• USD 36.6
  • EUR 37.2
  • GBP 44.2
Спецпроєкти

Для України немає потреби швидко підвищувати акцизи на тютюн до рівня ЄС, — експерт

Україні варто поступово підвищувати акциз на тютюнові вироби до рівня ЄС, аби запобігти активізації тіньового ринку

Пресконференція представників тютюнової галузі
Пресконференція представників тютюнової галузі
Реклама на dsnews.ua

Про це заявив під час пресконференції генеральний директор "Імперіал Тобакко" в Україні Растіслав Чернак, в Україні передає "ДС".

Він зазначив, що Україна ухвалила план досягнення рівня акцизу, ідентичного до рівня у Європейському Союзі, до 2025 року. На тлі цього мінімальний акциз з 2017 року зріс на 244%, і майже вдвічі – з 2018-го. Ще більшим він був для ТВЕНів (тютюнових виробів для електронного нагрівання, – "ДС"). Із січня 2021 року акциз одночасно виріс на 320%.

Через це, наголосив Чернак, стрімко зросли роздрібні ціни на тютюнову продукцію та водночас активізувався тіньовий ринок.

"Значне підвищення акцизного податку є результатом прагнення уряду досягти рівня акцизного податку в Євросоюзі до 2025 року. Ми вважаємо, що немає потреби, насправді немає якихось законодавчих вимог для України досягти оподаткування ЄС за такий короткий проміжок. Насправді, іншим країнам центральної та східної Європи, які вступили до ЄС, знадобилося набагато більше часу, іноді до 15 років, щоб досягти мінімального акцизного податку ЄС у розмірі 90 євро за 1000 цигарок", — каже Растіслав Чернак.

Він навів як приклад країни Балтії, Болгарію та Румунію. Вони також мали підняти акцизи, і там також був "зліт" нелегальної торгівлі. Щоб розв’язати ситуацію, ці держави в деяких випадках заморожували або сповільнювали рівень зростання акцизного податку. 

"Ми пропонували б Україні застосувати такий саме підхід. По-перше, знизити рівень щорічного підвищення податку на цигарки до 10% з 20%, що є нині. Ці цифри все одно буде перевищувати інфляцію. І водночас їх буде достатньо, щоб досягти рівня оподаткування цигарок, як у ЄС, до 2030 року", — розмірковує Чернак.

Також пропонується заморозити акциз на інші тютюнові вироби, а саме на ТВЕНи, на три роки — до 2024-го.

"Такий підхід дасть споживачеві більше часу, об пристосуватися до підвищення цін і позбавить нелегальний ринок потенціалу до зростання. Також це дозволить отримувати більше надходжень до державного бюджету у майбутньому", — вважає гендиректор "Імперіал Тобакко".

Як писала "ДС", збитки державного бюджету України від нелегальної торгівлі тютюновими виробами у 2021 році сягнуть 14 млрд грн.

    Реклама на dsnews.ua