• USD 26.9
  • EUR 32.6
  • GBP 37.9
Спецпроєкти

Гірше за бразильську посуху. На скільки може здорожчати кава

До кінця нинішнього року звична нам кава може здорожчати — не фатально, але відчутно. Надто вже багато бід звалилося на кавову індустрію. Яка за своєю значимістю для людства цілком здатна позмагатися з нафтовою

У світі очікується дефіцит кави
У світі очікується дефіцит кави / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Могло бути гірше

За даними Міжнародної організації кави (ICO), в нинішньому році світовий дефіцит кавових зерен може скласти 0,64 млн т — це 6,4% світового споживання в 2020/2021 маркетинговому році. За твердженням аналітиків ринку, в минулому році через пандемію COVID-19 (коли внаслідок карантину зупинилися багато перевезень) частину врожаю бразильської кави не вдалося доставити споживачам вчасно, так що товар пропав через неналежні умови зберігання. В результаті, наприклад, на американському ринку дефіцит зернової кави досяг шестирічного максимуму.

Треба сказати, що нестабільне майбутнє ринку кави передбачали ще в кінці 2019-го, причому тоді, коли воно зображувалося в ще більш похмурих тонах. Передбачалося, що зміни клімату, грибки і шкідники дуже серйозно скоротять світовий врожай.

Поки цього не сталося, але проблеми справді виникають все частіше. Так що експерти впевнені: якісна кава однозначно здорожчає. З одного боку, її споживання в світі продовжує зростати. З іншого — світова торгівля кавою стикається з новими перешкодами, та й у виробників проблем все більше.

Так, урожай-2020 був непоганим: виробники зібрали понад 10,54 млн т кавового зерна, що на 6,4% більше, ніж в 2019-му. У тому числі 6,32 млн т арабіки — на 13,6% більше, ніж роком раніше. А ринок поводиться так, наче надворі знову 2016-й, з його засухами і неврожаєм кави.

Про проблеми бразильської кави, зібраної, але не вивезеної через порушену логістику, ми вже сказали. Але там тепер все ще гірше: в Бразилії почалася посуха, так що під питанням вже урожай 2021-го. Більш того, з червня по серпень посівам бразильської кави можуть нашкодити заморозки (в Південній півкулі в цей час зима).

Але біда не приходить сама. Другий за величиною виробник кавових зерен у світі — Колумбія, а там — проливні дощі. Що теж дуже погано для майбутнього врожаю кави (ця культура дуже примхлива в сенсі кліматичних умов). Така несприятлива погода в регіоні — результат впливу Ла-Нінья (природний феномен в південній частині Тихого океану, що викликає похолодання і збільшення вологості), "завдяки" якому цієї весни в регіонах вирощування кави в Колумбії опадів випало в три рази більше, ніж в середньому за останні два місяці.

Реклама на dsnews.ua

Негода на ринку кави

Нарешті, історія з застряглим в Суецькому каналі контейнеровозом Ever Given теж показала вразливість світової системи перевезень, що все ще не прийшла в норму після потрясінь 2020-го. Лише одне судно — а через нього великі постачальники кави сорту робуста з В'єтнаму і Східної Африки більше ніж на тиждень затримали відвантаження товару європейським переробникам.

За оцінками британського центру Marex Spectron, світовий дефіцит зерна в 2021 р. може скласти 10,7 млн стандартних шестидесятикілограмових мішків. Це ті самі 0,64 млн т, або 6,4% світового споживання в 2020/2021 маркетинговому році.

Ситуація може бути ще гірше, якщо в Колумбії плантації кави вразить листкова іржа — специфічний для кави шкідливий грибок. "Близько 15% посадок у країні відносяться до різновидів, сприйнятливих до цієї хвороби", — констатує генеральний директор Національної федерації виробників кави Колумбії Роберто Велес. Цілком ймовірно, що обсяг виробництва колумбійської арабіки за підсумками першого півріччя скоротиться приблизно на 0,3 млн т, або на 12% в порівнянні з роком раніше. А щодо врожаю другого півріччя, з огляду на проблемну погоду, говорити і зовсім передчасно.

Крім посухи в Бразилії як провідному імпортері кавових зерен і проблем в ланцюжку логістичних поставок через зменшення судноплавних потужностей на багатьох маршрутах, Міжнародна асоціація кави називає ще однією причиною тривожних прогнозів по ринку брак робочих рук під час збору врожаю, як наприклад, в Колумбії через обмеження, що пов'язані з пандемією коронавірусу.

У будь-якому випадку, якщо вірити оперативній аналітиці ринку, ціни на каву досягли рекордного рівня з 2017 р. Найбільше подорожчала бразильська натуральна кава сорту арабіка. Ціни досягли в березні 15-місячного максимуму, піднявшись на 1,7%, до 122,16 цента за фунт. Вартість інших бобів арабіки, вирощуваних в основному в Центральній Америці, виросла в березні на 0,4% — до 167,05 цента за фунт. Колумбійська м'яка арабіка і взагалі подорожчала до 177,49 цента за фунт — це найвищий показник за шість років. А сорт робуста подорожчав на 0,7%, до 73,86 цента за фунт, перевершивши 20-місячний максимум.

Ціни на каву за станом на кінець березня росли вже п'ятий місяць поспіль, що стало найтривалішим подорожчанням за майже п'ять років. І за ці п'ять місяців ціни в середньому збільшилися на 13,7%. Тобто щомісячне зростання вартості кавових зерен виглядає невеликим, але в сумі за кілька років — ставить рекорди.

Зернова кава в Україні може подорожчати на 25-30%
Зернова кава в Україні може подорожчати на 25-30% / Depositphotos

Україна: проблеми не в зернах

Власник трьох київських кав'ярень, який попросив не називати його імені, в бесіді з оглядачем "ДС" був прямолінійним. "Справа зовсім не в цінах на каву. Ми просто не можемо працювати через карантин. У цій ситуації ціна самих зерен не так вже й важлива, — говорить він. — Можливо, для вас буде відкриттям, але безпосередньо на каву припадає лише від 5% до 8% загальної вартості чашки в кафе. Оренда, робоча сила і податки забирають три чверті загальної ціни за чашку. Тому, якщо якісні зерна навіть і подорожчають на 20-25%, сильно на ціні це не позначиться. Ми зараз банкрутуємо зовсім з іншої причини".

Інші учасники українського кавового ринку також очікують, що споживання кави швидко відновиться після ослаблення карантинних обмежень. Простіше кажучи — розраховують на відкладений попит. Інфляція цін на кавові зерна, звичайно, прискориться, але навряд чи буде сильно помітна на тлі загального подорожчання продуктів харчування за останній рік.

"Вдома насправді каву варять не всі. Так, турка або кавоварка є майже у кожного, але в реальності, як показують дослідження, в повсякденному житті українець скоріше заварить чай або приготує розчинну каву, — розповів "ДС" Вадим Супрунюк, менеджер з постачання кави і чаю в одній з великих оптово-торгових компаній України. — А по нормальній, зерновій каві 90% споживання припадає на громадське харчування, де зараз провал попиту. Якщо вся ця історія з карантином затягнеться, нам доведеться скоротити закупівлі кави (власне, ми вже зараз тягнемо з укладенням нових контрактів, тому що не можемо спрогнозувати попит)".

За словами експерта, через це в кінці 2021-го або на початку наступного року зернова кава в Україні може подорожчати на всі 25-30%. Тому що на загальносвітове підвищення цін припадає більш висока вартість кави на нашому ринку через малий обсяг партій, що закуповуються.

Нарешті, один із співрозмовників "ДС" висловив і зовсім "крамольну думку". На його думку, якщо пандемічні обмеження триватимуть до кінця нинішнього року, то в споживчій поведінці українців можуть відбутися кардинальні зміни. А саме: споживання кави в порівнянні з 2019-м може скоротитися майже вдвічі. Цей обсяг замістять чай, трав'яні/ягідні чаї, а також... цикорій.

    Реклама на dsnews.ua