• USD 27.9
  • EUR 33.9
  • GBP 39.4
Спецпроєкти

Амністія капіталів. Чи дасть результат гучна ініціатива нового президента?

В ході панельної дискусії, організованої "ДС" експерти шукали відповідь на питання "чи Потрібна Україні амністія капіталів?". Прихильники амністії прогнозували поліпшення, а противники оцінювали можливі ризики
Учасники дискусії. Фото: Олександр Хоменко
Учасники дискусії. Фото: Олександр Хоменко
Реклама на dsnews.ua

Як зазначив, відкриваючи дискусію, її ведучий Петро Білян, про амністію капіталів ми чуємо вже досить давно. Ще за часів президентства Леоніда Кучми говорили, що це необхідно, тема періодично піднімалася, а потім зникала з суспільного порядку.

Потрібна чи не потрібна Україні амністія капіталів, під час дискусійної панелі "ДС" обговорювали експерт з публічних фінансів та оподаткування Данило Гетманцев, партнер, керівник податкової практики юридичної фірми Evris володимир лапа, директор Інституту соціально-економічної трансформації Ілля Несходовский, економіст, в.о. міністра фінансів (2009-2010) Ігор Уманський, доктор економічних наук, заступник голови правління АТ "Альпарі банк" Андрій Гайдуцький.

Податкова амністія - це лише один з перших кроків по зміні системи оподаткування та її розвитку в державі, вважає Гетманцев, що входить в команду Володимира Зеленського. "Таких кроків досить багато. У нас є програма розвитку оподаткування в державі. Це не революція і не перевертання з ніг на голову нашої системи. Це поступовий розвиток електронних сервісів, диджитализации електронних податкових процедур, митних процедур та переведення їх в електронну форму; податкова прозорість, доведення до логічного завершення реформи Державної податкової служби і Державної митної служби; реформа оподаткування доходів", - зазначив він.

Експерт додав, що в команді Зеленського зі скепсисом ставляться до реформи оподаткування доходів, але буде її продовжувати. "Ми, незважаючи на неоднозначне ставлення до реформи оподаткування доходів, на якому-небудь з перших етапів розвитку нашої системи оподаткування запропонуємо загальне декларування та запропонуємо зменшити обсяг операцій, які здійснюються в готівковій формі, щоб перевести їх у безготівкову форму, - вказав Гетманцев. - Таким чином, щоб стимулювати суспільство, економіку держави для переходу з тіні на світло божий".

Також, на його думку, Україні важливо виконувати свої зобов'язання перед міжнародними партнерами, тому необхідно переконати МВФ в необхідності амністії капіталів.

"Ми зараз на порозі нових переговорів з МВФ щодо нової програми співпраці. І з обговоренням цього питання ми повинні вийти на переговори. І щось підказує, що саме в цьому питанні ми знайдемо певне розуміння, оскільки цей захід не призведе до витрат бюджетних коштів, до надання невмотивованих пільг, - зазначив експерт. - Про що йдеться в меморандумі про співпрацю з МВФ? Фонд застерігає нас від надання необґрунтованих пільг для кого-небудь в державі. І що за великим рахунком турбує МВФ - це первинний профіцит бюджету, щоб кредитор міг задовольнити свої умови і повернути тіло кредиту".

За словами Гетьманцева, в Україні зараз "історичний час" для податкової амністії. "Та податкова амністія, яка має відбутися в Україні в тих формах, які ми пропонуємо, на мою думку, повинна бути схвально зустрінута нашими кредиторами. Але, безумовно, всупереч нашим зобов'язанням ми нічого робити не будемо. Ми переубедим їх у тому, що це є доречним, в тому числі і для них", - резюмував він.

Реклама на dsnews.ua

У свою чергу, володимир лапа вважає, що потрібно враховувати досвід іноземних держав. А перелік злочинів, від яких будуть звільнятися декларанти, повинен бути максимально широким. "Мова не йде зараз про легалізацію коштів, отриманих злочинним шляхом. Мова йде про те, що якщо особа вирішить розкритися, то його положення не має погіршитися в порівнянні з тим, якщо воно не розкриється", - зазначив Reun.

Податкова амністія має три напрямки, серед яких повернення капіталу, з'ясування походження коштів і легалізація коштів чиновників або осіб, пов'язаних з ними. Про це заявив Ілля Несходовский. За його словами, повернення капіталів відбудеться тільки в тому випадку, якщо капіталу особи що-небудь загрожує. "Якщо йому нічого не загрожує, то питання легалізації не має ніякого сенсу", - додав експерт.

Що стосується з'ясування походження коштів, то Несходовский нагадав, що вони здебільшого виводилися на компанії, зареєстровані в офшорних зонах, в рамках законодавства, і доходи яких не були отримані від торгівлі наркотиками, зброєю, за допомогою фінансування тероризму та з використанням інших схем.

"Якщо говорити про легалізацію коштів людей, пов'язаних з чиновниками, - продовжив Несходовский, - не секрет, що в дев'яності і двохтисячні заробляти в Україні можна було тільки в тому випадку, якщо ти так чи інакше пов'язаний з владою. Це питання приватизації, створення різних фірм-прокладок між державними підприємствами, щоб прибуток залишався у власника. Ці компанії часто були зареєстровані в офшорах. Ці люди зазвичай пов'язані з тими, хто зараз у владі, чи був при владі. Звичайно, їм вигідна така легалізація".

З іншого боку, постійне обговорення питання податкової амністії може спонукати українців не платити податки, вважає Ілля Несходовский. Мовляв, коли-небудь амністія все одно відбудеться, тому краще зараз буду ухилятися, а потім мені все обнулять.

Також експерт нагадав, що в Україні вже була проведена податкова амністія. "Яка була мета? Всім відомо, що в 2013 р. у нас була побудована ціла мережа податкових майданчиків, яка крышевалась Державної фіскальної службою. Безпосередньо ГФС рекламувала ці податкові майданчики. І щоб зняти компанії з гачка ГФС, була проведена податкова амністія: чітко була визначена мета, було сплачено податкове зобов'язання з незначним відсотком. І ми зняли з гачка ці компанії. І це дало свій ефект", - сказав він.

Україна в 2009 р. відмовилася від ідеї проведення податкової амністії, нагадав Ігор Уманський. За його словами, перш ніж проводити амністію капіталу, потрібно зрозуміти мотивацію людей. "Якщо у мене немає загрози, немає покарання, я не буду цього робити. Я себе чудово почуваю зараз і яка у мене мотивація платити ці 5%, 2% або 0,1%? Жодної. Але якщо в Україні будуть в поточних умовах здійснені всі вимоги в рамках угоди BEPS і не доведені до відома бізнесменів наслідки цієї ініціативи, це створить проблеми для людей, тому що у нас кожна друга гривня була зароблена незаконно", - підкреслив Уманський.

Якщо влада цього не зрозуміє і піде по шляху, по якому Україна намагалася йти в 2014-2015 рр., вводячи е-декларації, а не надавши спершу людям можливість провести нульову декларацію, і в умовах, коли 50% економіки знаходиться в тіні, ця легалізація доходів, по суті, нічого не вирішить. "Якщо я хочу задекларувати доходи, я повинен довести, звідки я їх взяв 5, 10 або 20 років тому. На той час, наприклад, доходи від депозитів не підлягали оподаткуванню, доходи від торгівлі державними цінними паперами не підлягали оподаткуванню, - сказав Уманський. - І я, як наслідок, не мав на той момент отримувати офіційні підтвердження, що я саме за допомогою цих операцій отримав ці доходи, або отримував їх у конверті".

Неможливо, за його словами, буде довести і отримання зарплати в конверті. "Як я на сьогоднішній день повинен довести, що отримав гроші як зарплату в конверті, а не шляхом продажу наркотиків? Виходить, реальної легалізації цих доходів не станеться".

Крім того, продовжив Уманський, є в цьому питанні такий елемент, як довіра. Якщо людина легалізував доходи, то прийдуть до нього завтра з обшуками за іншими статтями? Є у суспільства довіру до влади як такої і до судової влади зокрема? Питання риторичне. Довіри немає.

Тему довіри продовжив Андрій Гайдуцький. На його думку, бізнесмени не повернуть серйозні капітали в Україну, якщо влада скаже, що податкова амністія проводиться для наповнення бюджету. "Перше питання, з яким слід виходити до бізнесу, це мотивація. Для чого ми хочемо провести амністію капіталів? Амністія може проводитися з трьох причин: збільшити надходження до бюджету, залучити новий капітал в економіку, провести профілактику податкових гаваней, щоб зрозуміти, де бізнес недоплачує податки", - зазначив експерт.

За його словами, така практика є у США, де періодично проводиться амністія капіталів навіть на регіональному рівні, щоб зрозуміти, як між собою працюють контрагенти, виявити податкові неув'язки з метою їх ліквідації.

"В цілому ж світ приходить до двох типів мотивацій: гроші в бюджет або гроші в економіку. Якщо ми заявимо, що потрібні гроші в бюджет, багато капіталу ми не отримаємо. Всі будуть думати, що ми з них знову хочемо нові податки. Тому потрібно змінити фокус - для чого ми хочемо повернути гроші в Україну. Якщо на розвиток країни та бізнесу, то для них це мотивація", - зазначив Гайдуцький.

Було видно, що дискусія дається експертам "ДС" досить важко. З одного боку, кожен з них має власне обґрунтоване бачення того, якою має бути процедура амністії капіталів. З іншого - сам предмет розмови був досить розмитий. Ніхто ще не бачив законопроект про амністію, підготовлений командою новообраного президента, ніхто точно не знає, які параметри будуть там прописані.

Це означає, що неможливо прогнозувати, як пройде амністія капіталів у нашій країні, які обсяги коштів вдасться повернути з-за кордону або вивести з тіні всередині країни. Так що не випадково і відповідні питання з залу залишилися без відповіді - складно говорити про те, чого за фактом поки немає.

Данило Гетманцев
Експерт з публічних фінансів та оподаткування

Насправді амністія капіталів - це не інформаційний привід, а програмний пункт програми президента України Володимира Зеленського під назвою "Податкова амністія капіталів". І він, власне кажучи, заявив про необхідність його використання в якості одного з інструментів, механізмів детінізації української економіки. Мова йде про те, що протягом 28 років української незалежності в українському суспільстві, бізнесі накопичувалися досить великі кошти, які ми так чи інакше отримували з порушенням чинного законодавства.

Були це зарплати в конвертах чи інші доходи від бізнесу. Це могли бути якісь інші доходи, не пов'язані з кримінальною діяльністю. Ці доходи зберігаються громадянами як в офшорних юрисдикціях, так і під матрацами, незалежно від рівня тих доходів. Власне кажучи, ці доходи повинні працювати на економіку держави.

Ми пропонуємо повернути ці доходи в Україну. Ми пропонуємо заплатити 5% - загальну ставку для всіх. У нас є пропозиції щодо зниження і підвищення відсотка. Ми пропонуємо легалізувати не тільки доходи в грошовій формі, але і активи в іншій формі (у цінні папери, корпоративних прав, майна). Це дозволить нам залучити в економіку значні кошти.

Я хочу звернути увагу на те, що податкових амністій у світі було безліч, і були різні результати їх проведення. Податкова амністія може бути успішною, якщо вона йде в комплексному підході. Якщо вона сприймається не тільки як заробіток уряду і держави, а в якості одного з елементів механізму, спрямованого на "відбілювання" економіки. Тому ми пропонуємо прийняти податкову амністію в комплексі, в пакеті, разом з імплементацією плану BEPS до законодавства України і з діями, які спрямовані на можливість України обмінюватися податковою інформацією з іншими державами і отримувати подібну інформацію від них. Дамоклів меч цих змін змусить тих, хто тримає грошові кошти за кордоном, повернути їх в Україну.

Володимир Лапа
Партнер, керівник податкової практики юридичної фірми Evris

Я підтримую саму ідею запровадження амністії капіталів та податкової амністії. Але, на мій погляд, реалізувати податкову амністію потрібно правильно. Зокрема, необхідно враховувати також досвід іноземних держав. Окремо навіть Росії. Вони там в 2015 р. почали цю процедуру. Зараз вже є чутки, що люди, які не стали декларувати свої кошти, сміються над тими, хто задекларував свої кошти. Тому що держава, по суті, не виконав свої обіцянки.

Був перелік злочинів, передбачених Кримінальним кодексом РФ. Особа, яка самостійно здалося, повинно було звільнятися від відповідальності. Тим не менш особі все одно зобов'язаний відповідальність. Зараз там ведеться показова справа, коли російська компанія виплачувала дивіденди на кіпрську компанію. А потім власники вирішили все це легалізувати в Росії. Заплатили податки. І зараз на них відкрили справа зовсім по іншій статті - «Здійснення валютних операцій з переказу коштів в іноземній валюті або російській валюті на рахунки нерезидентів з використанням підроблених документів». По цій статті почалися обшуки. І всі зараз чекають в Росії, чим закінчиться ця справа.

Що буде стимулювати бізнесменів, які мають кошти в офшорах, розкритися та задекларувати їх? Звичайно, режим оподаткування контрольованих іноземних компаній (КІК). І знову-таки я повертаюся до ідеї ввести знижену ставку оподаткування дивідендів або доходів від продажу корпоративних прав, щоб надати їм можливість до впровадження режиму оподаткування КІК розкритися і сплатити податки. І у разі необхідності ліквідувати ті компанії за непотрібністю.

Після проведення податкової амністії повинні бути введені більш жорсткі умови податкового контролю. Для цього потрібно реформувати податкову. Одна з ідей, яку, я вважаю, потрібно реалізувати, це збільшення терміну для проведення податкових перевірок хоча б до семи-восьми років (зараз три роки. - ДС") і збільшення строку давності притягнення до кримінальної відповідальності за ухилення від сплати податків.

    Реклама на dsnews.ua