• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Мрія заробітчан. Як безкоштовно перевести гроші з Польщі в Україну

Основним місцем призначення наших трудових мігрантів стала Польща, де вже працюють від двох до трьох мільйонів українців
Фото: Shutterstock
Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Поляки оцінили, скільки грошей у них заробляють і відправляють додому наші співвітчизники. Для цього Центробанк Польщі за участю Центру дослідження міграції провів опитування працюючих в країні українців. Отримані дані спонукали Національний банк України переглянути оцінку обсягів переказів грошових коштів з країни з $1,35 млрд до $3,12 млрд в 2017 р. З'ясувалися й інші важливі факти щодо заробітків та умов праці українців у Польщі.

На заробітки та навчання

Головний мотив заробітчан у Польщі - незадовільний рівень оплати праці в Україні, але не тільки. Так, в регіоні Любліна, одному із студентських центрів, мігранти налаштовані ще й на навчання в Польщі.

Більшість наших співвітчизників, які виїхали на заробітки, перебувають у сусідній країні в сумі приблизно два роки, середньомісячний дохід нетто у них близько 2000 злотих, при цьому у кожного третього є постійне місце роботи.
В залежності від регіону від 43% до 68% українських мігрантів можуть розраховувати на додаткові пільги від роботодавця - житло безкоштовне, харчування, проїзд до місця роботи, оформлення документів, що дозволяє заощадити частину заробітку.
Якщо говорити про студентів, то у Варшаві половина з них поєднують роботу і навчання, тоді як, наприклад, у Любліні тільки 20%.

Небезпечно або дорого

Приблизно 50% заробітчан переводять гроші в Україну невеликими сумами, в середньому 1000-1700 злотих, найчастіше раз на два-три місяці (близько 40% респондентів) або щомісяця (20%). Примітно, що 60% з них звикли перекладати гроші особисто, піддаючи кошти небезпеки в дорозі, 15% переводять в готівку через Westerm Union і Money Gram, які є одним з найдорожчих способів перекладу: тут комісія близько 5% для суми 1000 злотих при перекладі через відділення.

Заробітчани пішли в банки

Реклама на dsnews.ua

Однак серед українських трудових мігрантів у Польщі є і 7-18% (залежно від регіону) активних користувачів банківських послуг. І головне тут - динаміка, адже ще в дослідженні за 2015 р. респонденти взагалі не вказували банківські установи як спосіб переказу коштів. Варто відзначити, що більше користуються послугами банків студенти - більш схильна до інновацій молодь.

Заробітчани почали використовувати банківські перекази завдяки формуванню доступних пропозицій польськими банками - а це результат їх успішного співробітництва з українськими партнерами. І таких банків все більше: вони пропонують не тільки вигідні умови і спрощені процедури відкриття рахунків, але і спілкуються з клієнтами на їх рідній мові у відділеннях і через україномовну інфолінію, в інтернет-банкінгу. Так, наприклад, польський Getin Bank обслуговує українською мовою вже більш ніж в 25 відділеннях. Клієнти-українці можуть також розраховувати на дистанційне оформлення рахунку та доставку картки кур'єром. Такі послуги є в Bank BG BNP Paribas, Bank Millennium Bank Zachodni WBK та інших.

І все ж вирішальний фактор - вигідні пропозиції: в середньому переклад в Україну коштує від 10 до 30 злотих, але кілька банків пропонують спеціальні умови. Наприклад, перший переклад SWIFT кожного місяця безкоштовний Credit Agricole (потім діє комісія 0,25% хв. 40 злотих - макс. 250 злотих), Bank Pekao пропонує безкоштовні перекази в євро і доларах, а в Getin Bank можна безкоштовно перевести кошти в український Ідея Банк.

Однак клієнтам слід враховувати і додаткові комісії, які платить одержувач коштів в українському банку. Спільна пропозиція Getin Bank і Ідея Банку (Україна) найбільш вигідно в цьому плані, оскільки розроблено ком - плексно - з урахуванням потреб клієнтів з обох сторін кордону. Відсутні і комісія за конвертацію валюти, і прихована курсова різниця, кошти конвертуються за вигідним міжбанківським курсом. Одержувач нічого не платить при розрахунках карткою, а якщо планує зняти готівку, то заплатить всього 1% комісії. Додатково кошти зарахуються на наступний робочий день, на відміну від звичайних SWIFT-переказів, в яких ця процедура триває від двох до п'яти днів. Самий зручний варіант для наших трудових мігрантів - отримувати зарплату на рахунок в польському банку, переводити частину родичам через інтернет-банкінг і при необхідності безкоштовно знімати готівку у всіх банкоматах Польщі.

Цей сегмент і далі розвиватися, що дозволить клієнтам користуватися вигідними пропозиціями: більш швидкими і дешевими переказами, зручним онлайн-сервісом, якісним обслуговуванням та додатковими бонусами. Проте основним чинником залучення заробітчан до обслуговування в банках залишається рівень фінансової грамотності. Перед банками стоїть великий виклик: навчити клієнтів користуватися зручними і безпечними онлайн-сервісами та пояснити всі їх переваги.

    Реклама на dsnews.ua