• USD 27.6
  • EUR 33.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Країна за півціни. Чому поляки вирішили відпочивати вдома

За інформацією польського міністерства спорту і туризму, у 2017-му в Польщі приїхало 18,3 млн туристів — на 4,5% більше, ніж за рік до цього.
Фото: shutterstock
Фото: shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Це найкращий показник в регіоні: Хорватія прийняла 13 млн туристів з-за кордону, Румунія — близько 10 млн, Чехія — 9 млн, а Албанія, популярність якої останнім часом значно зросла, — 4 млн. Крім того, Польща залишила позаду багато країни, що традиційно вважаються туристично привабливими: Португалія прийняла 11 млн осіб, Швейцарія — 9 млн.

Як розповів "ДС" директор представництва Польської туристичної організації в Києві Влодзімєж Щурек, зростаючою популярністю Польща зобов'язана декільком факторам. Це і великий вибір різноманітних туристичних пропозицій — від відпочинку на морі до екскурсій по історичних місцях, і активна промоція відпочинку в Польщі за кордоном. Німці приїжджають в країну відпочити на бальнеологічних курортах, британці їдуть сюди за розвагами, а серед жителів скандинавських країн популярний медичний туризм.

Польські курорти все частіше конкурують з іншими європейськими місцями відпочинку. Так, в цьому році Вроцлав виграв міжнародний конкурс European Best Destination 2018, обійшовши Париж, Лондон, Будапешт, Прагу, Барселону і Афіни. Як показує досвід, у містах, які отримали цю нагороду, значно зростає потік туристів. А значить, зростають і грошові потоки: незважаючи на збільшення кількості гостей з-за кордону, Польща поки не може конкурувати з більшістю європейських країн з доходів від туристичної галузі. За даними Світового банку, Польща в минулому році заробила на туристах 9,9 млрд євро, тоді як Хорватія, яку відвідало на 5 млн осіб менше, — близько 9 млрд. Як свідчить польський управління статистики, європейські туристи в середньому залишають у Польщі близько $500 на людину. У той же час гості, які приїжджають в країну не з європейських країн, витрачають значно більше — близько $1,4 тис. Експерти відзначають, що причин не дуже великих заробітків кілька. Це і відносна дешевизна відпочинку в Польщі, і стереотип про те, що для відпочинку у польських містах достатньо кількох днів, тоді як та ж Португалія асоціюється з досить тривалим відпочинком на узбережжі.

З січня по квітень цього року країну відвідали 1,8 млн іноземних туристів. З них понад 420 тис. — громадяни Німеччини, на другому місці британці (164 тис.), на третьому — українці (143 тис.). Правда, всі наші співгромадяни, записані в туристи, які приїжджали в Польщу саме для відпочинку — велике питання. Втім, куди показовіша інше: наприклад, в червні в країну приїхало 600 тис. закордонних туристів, тоді як кількість туристів внутрішніх перевищило 2,7 млн. Минулий рік став рекордним для внутрішнього туризму: майже 60% поляків старше 15 років, а це понад 19 млн осіб, здійснили хоча б одну туристичну поїздку.

За словами Влодзімежа Щурека, ще кілька років тому поляки масово виїжджали на відпочинок в Єгипет і Туреччину, однак туристичні потоки в ці країни різко знизилися після терактів і політичних негараздів, що відбулися в цих країнах. Єгипет досі залишається одним з найпопулярніших напрямів для закордонного туризму, але більшість поляків з міркувань безпеки воліють відпочивати в Європі (92% усіх закордонних поїздок) або будинку. Тим більше що в країні постійно працюють над новими туристичними пропозиціями. Так, наприклад, у Сілезії, довгі роки колишньої чимось на зразок нашого Донбасу, курорт перетворили старі шахти, а у Варшаві зовсім недавно відкрили інтерактивний музей польської горілки. Популярності відпочинку вдома сприяє і акція "Польща — дізнайся більше. Вихідні за півціни". Після закінчення високого сезону в багатьох готелях і здравницях можна відпочити за 50% вартості. Розпочата кілька років тому акція виявилася настільки успішною, що другий рік поспіль її проводять двічі — до початку високого сезону та після його закінчення.

Офіційно в 2017-му в Польщі функціонувало 11 тис. туристичних об'єктів, що мають як мінімум 10 місцями для нічлігу. І ця кількість щорічно зростає. Між тим в країні активно здають туристам і квартири з двома-трьома спальними місцями, так що насправді пропозицій куди більше — вважається, що таких об'єктів близько 8 тис. У Польщі вже починають говорити про небезпеку джентрифікації — з-за великого напливу туристів в центрах міст ростуть ціни на житло і продукти харчування, внаслідок чого місцеві жителі змушені переїжджати в менш престижні райони. Тобто йде процес витіснення менш забезпечених городян на околиці. З цим процесом останнім часом стикаються більшість туристичних центрів — у нинішньому році 34% від усього орендується в Лісабоні житла довелося на туристів, так що в деяких районах міста кількість гостей перевищила кількість місцевих жителів. У Польщі про проблему заговорили у Кракові — у 2017-му його офіційно відвідали 5,3 млн туристів, тоді як у самому місті проживає всього 760 тис. осіб.

    Реклама на dsnews.ua