• USD 29.3
  • EUR 30.7
  • GBP 36.3
Спецпроєкти

Єгор Соболєв

Журналіст, депутат Верховної Ради VIII скликання у складі фракції політичної партії "Об'єднання "Самопоміч"

фото Єгора Соболєва
Єгор Соболєв / УНІАН
Зміст

Ранні роки

Єгор Вікторович Соболєв народився 26 лютого 1977 року в Краснодарі, Російська Федерація.

При народженні мав прізвище свого біологічного батька. Анатолій Зімін працював хірургом і помер, коли синові був лише рік. Після смерті чоловіка мати майбутнього нардепа переїхала до Донецька. Там вона згодом вийшла заміж за столяра Віктора Соболєва.

Після аварії на Чорнобильській АЕС родина переїхала на Сахалін до міста Чехов. Там Соболєв закінчив місцеву школу й у 1993 році вступив до Південносахалінського державного педагогічного інституту на історичний факультет.

У 1995 році через економічну кризу в Росії покинув навчання та переїхав до рідної бабусі в Донецьк, де одразу почав працювати. Українське громадянство Єгор Соболєв отримав лише у 2004 році.

Єгор Соболєв
Єгор Соболєв / УНІАН

Журналістська діяльність

Спочатку Соболєв працював рекламним агентом, а потім став кореспондентом донецької газети "Феміда-прес". Протягом року вів програму "Економічний тиждень" на місцевому телеканалі "7х7".

У 1996 р. переїхав до Києва, був кореспондентом відділу фінансів газети City. З 1997 до 1998 р. працював економічним оглядачем газети "Київські відомості".

У січні 1998 року відомий журналіст Михайло Коломієць запросив Соболєва у відділ економіки ІА "Українські новини". Після самогубства Коломійця у 2002 році Соболєв звільнився з інформагентства, одним з основних інвесторів якого був Валерій Хорошковський, і почав займатися незалежною журналістикою.

З грудня 2003 року співпрацював з газетою "Дзеркало тижня" та журналом "Кореспондент". Влітку 2004-го очолив Київську незалежну медіапрофспілку. Незадовго до Помаранчевої революції профспілка організувала протести проти цензури у ЗМІ й на телебаченні. Згодом ці акції отримали назву "журналістська революція".

Під час президентських виборів 2004 року на прохання опозиційного "5 каналу" висвітлював роботу штабу кандидата Віктора Януковича, однак як незалежний кореспондент.

З січня 2005 до лютого 2008 року працював на "5 каналі". Спочатку був спецкореспондентом, потім співавтором програми "Час: важливо"; створив авторську телепрограму "Чи на п'ять?". У січні 2007 року став одним із двох ведучих найпопулярнішої на каналі телепрограми "Час". Після звільнення, якому передував конфлікт з керівництвом телеканалу, очолив портал delo.ua.

У серпні 2008 року Соболєв відкрив "Бюро журналістських розслідувань "Свідомо", яке проводило розслідування у сфері освіти, охорони здоров'я та оборони.

У 2011 році було створено громадську організацію "Громадянська служба "Свідомо".

Єгор Соболєв проводить тренінг для журналістів, 2007 р. /Wikipedia
Єгор Соболєв проводить тренінг для журналістів, 2007 р. /Wikipedia

Громадська діяльність

У 2010—2012 рр. журналіст був співорганізатором низки гучних громадських кампаній в Києві. Зокрема, боровся зі знищенням історичної книгарні "Сяйво", забудовою парків і скверів.

Євромайдан

У червні 2013 року Єгор Соболєв став одним із засновників політичної ініціативи "Воля", яка мала на меті об'єднати громадських активістів.

Після жорстокого розгону студентського Євромайдану в ніч проти 30 листопада 2013 р. разом з іншими представниками тодішньої опозиції увійшов до Ради Майдану

Після перемоги Революції Гідності у лютому 2014 року Соболєв очолив Люстраційний комітет, зосередившись на громадському контролі за кадровими призначеннями.

Шевченківський райсуд засудив активістів Єгора Соболєва та Ігоря Луценка до 5 діб арешту за злісну непокору міліції  / pravda.com.ua/
Шевченківський райсуд засудив активістів Єгора Соболєва та Ігоря Луценка до 5 діб арешту за злісну непокору міліції / pravda.com.ua/

Люстраційне законодавство

У червні 2014 року Соболєв передав законопроєкт "Про очищення влади", до написання якого долучилися понад 100 фахівців, у тому числі іноземних, до Адміністрації президента. Банкова певний час не реагувала на нього, однак після мітингів документ все ж потрапив до стін парламенту.

Законопроєкт "Про очищення влади" був прийнятий 16 вересня, підписаний президентом Петром Порошенком 9 жовтня і набув чинності 16 жовтня 2014 року. Він став головним люстраційним документом України.

Блокада торгівлі з ОРДЛО

У січні-березні 2017 р. Соболєв, вже у статусі народного депутата, особисто брав активну участь у блокаді торгівлі з самопроголошеними "ДНР" і "ЛНР"; став одним з ініціаторів розробки відповідного законопроєкту. Ще одним активним учасником блокади був його колега по фракції Семен Семенченко.

Єгор Соболєв та Семен Семенченко
Єгор Соболєв та Семен Семенченко / УНІАН

Верховна Рада

На позачергових парламентських виборах 2014 року Єгора Соболєва було обрано народним депутатом. Суб'єкт висування — політична партія "Самопоміч" (№ 13 у виборчому списку). На момент обрання — консультант ПП "Воля", освіта — загальна середня, безпартійний.

У Верховній Раді VIII скликання нардеп очолив Комітет з питань запобігання і протидії корупції. 7 грудня 2017 року був звільнений з цієї посади. Крім того, він входив до складу групи з міжпарламентських зв’язків із Польщею.

Законотворча діяльність

Протягом депутатської каденції Соболєв долучився до написання 160 проєктів закону та постанов, подав майже 800 поправок, направив 36 депутатських запитів і 427 разів виступив у парламенті (частіше з трибуни). За даними електронної системи реєстрації, парламентар був відсутній на майже 30% пленарних засідань.

У парламенті Єгор Соболєв став активним творцем антикорупційного законодавства. Зокрема, він очолював робочу групу з розробки положень про Національне антикорупційне бюро та Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру, лобіював ухвалення закону про повноту електронних декларацій, був одним з авторів законопроєкту про Антикорупційний суд тощо.

Під час депутатства відмовився від пільг, медобслуговування в лікарні "Феофанія", службового автомобіля, компенсації витрат на проїзд, а також від використання дипломатичного паспорта.

9 квітня 2019 року "через розбіжності з керівництвом" нардеп вийшов з партії "Об'єднання "Самопоміч" та оголосив про створення власного політичного проєкту. Разом з тим до кінця каденції ВРУ VIII скликання залишався у складі парламентської фракції "Самопоміч".

Під час з'їзду партії "Об'єднання "Самопоміч"
Під час з'їзду партії "Об'єднання "Самопоміч" / УНІАН

Компромат і скандали

Російське громадянство

Єгора Соболєва підозрювали у наявності російського паспорта. Так, у вересні 2014 р. тодішній нардеп-"свободівець" Юрій Михальчишин направив депутатське звернення до МВС щодо законності набуття Соболєвим громадянства України та можливого подвійного громадянства у нього. Доказів наявності у Соболєва паспорта РФ надано не було.

Кривава бійка в Раді

12 лютого 2015 р. Єгор Соболєв у кулуарах парламенту побився з представником фракції "Батьківщина" Вадимом Івченком. Конфлікт виник нібито через те, що Івченко переконував депутатів "Самопомочі" голосувати за законопроєкт, "який дозволяв поділити державну землю депутатам від Партії регіонів та "Батьківщини", які тоді мали більшість у місцевих радах.

Обидва нардепи доволі сильно побили один одного.

Звинувачення у тиску на суддів

На початку лютого 2015 р. Вищий адміністративний суд України та Рада суддів України звинуватили парламентаря в тиску і прямих погрозах на адресу суддів. Підставою для звинувачень став коментар Соболєва щодо "люстраційної справи": "Якщо не буде виграна справа, судді будуть вилітати з вікон". Сам він пояснив, що в такий спосіб "протестував проти повернення на посаду люстрованого прокурора".

У вересні 2015 року Вища рада юстиції знову звинуватила його у погрозах, спробі тиску та втручанні в здійснення конституційних повноважень. Це сталося після протестів нардепа через збереження на посадах суддів, які санкціонували репресії проти учасників Революції Гідності.

Граната для Ради

Наприкінці грудня 2015 року Соболєв намагався провести до будівлі Верховної Ради активістів з Кривого Рогу й влаштував штовханину на вході. Охорона не пропускала "гостей" нардепа. Під час спроби силою прорватися до парламенту він погрожував працівникам держохорони: "Відкрийте двері! Ви гранату хочете, чи що?!"

Така поведінка депутата спровокувала шквал критики на його адресу, адже всі добре пам'ятали про вибух гранати біля Ради 31 серпня 2015 року, внаслідок якого загинуло четверо нацгвардійців, ще кілька десятків осіб отримали поранення.

Звинувачення від Матіоса

У квітні 2017 року тодішній головний військовий прокурор Анатолій Матіос звинуватив Єгора Соболєва в підробці військової облікової справи.

Анатолій Матіос
коментар телеканалу ZIK

У переліку військових спеціальностей немає поняття "військовий журналіст", але в обліковій справі громадянина Зіміна, він же Соболєв, були внесені відповідні зміни шляхом підробки цієї справи.

Нардеп спростував заяву Матіоса, а також оприлюднив фотокопію довідки зі столичного військкомату, де його поставили на облік як "оператора ЕОМ".

Єгор Соболєв
Єгор Соболєв / УНІАН

Родинні зв'язки

Дружина — Марія (Марічка) Володимирівна Падалко, багато років працює ведучою на телеканалі "1+1".

Подружжя виховує трьох спільних дітей: сина Михайла (2007 року народження) та двох дочок Марію (2008 р.н.) і Катерину (2010 р.н.). Від першого шлюбу Соболєв має дочку Алісу (2002 р.н.). Інформації про матір дівчини у відкритих джерелах немає.

Мати — Олена Григорівна Соболєва, народилася в Магадані у 1956 році; викладачка англійської мови, перекладачка.

Вітчим (названий батько) — Віктор Семенович Соболєв, народився в Чувашії у 1953 році; виконроб. Батьки екснардепа живуть в Анапі (Краснодарський край, Росія).

Брат — Дмитро Вікторович, народився в Донецьку у 1986 році; системний адміністратор, живе й працює в Москві.

Єгор Соболєв з сім'єю / instagram/marichkapadalko
Єгор Соболєв з сім'єю / instagram/marichkapadalko

Майно, доходи

Електронну декларацію (після звільнення) про майновий стан і доходи Соболєв подав 31 березня 2020 року. З того часу він не є суб'єктом декларування. В документі зазначено, що екснардеп зареєстрований і проживає в Києві.

Об'єкти нерухомості

У власності Єгора Соболєва є два житлові будинки:

  • у с. Білоцерківці Пирятинського району Полтавської області площею 54,2 кв. м (станом на серпень 2007 року вартість об'єкта становила 10 962 грн);
  • у с. Горбовичі Києво-Святошинського району площею 136,9 кв. м (станом на жовтень 2015 року оцінювався у 1 500 000 грн).

Також йому належить земельна ділянка в Горбовичах 800 кв. м за 198 450 грн.

У власності дружини колишнього депутата є квартира в Києві площею 47 кв. м за 505 000 грн.

Транспортні засоби

Соболєв має право користування автівкою дружини. Це Suzuki New SX4 2017 року за 528 000 грн.

Інших транспортних засобів в декларації не вказано.

Єгор Соболєв
Єгор Соболєв / УНІАН

Доходи

Депутатська зарплата у 2019 р. склала 442 222 грн, ще 304 262 він отримав як відшкодування витрат, пов'язаних з виконанням депутатських повноважень (це не компенсація транспортних витрат, — прим. "ДС").

Марічка Падалко заробила набагато більше. Крім 660 885 грн зарплати на основному місці роботи, вона отримувала кошти від підприємницької діяльності, роботи за сумісництвом, виплати гонорарів тощо. Загалом це ще майже 126 тисяч грн.

Грошові активи

У "ПриватБанку" Соболєв тримав 217 390 грн на рахунку й 144 201 — на депозиті.

Його дружина тримала 13 505 доларів США на депозиті в "Ощадбанку" й 3000 грн у "ПриватБанку".

На момент подачі декларації в ній було зазначено, що екснардеп безробітний.

У соцмережах

Станом на кінець грудня 2021 року на сторінку Єгора Соболєва у Facebook підписано понад 161 100 користувачів. Також у нього понад 3300 друзів.

В Instagram за колишнім нардепом стежать трохи більше як 2100 підписників. Ця сторінка наповнюється не дуже активно.

Обліковий запис у Twitter не оновлюється вже кілька років, однак все ще доступний.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua