протягом року Рахманін заробив 508 874 грн. Це єдине джерело доходу нардепа, яке він вказав.

Кіра Івашова заробила 60 000 грн у ТОВ "ЗН УА" (газета "Дзеркало тижня"). Ще 74 462 грн вона отримала як страхові виплати.

Старша дочка декларанта, Варвара, отримала 35 280 грн стипендії у Києво-Могилянській академії. У тому ж виші вона отримала ще 29 300 грн (інші доходи). Також жінка заробила 37 975 грн в ТОВ "ФІЛДВОРК ЕДЖЕНСІ".

Грошові активи. Разом з дружиною (спільна сумісна власність) Рахманін тримає готівкою 325 000 грн, 67 000 доларів США і 16 000 євро.

У "ПриватБанку" він тримає 56 028 і 15 332 грн. У його дружини в цьому ж банку лежать лише 1100 грн, а у дочки Варвари — 1496 грн. Також дочка нардепа зберігає 45 000 грн готівкою.

Соцмережі

Станом на кінець вересня 2021 року на особисту сторінку Сергія Рахманіна у Facebook підписано 20 600 користувачів. На ній він висвітлює свою депутатську діяльність, особливу увагу приділяючи Комітету нацбезпеки, а також ділиться власними думками щодо поточної ситуації в державі.

В інших соціальних мережах Рахманін не зареєстрований, однак він часто висловлюється на партійних сторінках.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua