• USD 27.8
  • EUR 33.4
  • GBP 38.7
Спецпроєкти

Кому — економія, а кому — копійки. Скільки українці насправді заплатять за газ

Граничні ціни на газ для населення вводяться до завершення карантину або опалювального сезону. В уряді кажуть про значні суми економії, але чи так це?

Кабмін заявляє про зниження ціни на газ для українців
Кабмін заявляє про зниження ціни на газ для українців / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Стеля в 6,99 грн за 1 куб. м

На засіданні Кабміну 18 січня було проголосовано постанову, якою встановлено граничну ціну газу для населення — 6,99 грн за 1 куб. м на найближчі місяці. Сам документ ще не оприлюднений, але, виходячи з його проектів, які раніше потрапляли в ЗМІ, це буде ціна вже з урахуванням ПДВ та витрат на транспортування газу по магістральних газопроводах.

За словами прем'єр-міністра Дениса Шмигаль, така ціна на газ буде діяти до кінця опалювального сезону або до завершення карантину.

До речі, опалювальний сезон, як правило, закінчується в Україні в середині квітня. Однак через теплу весну він може закритися достроково — наприклад, в 2020 році він закінчився 6 квітня.

Щодо карантину, то поки він діє до кінця лютого цього року, але прем'єр вже попередив, що може бути продовжений і до 31 березня.

Наскільки полегшає платіжка

Реклама на dsnews.ua

Денис Шмигаль поділився і урядовими підрахунками: у порівнянні з сьогоднішньою ціною газу вона буде знижена для споживачів на 30%, а для деяких — і зовсім на 40%. На своїй сторінці в Facebook він пояснив, що 6,99 грн — це найнижча ціна на газ, яка була зафіксована на біржі в січні.

Примітно, що 6,99 грн за 1 куб. м — це найнижча ціна газу на січень для побутових споживачів, яку встановило ТОВ "Газ АП". Навіть "Нафтогаз України", який поставляє газ приблизно 2% побутових споживачів України, на січень встановив ціну в 7,22 грн за 1 куб м, у більшості газсбитів в прайсі значилися суми в 9-10,8 грн за 1 куб м.

А з цього випливає, що Шмигаль завищив ефект зниження цін, оскільки для абонентів "Нафтогазу" після встановлення граничної ціни вартість 1 кубометра газу знизиться всього лише на 3,2%, а для основної маси споживачів газу, які в січні цього року купують його по 9-10 грн за кубометр, платежі знизяться на 22-30%.

"Нафтогаз України" вже заявив, що готовий забезпечити газом по 6,99 грн усіх бажаючих побутових споживачів до кінця карантину або опалювального сезону, а також, як постачальник "останньої надії" готовий прийняти всіх, кого не зможуть забезпечити за граничною ціною "свої газопостачальні компанії.

За словами Дениса Шмигаля, нова ціна — на 1,5 грн нижча за ту, яка була в опалювальному сезоні 2018-2019 рр., коли платіжки на домогосподарство становили в середньому 2,5-3 тис. грн, або 75% від мінімальної зарплати. "Встановлена нами ціна 6,99 грн за 1 куб м знизить платіжку на 500 грн, і вона становитиме 40% від нинішньої мінімальної зарплати", — сказав Денис Шмигаль.

На скільки ж полегшає платіжка за газ для середньостатистичного споживача? За даними НКРЕКУ, середнє споживання газу, в тому числі, і для опалення в багатоквартирних будинках в лютому 2018 р. склало 150 куб. м. За три роки воно кардинально не знизилося, тому якщо взяти за точку відліку цей показник, то при ціні газу в 9 грн такий споживач заплатив би 1350 грн, але після встановлення граничної ціни заплатить тільки 1049 грн.

Споживання газу в приватних будинках традиційно більше — в середньому 267 кубів (дані за той же лютий 2018 р.), і для них економія вже буде більш відчутною для гаманця: вони заплатять 1866 грн замість 2403 грн.

Однак ті, хто споживає газ лише для газової плити, використовують в середньому в місяць трохи більше 12 куб. м. Тому вони зможуть заощадити мізерно — близько 24 грн на місяць.

Субсидії і річні контракти залишать в силі

Шмигаль додав, що всі субсидії будуть виплачуватися в колишньому обсязі, а ті споживачі, які вже встигли закупити газ за річними договорами з більш низькою ціною (наприклад, 4,7 грн за 1 куб м), продовжать отримувати газ за цими договорами.

Крім того, прем'єр пообіцяв, що уряд зробить так, що всі газопостачальні компанії введуть річні контракти на поставку газу, і споживачі будуть точно знати, скільки вони будуть платити за газ взимку або влітку. Поки, правда, незрозуміло, як уряд збирається це зробити, адже більшість газопостачальних компаній — приватні, і самі визначають формати продажу газу.

Доставка газу подешевшає

Також уряд пообіцяв, що буде знижений тариф і на послуги з розподілу газу, який був підвищений з 1 січня цього року. "Ми виходимо на рішення, що гранична ціна на розподіл буде 1,79 грн за куб", — зазначив прем'єр.

Тарифи на розподіл газу для облгазів затверджує Національна комісія, що здійснює регулювання енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ), тому уряд очікує від неї прийняття відповідних рішень найближчим часом. Але коли це станеться — поки незрозуміло, оскільки на сайті НКРЕКУ навіть немає проектів відповідних документів. Також незрозуміло: тариф на розподіл в 1,79 грн — це з урахуванням ПДВ або без нього. А від цього багато що залежить — є різниця платити 1,79 грн за доставку "куба" або цілих 2,15 грн.

На сьогодні тариф на розподіл газу в залежності від регіону коливається (з урахуванням ПДВ) від 0,37 грн за 1 куб м ( "Київгаз") до 3,06 грн (ТОВ "Газовик"). При цьому тариф нижче 1,79 грн за 1 куб. м вже зараз нижче у 16 облгазів, наприклад, таких як "Харківміськгаз", "Криворіжгаз", "Черкасигаз", "Одесагаз", "Київоблгаз". При цьому найвищі тарифи — у невеликих облгазів: "Мелітопольгаз" — 2,62 грн за 1 куб м, "" Тисменицягаз "- 2,84 грн," Лубнигаз "- 2,94 грн.

Однак слід уточнити, що це — тариф на послуги облгазу, а плата за послуги з розподілу для кожного споживача індивідуальна і залежить від обсягу газу, який той спожив в попередньому році. Щоб вирахувати, скільки доведеться платити за послуги з доставки газу в місяць (платежі однакові щомісяця протягом року), необхідно обсяг спожитого в минулому році газу помножити на тариф і розділити на 12.

Тому орієнтовна максимальна ціна газу для побутових споживачів (6,99 грн за 1 куб м газу — як товару, і 1,79 грн — за транспортування) становитиме 8,78 грн.

Опалення під питанням

Нічого не сказав прем'єр і про тарифи на газ, який "Нафтогаз України" в рамках ПСО поставляє виробникам тепла (ТКЕ). Чи буде відкоригована ціна газу для ТКЕ, поки не оприлюднено постанову Кабміну, сказати складно. У проекті постанови, який потрапляв в ЗМІ минулого тижня, передбачалося встановити ціну для ТКЕ не вище тієї ж позначки в 6,99 грн за куб. м.

У грудні "Нафтогаз" поставляв газ для ТКЕ по 7323 грн за 1 тис. куб. м (з ПДВ) і в порівнянні з листопадом ціна виросла на 13,5%. Як бачимо, це трохи вище. Однак вартість газу за січень ще не оприлюднена.

У той же час і. о. міністра енергетики Юрій Вітренко, коментуючи в Facebook питання ціни газу для ТКЕ, зазначив, що не очікує збільшення тарифів на опалення.

Тут слід зазначити, що для ТКЕ "Нафтогаз України" поставляє в рамках ПСО, і це регулюється постановою Кабміну від 19 жовтня 2019 р. № 867. А згідно з ним ціни на цей газ встановлюються продавцем і покупцем, але при цьому вони не можуть бути вище середньоарифметичної ціни на газ, який "Нафтогаз" продає промисловим споживачам на умовах передоплати.

Також Денис Шмигаль на засіданні Кабміну повідомив, що тим українцям, які перейшли на обігрів житла за допомогою електроенергії, уряд здійснить прямі виплати без прив'язки до доходів. Однак в якому розмірі будуть ці виплати — поки не зрозуміло.

    Реклама на dsnews.ua