• USD 39.6
  • EUR 42.3
  • GBP 49.1
Спецпроєкти

Європа збільшує експорт. Чи буде новий стрибок цін на бензин

На роздрібному ринку пального дефіцит ще не подолано, але ціни вже стабілізуються. Що далі буде з бензином і дизелем на фоні проблем з нафтопродуктами у Європі? 

Колонка на АЗС
Щодня в Україну прибувають понад 230 машин із пальним
Реклама на dsnews.ua

З початком війни, а особливо після знищення Кременчуцького НПЗ у квітні та десятків нафтобаз, ситуація на українському ринку пального вийшла з-під контролю. Гострий дефіцит бензину і дизельного палива (ДП), пов´язаний також із втратою каналів постачань, обмеження продажів в одні руки, зліт цін на оптовому, а потім і на роздрібному ринку (на фоні призупинення держрегулювання з 17 травня) — сформували нову реальність для кожного українця. Дорогий бак — це здорожчання перевезень, а отже, всіх товарів.

Утім, останніми тижнями ситуація на ринку стабілізувалася. Дефіцит ще не подолано, зате припинилися цінові стрибки. Чи надовго?

Потік зростає

Передусім варто відзначити поступове збільшенням потоку бензовозів і залізничних цистерн з єдино можливого, західного напрямку. Нагадаємо, з початком війни Україна втратила поставки з Білорусі, Росії та морем. Наразі автівки з пальним проходять прикордонно-митні процедури контролю в пріоритетному порядку, і що важливо — такі "зелені коридори" для бензовозів створені по обидва боки кордону. За інформацією президента Консалтингової групи "А-95" Сегія Куюна, у поточному місяці кількість імпортерів бензину (27) і ДП (майже 100) зросла удвічі порівняно із довоєнною. Щодня в країну прибувають понад 230 машин із пальним.

За даними Мінекономіки, у березні Україна імпортувала лише 60 тис. т пального, у квітні — вже 191 тис. т, у травні — 380 тис. т, а в червні очікується 600 тис. т, що вже більш-менш співмірно зі споживанням. Як пояснила перший віцепрем'єр-міністр — міністр економіки Юлія Свириденко в ефірі телемарафону, для уникнення дефіциту мережі АЗС мають сформувати запаси бензину та ДП на два тижні, а зараз цей показник становить 7-8 днів.

Ціни тримаються

Згідно з моніторингом Консалтинггової групи "А-95", результати якого публікує сайт "Мінфін", починаючи з останньої декади травня бензин марки А-95 торгується в середньому трохи дорожче 50 грн/л, а ДП — 56 грн/л.

Реклама на dsnews.ua

 

Графік цін на пальне у квітні-червні 2022
Джерело: "Мінфін" за даними КГ "А-95"

Зробимо важливе уточнення: як ми з´ясували у попередній статті, ці дані краще демонструють цінову динаміку, але не самі середні ціни — адже у вибірку дослідження часто не потрапляють АЗС (особливо немережеві) з більш високими прайсами.

Однак чергова загроза для українського ринку може надійти з Європи. Там також наростають проблеми через курс на відмову від російської нафти та зростання цін на цей стратегічний продукт. Як наслідок пальне дорожчає. Через це в Польщі навіть відбулася серія протестів автомобілістів. За даними www.autocentrum.pl, середня вартість бензину А-95 на АЗС у країні вже становить 7,9 злотих/л (51,87 грн за курсом НБУ, або понад 63 грн за середньобанківським курсом), а дизпального — 8,12 злотих/л (53,31 грн та майже 65 грн відповідно). Щоправда, порівнювати прайс "в лоб" не зовсім правильно через те, що в Україні нижчі (наймана праця) або відсутні (акциз) деякі складові кінцевої ціни, хоча й більше логістичне плече.

Крім того, українським трейдерам буде дедалі складніше знаходити і купувати в Європі ресурс через зростання попиту на нафтопродукти, а також тому, що європейські банки побоюються фінансувати угоди з постачання пального в Україну. Але чи означає це ризик нового стрибка цін на бензин і ДП?

У цьому контексті варто згадати, як формувалися поточні розцінки на стелах. Після призупинення держрегулювання середні ціни на бензин А-95 і ДП навіть у мережах, які надають дані для досліджень ринку, збільшилися приблизно на 10 грн. На фоні скасованого акцизу і зниженого імпортного ПДВ утворився великий розрив між вартістю ресурсу на кордоні та "на колонці". Цифри на стелах визначалися спроможністю покупців платити, адже пальне — життєво необхідний товар, не еластичний за ціною. Але з часом, коли ринок наповнюється, а ажіотаж потроху спадає, виникають умови для посилення цінової конкуренції між продавцями за рахунок скорочення маржі. Точніше, конкуренція цін була б у нормальних умовах. Наразі маржа продавців стане тим буфером, який має "поглинути" збільшення затрат на купівлю пального в Європі та не дати прайсу на АЗС зрости. Тому ми не очікуємо стрибків цін на пальне у ближчій перспективі. 

    Реклама на dsnews.ua