• USD 29.3
  • EUR 30.5
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

Газ закінчується. Які заводи уряд зупинятиме першими

Кабінет Міністрів шукає можливості для проходження опалювального сезону та для забезпечення деяких виробників пільговим газом

Українські виробництва ризикують залишитися без постачання газу
Українські виробництва ризикують залишитися без постачання газу / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

10 січня в Кабміні відбулася нарада, присвячена ситуації з постачанням природного газу в умовах проходження осінньо-зимового періоду 2021-2022 рр. Протокол цього заходу опублікував на своїй сторінці у Facebook заступник голови енергетичного комітету Верховної Ради Олексій Кучеренко.

У документі йдеться про те, що Міністерство енергетики разом із НАК "Нафтогаз України" та ТОВ "Оператор ГТС України" мають щотижня готувати плановий графік постачання та використання природного газу в розрізі категорій споживачів з визначенням відповідних цінових показників. Також урядові структури мають провести зустріч із представниками найбільших промислових споживачів газу для вироблення узгоджених шляхів постачання газу до кінця зими.

"Плановий графік поставок" — це насправді графік обмеження споживання. Останні три доби (10-12 січня,"ДС" ) не вистачає газу зі сховищ і треба брати з труби не менше 10 млн кубометрів на добу, а це погано закінчиться, а "Газпром" цього тільки й чекає. Отже, готують споживачів до обмежень. Насамперед — промисловість, щоб у жодному разі не чіпати ТКЕ та населення", — прокоментував Олексій Кучеренко опублікований протокол.

Спробуємо розібратися, що насправді означають рішення за підсумками урядової наради.

"У нас немає резерву"

Згідно з офіційними даними на 16 січня у газових сховищах України було лише 12,4 млрд куб. м газу, що на 45% менше, ніж минулого року. З цього обсягу майже 1 млрд куб. м газу належав резидентам та нерезидентам. За оцінками експертів, частка технічного газу становить 5-6 млрд куб. м. Для проходження опалювального сезону залишається зовсім небагато.

"На місяць ми використовуємо до трьох мільярдів кубів, — каже голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко. — Зараз у нас є 6 млрд на два місяці, але якщо буде холодний лютий, то може й 3,5 потягнути. Відповідно, у нас на початок квітня взагалі газу немає. Це я говорю в розрізі країни. Тобто обмежуватимуть якимось шляхом промислове споживання. Якось намагатимуться на це впливати".

Реклама на dsnews.ua

"Все залежатиме від погоди, — каже експерт з питань енергетики Валентин Землянський. — Зараз ми йдемо впритул з урахуванням того, що відносно тепла погода. Були заморозки, і обсяги споживання збільшилися. Істотного імпорту й досі немає. Йде відбір зі сховищ і, відповідно, відбір газу, який добувають в Україні, за такої температури, як зараз у середньому до -5 градусів, його вистачає, а якщо температура опуститься нижче -10 градусів і буде триматися більше тижня, тоді можуть початися проблеми. Ми неиаємо резерву, щоб абсолютно спокійно говорити про те, що за будь-якого сценарію ми без проблем проходимо опалювальний сезон".

Експерти оцінюють добові дефіцити за січневих температур в 10-15 млн куб. м. На місяць це 0,3-0,45 млрд куб. м. Тож у пресі з'явилися припущення: Україні не вистачає 1,5-3 млрд куб. м газу. Оскільки імпортний газ для України зараз дуже дорогий і з початку року він не закачується до сховищ, доведеться заощаджувати. У таких випадках обмежують споживання енергоресурсу виробництвом. Проте про які обсяги потенційно може йтися?.

Кого відключать насамперед

Згідно з найсвіжішими даними Держстату за підсумками 2020 р. промисловість спожила 3,3 млрд куб. м газу. Неенергетичне використання газу промисловістю становило 2,6 млрд куб. м. Загалом чисте споживання промисловості становило майже 7 млрд із загального обсягу 28,3 млрд куб. м (використаного всією країною протягом року).

"Якщо відключатимуть, то найбільш енергоємну промисловість. Залишать тих, хто виробляє продукти харчування, продукти першої необхідності. А решті, кому можна, відключатимуть або обмежуватимуть подачу газу", — говорить Олег Попенко.

Експерт припускає, що обмежити споживання газу можуть для тих галузей промисловості, де газ представляє інтерес як сировина. Може постраждати хімічна та будівельна галузь: "Наприклад, виробникам цементу, мінеральних добрив, які споживають величезну кількість газу. Одеський припортовий завод — це держсектор, а приватники — це "Дніпроазот", "Черкасиазот", "Рівнеазот". Їм можуть обмежити подачу газу ", — каже Олег Попенко.

У грудні директор ТОВ "Оператор ГТС України" Сергій Макогон в інтерв'ю "Бізнес Цензору" говорив, що списки пріоритетних відключень від газу промислових споживачів складені: "Усі облгази мають такі списки. У разі критичної ситуації Міненерго має право застосувати обмеження споживання за цими списками", — говорив Макогон, але в контексті не економії, а ймовірної надзвичайної ситуації, що пов'язана з відсутністю транзиту російського газу.

Виходить цікава ситуація. Якщо припустити, що "Рівнеазот", що належить Дмитру Фірташу, у списку на відключення газу, то виходить, що ресурс підприємству має відрізати інша його компанія (місцевий облгаз). Чи це буде так — велике запитання.

У свою чергу, співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич припускає, що такі списки можуть складатися на місцях. Він вважає, що логіка економії газу зовсім в іншому: обмеження можуть бути необхідні, щоб критично важливі для життєдіяльності країни підприємства мали змогу працювати та пройти складний період, а також щоб не було аварій. Отже, на його думку, інші питання другорядні: у тому числі й про те, чи економитимуть газ на приватних або державних підприємствах, чи подаватимуть вони до суду на державу чи ні.

"Спочатку обмежуватимуть неважливі промислові підприємства, якісь торгові центри. Потім будуть теплокомуненерго до якогось мінімуму. Не можна, щоб температура теплоносія знизилася нижче за технологічний мінімум — це загрожує аварією енергосистеми. Я сподіваюся, цього буде достатньо, щоб не було серйозних наслідків "Списки для цього і готуються, щоб знати, кого обмежувати. За такою ж логікою відбуваються віялові відключення", — зазначає Марунич.

Руйнування ринку та подорожчання

Але в експертному середовищі також є й думка, що графіки поставок газу, які доручив складати Кабмін, можуть бути пов'язані не з економією газу, а з його вартістю. На ринку дуже багато суб'єктів, які отримують блакитне паливо за пільговою ціною – населення, ТКЕ, бюджетні та релігійні організації, а з недавніх пір і виробники соціально значущих продуктів харчування. Щоправда, з поставками останнім є затримка, але все одно треба знайти багато газу за цінами, що регулюються. Такі неринкові справи створюють ризики на газовому ринку та всередині уряду.

"Для опалювального сезону газу вистачає, а не вистачає нібито для промисловості… Насправді все є лише за певною ціною, яка штучно створена, щоб розподілити надприбутки за рахунок цього дефіцитного ресурсу, — вважає експерт у сфері енергетики Геннадій Рябцев. — Це формується корупційна схема, що свідчить про те, що та криза на енергетичному ринку, яка зараз існує, створена штучно з метою отримання неформальних доходів окремими компаніями та особами. Напевно включення в ті переліки і реєстри підприємств, що будуть одержувати електроносії за пільговою ціною, будуть обходитися в кругленьку суму власникам цих підприємств".

Небезпека ситуації і в тому, що частина ринку, а саме великі промислові підприємства, залишаються працювати з наддорогим газом, що спричинить подорожчання продукції.

Тим більше що процес підвищення цін на продовольство давно запущено. Нагадаємо, у спробі зменшити витрати на випуск деяких продуктів Кабмін вирішив відрегулювати ціну на газ для конкретних виробників наприкінці минулого року. Як нам повідомили в асоціації "Укрхлібпром", отримати пільговий газ хлібопекарські підприємства планують у третій декаді цього місяця. Тобто знадобилося близько 20 днів, щоб уряд знайшов трохи пільгового ресурсу лише для хлібопекарів.

"Регулювання руйнує ринки, а якщо так, то скорочується кількість пропозицій. Отже, на те, що залишилося, піднімаються ціни. Збільшується частка імпорту", — каже Геннадій Рябцев.

На думку енергетичного експерта Юрія Корольчука, пільговий газ для виробництва соціально значущих продуктів харчування (хліба, молока, курятини тощо) можна було забезпечити, підписавши довгостроковий контракт на постачання навіть із Європи. Таке задоволення, на думку експерта, коштувало б 12 тис. грн за 1 тис. куб. м, але цей варіант не вдався.

"Як виявилося, ніхто в ЄС Україну не любить, газ постачати не готовий, і всі "великі друзі" України зненацька "здулися", — пише Юрій Корольчук на своїй Facebook-сторінці. — Влада тоді перейшла до другого сценарію. Взяти газ у приватних компаній. У "Нафтогазу" ресурсу просто немає. І так дефіцит газу в ПСГ. А у Ігоря Коломойського (у "Укрнафти") забирати не можна. Що він тоді на "Дніпроазот" постачатиме? Тяжке життя олігархів".

Якщо прийняти припущення Олега Попенка про першочергове відключення від газу "Дніпроазоту", то влада не повинна мати сантиментів перед Коломойським. Однак як воно буде насправді, покаже погода...

    Реклама на dsnews.ua