• USD 27.9
  • EUR 34.1
  • GBP 39.5
Спецпроєкти

Армія безпілотників. Хто в Україні більше ВСУ використовує дрони

За останні пару років безпілотники швидко перетворилися з модної іграшки в ефективний інструмент, що допомагає бізнесу. Причому в нашому випадку — бізнесу аграрному
Фото: shutterstock.com
Фото: shutterstock.com
Реклама на dsnews.ua

Самий зручний інструмент

Найкращий спосіб швидко отримати максимум інформації про поле - подивитися на нього зверху. У ХХ ст. для цього використовувалися літаки і супутники. У XXI ст. стало зрозуміло, що літаки - занадто дорого, а супутники - незручно. По-перше, і те й інше не підходить, коли потрібно оперативно вивчити ситуацію на двох-трьох полях. Піднімати заради цього літак невигідно. А супутник - ще невідомо, коли пролетить над потрібним шматком землі, та й не факт, що погода дозволить зробити потрібні знімки, нарешті, дозвіл супутникової зйомки в більшості випадків недостатня.

Безпілотний літальний апарат (БПЛА) забезпечує точність зйомки від 2 см/піксель, тоді як супутник - від 50 см/піксель. До того ж супутник покаже поле в кращому випадку раз на день, тоді як БПЛА - в будь-який момент, як тільки виникне необхідність.
Цілком логічно, що агропідприємства і у всьому світі, і в Україні також швидко стали великими споживачами дронов і інвесторами компаній, які займаються обробкою отриманих з безпілотників даних. За оцінками експертів, сьогодні в нашій країні сільське господарство формує близько 40% ринку БПЛА.

При цьому загальний обсяг ринку безпілотників в Україні становить $1 млн на місяць, з яких 50-60% припадає на продукцію китайської компанії DJI, а інша частина розподіляється між іншими брендами. Українське виробництво дронов також існує і зараз активно розвивається.

Використання дронів в аграрному секторі - це, насамперед, візуальне спостереження, значно меншою мірою - обприскування полів. Сучасні дрони в більшості своїй поки ще недостатньо сильні для повноцінного обприскування, але на ринку вже є БПЛА великого розміру і потужності. Наприклад, модель DJI Agras може обприскувати великі поля, тобто повноцінно виконує функції сільгосптехніки. В Україні вже працює понад 30 таких безпілотників.

Потужні БПЛА можуть собі дозволити тільки середні і великі агропідприємства. По-перше, це дорога техніка, по‑друге, повинен бути пілот, який пройшов відповідне навчання і має навички управління дроном. Тому тут поки що все відбувається, як з літаками в минулому столітті: фірми купують ці дрони, а потім надають різні послуги фермерам.

Але все ж поки куди частіше затребувана функція спостереження з повітря, з якої відмінно справляються навіть легкі і дешеві апарати. Часто використовується, наприклад, тепловізійна і спектральна зйомка з повітря. За допомогою тепловізора можна оцінювати температуру на полях і сільськогосподарських об'єктах, а можна і виявляти порушників. А спектральна зйомка дає багату інформацію для агрономів.

Реклама на dsnews.ua

"Є чітка тенденція, що великі агропідприємства купують дрони. У них є цілі підрозділи, які займаються зйомкою з безпілотників. І це досить рентабельне рішення. Коли купується коптер з тепловізором, то це, швидше за все, для охоронних цілей. Найдешевший коптер з тепловізором - Yuneec, який коштує приблизно 80 тис. грн, - говорить директор компанії Fly Technology Ігор Зайцев. - Кількість продукції, яка перестає зникати з полів, кількість збереженої електро - енергії - це дозволяє окупити дрон максимум за три місяці, а часто вистачає і одного. При-наведені цифри стосуються великого підприємства".

"По-перше, дрони використовуються службою безпеки: виявлення порушників, польоти над нашими об'єктами, якщо є підозри кризової ситуації або щось не подобається. По-друге, дрон - це польовий помічник нашого агронома. Можна побачити найкращим чином стан різних рослин і прийняти рішення щодо проведення обприскування, щоб погасити зростання бур'янів, або підгодівлі, щоб відновити стан вегетації рослин, - розповів у коментарі "ДС" заступник генерального директора з питань аграрних IT-інновацій групи компаній Ukrlandfarming Володимир Бабій. - Плани щодо подальшого розвитку цього напрямку полягають у закупівлі більшої кількості дронов і з часом підключення до них такого програмного забезпечення, яке проводило б автоматичний аналіз по індексу NDVI (normalized difference vegetation index, нормалізований відносний індекс рослинності. - "ДС") проблемних ділянок".

За словами фахівця, тут вже штучний інтелект буде підказувати агрономові прямо, що йому необхідно робити при роботі з тим чи іншим проблемним ділянкою на полі. У планах Ukrlandfarming - також покупка великого БПЛА, щоб можна було за один політ охопити якомога більшу площу землі і передати інформацію для обробки.

Як це виглядає на практиці

Сьогодні оцифровка полів - один з головних трендів в сільському господарстві. Цифрові карти допомагають усім, від кадастрових служб і аграрних менеджерів до агрономів. Починався процес оцифровки з комп'ютерного аналізу даних аерофотозйомки і зйомки зі супутників. Однак дрони дозволяють розглянути будь-яке поле пильніше - в потрібний момент, з невеликої висоти і з використанням широкого набору датчиків. При цьому з БПЛА видно все: де посаджено, де не посаджено, де прибрано, де скошено, де перелили добрив. Тобто використання дронів дозволяє різко підвищити ефективність роботи аграріїв.

На ринку України найпопулярніші моделі дронов - класичні DJI Phantom і DJI Mavic. Ці пристрої продаються не перший рік, змінюються тільки покоління моделей. На думку користувачів, поки кращі моделі за співвідношенням можливості/ціна. Замикає трійку лідерів модель DJI Inspire.

Втім, прогрес у цій сфері йде дуже швидко, і вже через рік уподобання можуть докорінно змінитися. На ринок виходять "модульні" дрони, які дозволяють користувачам самим міняти в них камери - наприклад, поставити тепловізійну замість звичайної. Зростає і вантажопідйомність БПЛА: автоматичний перенесення вантажів з допомогою безпілотників - вже не така далека перспектива.

Поки головний напрямок розвитку (якщо не вважати моніторингу в інтересах безпеки) - отримання інформації про полях не тільки у візуальному спектрі, але і в різних спектральних діапазонах для прорахунку вегетаційних індексів або складання карт розподілу ґрунтів. Всі отримані дані пов'язуються з точними координатами, що дозволяє далі їх детально вивчати і розробляти рекомендації по обробці вже не полів в цілому, а конкретних ділянок одного поля.

Оперативний моніторинг полів з висоти десятків і сотень метрів дозволяє оператору на землі ідентифікувати проблемні ділянки будь-якого поля з високою точністю і GPS-прив'язкою. Це затребуване як для контролю якості виконання посівних робіт, обробки грунту, так і для відстеження ефективності роботи сільськогосподарської техніки. Принципово важлива з'являється завдяки дронам можливість диференційованого внесення добрив. Нарешті, високоточний обмір полів з урахуванням рельєфу і підрахунок сходів з висоти дозволяють агрономам з високою точністю прогнозувати біологічну врожайність.

Сьогоднішні безпілотники стають все більш простими в управлінні - як результат, агропредприятию вже не потрібно наймати дорогих фахівців, провести сканування землі з висоти цілком під силу власним співробітникам. Аналіз і обробка даних може проводитися як безпосередньо в полі (на ноутбуці зі спеціалізованим ПЗ), так і протягом 24-72 годин після сканування, в агрономічній лабораторії. Універсальний результат аналізу і обробки дозволяє отримати координати проблемних зон в будь-якому зручному для фахівців господарства форматі.

Завдяки уніфікації одержуваних комп'ютерних даних результати далі можна вводити в будь-яку GIS-програму (GIS - геоінформаційна система). Це дає можливість оцінити ситуацію на полі і сформувати рішення щодо подальших коригувальних дій. Далі вже отримані файли можна передати прямо на системи управління сучасною сільськогосподарською технікою - так забезпечується можливість диференційованого висіву або внесення препаратів та добрив.

Все це звучить як фантастика, але для багатьох українських агровиробників це вже повсякденність. Технічний прогрес у сільському господарстві не так голосно заявляє про себе, як, наприклад, у сфері розваг, але від цього він не стає менш вражаючим.

Читайте також:

    Реклама на dsnews.ua