• USD 27.8
  • EUR 33.4
  • GBP 38.7
Спецпроєкти

Фокус-покус. Як влада хоче заморозити тарифи "ринковим способом"

В уряді шукають спосіб, як утримати ціну на газ для побутових споживачів (а з нею і зростання тарифів), і в той же час не посваритися з МВФ

Українців в найближчі кілька місяців чекають чергові зміни на ринку газу
Українців у найближчі кілька місяців чекають чергові зміни на ринку газу / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Виконуючий обов'язки міністра енергетики Юрій Вітренко заявив, що є спосіб досягти відразу двох протилежних цілей. Перший — дотримати вимогу Міжнародного валютного фонду про те, що з 1 квітня буде скасовано державне регулювання цін на газ, яке проявилося в обмеженні максимальної ціни для побутових споживачів на лютий-березень цього року рівнем 6,99 грн за 1 куб. м. Друга мета — не допустити підвищення цін на газ для побутових споживачів протягом цього року вище рівня 6,99 грн за 1 куб. м.

При цьому Юрій Вітренко вважає, що існують цілком ринкові механізми уникнути підвищення цін на газ вище 6,99 грн, а це означає, що у МВФ не буде претензій з приводу неринкового втручання уряду в газовий ринок.

"За певних умов і певних активних дій уряду можна зробити так, щоб ринковим способом ринкова ціна такого річного продукту не перевищувала 6,99. Ми бачимо для цього реальні можливості", — заявив керівник Міненерго.

Як це може працювати

Юрій Вітренко вже пропонував щось подібне в січні, коли ціни на газ різко зросли, споживачі стали обурюватися, а уряд став гарячково шукати вихід з ситуації, що склалася. Тоді в. о. міністра пропонував ввести механізм, при якому державна компанія "Укргазвидобування", що забезпечує левову частку видобутку газу в Україні, буде продавати його постачальникам газу за ціною "європейський хаб мінус вартість транспортування в Україну". Потім постачальники будуть продавати цей газ населенню з додатком до його ціни своєї граничної націнки. При цьому постачальники змогли б конкурувати між собою за споживачів за рахунок зниження націнки, а споживач зміг би вільно вибирати постачальника з більш вигідною для себе ціною.

Купуючи таким чином газ, споживачі укладали б з постачальниками газу річні контракти, ціна в яких була б стабільною протягом року. Вона змінювалася б тільки раз на рік, після того, як переглядалася б ціна продажу газу "Укргазвидобування" постачальникам, і переглядалася б вона на підставі біржових котирувань у листопаді.

У той же час ті споживачі, які не захотіли б укладати річні контракти, змогли б купувати газ за контрактами, ціна в яких змінювалася б щомісяця.

Реклама на dsnews.ua

Купуйте на рік вперед

Тоді, в січні, Вітренко заявив, що такий механізм дозволив би продавати населенню газ за ціною 5356 грн за 1 тис. куб. м, що на 44% менше, ніж середньозважена ціна в січні. І, як бачимо, це було б менше, ніж гранична ціна в 6,99 грн за 1 куб. м, яку в кінцевому підсумку встановив Кабмін.

Але при цьому потрібно ще раз звернути увагу на дуже важливий момент — Вітренко зараз, кажучи про ринкові способи регулювання ціни на газ не вище рівня 6,99 грн за 1 куб. м, говорить про "річний продукт". Тобто мова йде з високою часткою ймовірності саме про договори на поставку газу споживачам за стабільною ціною протягом усього року, в тому числі і влітку, коли ціна може значно знизитися.

Взагалі, "Нафтогаз України" ще в минулому році в серпні, на самому початку відкриття ринку газу, пропонував побутовим споживачам купувати у нього газ за річними контрактами, ціни в яких складали з 1 серпня — 4,73 грн за 1 куб. м, з 16 вересня — 5,24 грн, а з 1 листопада — 6,45 грн за куб. м. Однак кількість охочих купувати газ із фіксованою на рік вперед ціною виявилася невеликою.

Отже, схоже, що сьогодні влада знову почала обговорювати механізм регулювання ціни на газ для населення за рахунок використання річних контрактів зі стабільною ціною. Зокрема, голова "Нафтогазу України" Андрій Коболєв заявив, що з регулятором (Національної комісії, що здійснює держрегулювання в сфері енергетики і комунальних послуг, НКРЕКУ), урядом і президентом обговорюється ідея введення в наступному сезоні продажу населенню газу за фіксованою ціною за замовчуванням. Це означає, що споживачі будуть автоматично переведені на продаж газу за стабільною ціною протягом року, але при цьому зможуть, при бажанні, повернутися на контракти, в яких ціна газу змінюється щомісяця або щокварталу. "Тобто споживач, не здійснюючи жодних дій, буде переведений на річну ціну, і тільки якщо він захоче, то він перейде на місячну, квартальну або піврічну ціну, яка коливається і менш прогнозована", — сказав Коболєв.

Контроль, облік і своя біржа

Експерт Українського інституту майбутнього Андріан Прокоп вважає, що в українських реаліях можливо застосувати ринкові механізми зниження цін на газ для кінцевих споживачів, зокрема, це може бути той же пропонований Вітренком продаж на біржі "Укргазвидобування" всього видобутого нею газу або його частини. "Продаж частини газу на ринку великим гравцем — це цілком європейська практика", — сказав він.

Однак Анріал Прокоп зазначив, що при цьому держава повинна забезпечити контроль, щоб постачальники, які закуповують цей газ, не входили в картельну змову і не завищували свою маржу при перепродажі газу населенню.

Директор спеціальних проєктів науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев вважає, що в Україні вже давно пора було створити майданчик (наприклад, біржу), який був би базовим індикатором визначення цін на газ на внутрішньоукраїнському ринку, і зробити це можна було б, зобов'язавши "Укргазвидобування" реалізовувати певну частку газу через біржові торги.

На думку Геннадія Рябцева, це дозволить відв'язати внутрішні ціни на газ від спекулятивних зовнішніх індикаторів, оскільки ціна на європейських хабах формується в тому числі і спекулянтами, які зацікавлені в значних змінах котирувань.

Геннадій Рябцев пояснив, що це також дозволило б сформувати ціну на газ в Україні не на рівні "хаб плюс", а "хаб мінус", при цьому цей "мінус" був би досить великий не тільки тому, що в ціні більше не буде враховуватися вартість транспортування газу з європейського хабу в Україну, а саме через те, що враховується нижча собівартість газу в Україні. При цьому експерт нагадав, що Юрій Вітренко озвучував собівартість видобутку газу в Україні на рівні 2,6 грн за 1 куб. м.

Тому українців в найближчі кілька місяців чекають чергові зміни на ринку газу і нові механізми встановлення його ціни. Прогнозувати ціну в ринкових умовах складно, але вже є два орієнтири для її визначення — вище собівартості видобутку газу в Україні в 2,6 грн за 1 куб. м і нижче 6,99 грн максимальної ціни, як від імені влади пообіцяв Вітренко. Десь між цими значеннями і буде нова ціна на український газ для побутового споживача як мінімум до початку нового опалювального сезону. Повна невизначеність відкладена до 1 січня 2022 р.

    Реклама на dsnews.ua