• USD 28
  • EUR 33.3
  • GBP 38.4
Спецпроєкти

Війна за компенсацію. Як Коломойський заважає Ощадбанку збити з Путіна $1,3 млрд

Структури, контрольовані Ігорем Коломойським, борються з державним Ощадбанком за право отримати компенсацію за втрачені в Криму активи. Але тут проступає інтерес ще одного гравця — Сергія Тігіпка

Ігор Коломойський просить в суді скасувати рішення про стягнення з РФ $1,3 млрд на користь Ощадбанку
Ігор Коломойський просить в суді скасувати рішення про стягнення з РФ $1,3 млрд на користь Ощадбанку / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Історія суперечок різних господарюючих суб'єктів України за решту активів, які залишилися в анексованому Криму, — це дуже хвацько закручений сюжет. Щоб зрозуміти, чому мільярдер Ігор Коломойський використовує свій вплив, аби не дати українській державі отримати хоч якусь компенсацію від агресора, ми постаралися його розкрутити — подивитися що до чого.

Перша лінія сюжету

Все почалося з того, що Третейський суд в Гаазі зобов'язав Росію відшкодувати ряду українських компаній збитки за анексію Криму. Саме рішення було одноголосно винесено 2 травня 2018 р.: агресора визнали відповідальним за порушення прав українських інвесторів, починаючи з 21 березня 2014 р. (в цей день президент РФ Володимир Путін підписав указ про анексію Криму). Переможцями в суперечці виявилися 18 українських компаній, а також одна фізична особа — ті, хто подавав позови проти Росії.

Зокрема, переможцями в процесі були, за даними ЗМІ, пов'язані з Коломойським і його партнерами ТОВ «КУА Фінансовий капітал» (запам'ятаємо назву) і ТОВ «Телерадіокомпанія Жиса».

В рамках виконавчого провадження з виконання рішення Арбітражного суду Гааги в березні 2020-го пройшов аукціон з продажу 99,77% акцій Промінвестбанку — вони були оцінені в 268,7 млн грн. Його переможцем стала фінансова компанія «Фортіфай», яку з недавніх пір ЗМІ пов'язували з оточенням Ігоря Коломойського.

Друга лінія сюжету

26 листопада 2018-го було винесено рішення Міжнародного комерційного арбітражу (Париж, Франція) про стягнення з Російської Федерації в особі міністерства юстиції РФ $1,1 млрд як компенсацію за експропріацію активів Ощадбанку в Криму (з урахуванням відсотків, загальна сума вимог складає вже $1,3 млрд). Однак Росія виконувати припис не поспішала і не збиралася.

Реклама на dsnews.ua

2 травня 2019-го до Київського апеляційного суду звернулися представники Ощадбанку, які вимагали від Росії виконати рішення арбітражу, зокрема шляхом конфіскації майна країни на території України.

17 липня 2019 р. Київський апеляційний суд задовольнив заяву банку і надав дозвіл на виконання паризького арбітражу. Простіше кажучи, саме Ощадбанк повинен був отримати належну суму компенсації за кримські активи. Одна з форм такої компенсації — перехід у власність держбанку банківських активів росіян на території України. І зокрема — Промінвестбанку.

Отже, Ощадбанк намагався стягнути з РФ $1,3 млрд компенсації за кримські активи, запустивши ряд виконавчих проваджень. Однак ці дії оскаржило ТОВ «Телерадіокомпанія Жиса» — і добилося 26 грудня 2019 р. скасування постанови державного виконавця про стягнення активів Промінвестбанку на користь Ощадбанку. Останній подав скаргу до Верховного суду, але 18 червня 2020-го суд відмовився задовольнити цю скаргу і залишив без змін постанову Київського апеляційного суду.

Рішення звелося до того, що спершу компанії Ігоря Коломойського і його партнерів повинні отримати з РФ $159 млн компенсації за їх нерухомість, експропрійовану в Криму після анексії українського півострова Росією, а вже потім своє отримає Ощадбанк. Це, можливо, основна причина, чому приватівці борються з держбанком. Але тут проглядається й інший інтерес.

Хто першим "попользует" Промінвестбанк?

І ось тепер новий розвиток подій: якесь ТОВ «ІКБ-Інвест» (це дочірня компанія ТОВ «КУА Фінансовий капітал», яке згадувалося вище) у вересні звернулося до Верховного суду зі скаргою на постанову Київського апеляційного суду. «ІКБ-Інвест» просить Верховний суд скасувати вже саме рішення Київського апеляційного суду від 17 липня 2019-го (раніше, нагадаємо, інша компанія домоглася скасування виконавчих проваджень).

І тут несподівано Антимонопольний комітет України на засіданні 8 жовтня дав дозвіл кіпрській компанії Luregio Ltd. на купівлю більше 50% в капіталі ТОВ «Фінансова компанія «Фортіфай». На практиці це означає, що Промінвестбанк перейде під контроль бізнесмена і політика Сергія Тігіпка. Справа в тому, що саме йому через TAS Overseas Investments Ltd належить з грудня 2019 р. компанія Luregio Ltd.

Також, нагадаємо, Сергію Тігіпку належать ТАСКомбанк і УніверсалБанк (на базі якого діє проєкт Монобанк). Взагалі, банківський бізнес — давня сфера інтересів Тігіпка. Зокрема, можна згадати, як він, наприклад, купував ВіЕс Банк у російського Ощадбанку, а також портфелі збанкрутілих фінустанов, таких як Діамантбанк.

Виходить, атакуючи державний Ощадбанк, який претендує на Промінвестбанк, Ігор Коломойський також тепер уже захищає і інтереси Сергія Тігіпка...

Фото: Depositphotos

    Реклама на dsnews.ua