• USD 27.6
  • EUR 33.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Вчитися одно залишитися. Чому українці обирають польські вузи і школи

Більшість наших студентів не мають наміру повертатися додому після закінчення навчання в Польщі
Фото: poznan.pl
Фото: poznan.pl
Реклама на dsnews.ua

Оголошення, в яких рекламують роботу в Польщі, вже давно не дивують українців. Між тим Польща — одна з найпопулярніших країн, куди наші громадяни їдуть не тільки працювати, але і вчитися. За останні кілька років кількість українців у польських вузах зросла втричі — сьогодні більше половини студентів-іноземців у Польщі становлять громадяни нашої країни. За даними аналітичного центру CEDOS, кількість українських студентів у Польщі досягла 33 тис.

Популярність польських вищих навчальних закладів серед українців обумовлена декількома факторами. В першу чергу, польський диплом значно полегшує його власникові пошук роботи як у самій Польщі, так і в інших країнах Євросоюзу. По-друге, у польські вузи зазвичай досить легко вступити. По-третє, проживання в Польщі дешевше, ніж у багатьох інших країнах Європи. У підсумку українці масово обирають для навчання саме польські вузи — тут навчається більше українських студентів, ніж у всіх інших європейських країнах, разом узятих.

У Польщі можна вчитися безкоштовно — для цього потрібно мати "карту поляка", яка доводить наявність польських коренів, здати іспити на польській мові і взяти участь у конкурсі на загальних підставах. Є варіант і для тих українців, у кого в роду поляків не було. Щорічно державні навчальні заклади Польщі пропонують безкоштовне навчання найталановитішим іноземним студентам. Але конкурс на місця дуже великий. Торік, приміром, міністерство національної освіти Польщі виділило для українців всього 15 місць — 10 на часткове/семестровое навчання, два для навчання на ступінь магістра і три в аспірантурі.

Так що більшість українців обирають приватні навчальні заклади, причому не сильно популярні у самих поляків. На сайтах деяких центрів, які рекламують навчання в Польщі, прямо написано: "Стати студентом польського вузу можна без вступних іспитів, без знання польської мови, без результатів ЗНО". Серед переваг навчання вказують отримання диплома європейського зразка та можливість отримати громадянство Польщі після закінчення навчання. До того ж абітурієнтів та їх батьків запевняють, що навчання на контракті в Польщі обійдеться їм дешевше, ніж в Україні.

У середньому рік навчання у польському виші коштує 800-2000 євро, ще близько 120 євро потрібно буде щомісяця віддавати за гуртожиток. Зате можна вибрати модну спеціальність, не дуже побоюючись великого конкурсу. Правда, українські експерти скептично відгукуються про якість отриманого в таких вузах освіти — керівництво університетів та інститутів зацікавлене не в знаннях студентів, а у їхніх гаманцях. Так що нерідкі випадки, коли власник диплома польського вузу не може вільно говорити по-польськи, а значить, і розраховувати на якусь високу посаду.

Між тим потік українських студентів у Польщі зростає і приносить фінансову вигоду не тільки вузам. Так, на абітурієнтах заробляють посередники — центри, які займаються підготовкою документів для вступу у вуз. У середньому ці послуги коштують 500 євро — на сайтах таких центрів вже щосили рекламують послуги по вступу на 2019/2020 р. Причому часто за підготовку до вступу в державні вузи запрошують суму вище — близько 700 євро. А за подачу документів кількох родичів або друзів пропонують знижки. У центрах обіцяють не тільки допомогти з підготовкою документів для вступу, в тому числі отримання студентської візи, але і знайти студенту житло (гуртожитки, як правило, є тільки в державних внз), а також допомогти зорієнтуватися в новому місті. Для абітурієнтів навіть влаштовують освітні тури, в рамках яких можна відвідати польські вузи і побачити, як навчаються і живуть студенти. Такі тури на два-три дні стоять близько 250 євро.

Але українці почали виїжджати до Польщі, не тільки щоб отримати вищу освіту, — все частіше дітей, які закінчили дев'ять класів, відправляють за кордон вчитися в технікумах чи закінчувати школу. У рекламних брошурах відзначають, що після закінчення польської школи чи ліцею у дитини "в рази більше шансів стати студентом рейтингового європейського вузу". При цьому володіти польською досконало необов'язково — іноземним учням покладаються додаткові мовні заняття два рази в тиждень. У багатьох школах пропонують консультації психолога, щоб адаптація до нових умов була менш болючою.

Реклама на dsnews.ua

Іноземними дітьми в Польщі займаються опікуни — часто ними стають родичі, які живуть у Польщі, або викладачі шкіл. Середня освіта в Польщі безкоштовне. Але доведеться витратитися як мінімум на канцтовари та підручники. Ще одне питання — житло. Для старших школярів функціонують спеціальні гуртожитки, проживання в яких за рахунок державних дотацій у три–п'ять разів дешевше, ніж у студентських гуртожитках.

Причому в гуртожитках для школярів постійно присутні вихователі — вони стежать за порядком і допомагають у вирішенні організаційних питань. Однак на період великих свят гуртожитку закривають, учням доводиться шукати тимчасове житло. Примітно, що багато центри, що рекламують навчання в Польщі, відзначають: диплом європейського вузу дозволить знайти в Україні більш високооплачувану роботу, ніж диплом українського вузу. Але на практиці виявляється, що левова частка випускників повертатися додому не збирається. На одному з сайтів, що пропонують влаштувати дитину в польську школу, з гордістю написано: "Дев'ять з десяти дітей наших клієнтів після закінчення ліцею залишаються жити у Європі".

    Реклама на dsnews.ua