• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Милованов зобразив Голобородька? Чому провалилися переговори України з МВФ

Місія МВФ поїхала ні з чим або залишила Україну ні з чим? Все залежить від погляду на результати роботи експертів Фонду в нашій країні. Навіть такого, як погляд Тимофія Милованова

Тимофій Милованов
Тимофій Милованов / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

МВФ поїхав, грошей не залишив

В кінці минулого тижня постійний представник МВФ в Україні Йоста Люнгман заявив, що місія Міжнародного валютного фонду завершила роботу в нашій країні. Поки — безрезультатно: сторони не змогли домовитися про перегляд програми Stand-by, за якою Україна мала отримати наступний транш.

За його словами, в період з 21 по 23 грудня і з 11 січня по 12 лютого експерти МВФ обговорили з українською владою прогрес у впровадженні реформ, які є частиною програми. Зокрема, обговорювали посилення керованості НБУ, поліпшення законодавчих і регулятивних підстав банківського нагляду і фінансового оздоровлення, а також заходи, спрямовані на зниження фіскального дефіциту в середньостроковій перспективі. А ще — законодавчі ініціативи з антикорупційної інфраструктури і судочинства, і заходи в секторі енергетики.

"Обговорення було продуктивним, проте потрібен більший прогрес на користь завершення першого перегляду програми. Дискусії триватимуть", — підкреслив Люнгман. Ця його заява пролунала вже після того, як віце-президент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс 10 лютого назвав умови виділення Україні другого траншу макрофінансової допомоги в сумі 600 млн євро: потрібно досягти восьми структурних маяків, а також прогресу у відносинах з МВФ.

Нагадаємо: 10 червня 2020-го Рада директорів МВФ затвердила нову 18-місячну програму stand-by для України на суму близько $5 млрд. У підписаному тоді меморандумі вказувалося, що після надання першого траншу підуть чотири перегляди програми. Перший транш від МВФ на $2,1 млрд Україна отримала 12 червня.

А вже другий транш, виходить, загальмувався. Хоча НБУ високо оцінював шанси на перший перегляд програми Stand-By за підсумками роботи місії МВФ в Україні. Але щось пішло не так ...

Милованов вносить пожвавлення

Реклама на dsnews.ua

Спочатку нудний серіал про нескінченні переговори між Україною та МВФ несподівано оживив позаштатний радник керівника Офісу президента і екс-міністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства Тимофій Милованов.

Вечір 14 лютого перестав бути томним, коли Милованов на своїй сторінці в Facebook заявив, що "МВФ обкакався", завершивши переговори з Україною і не затвердивши надання чергового траншу. Це скандальне повідомлення Милованов написав в у відповідь на критичний коментар під постом про зустріч з принцом Абу-Дабі після того, як один з коментаторів констатував, що Україна "обкакалась з МВФ" і компенсувати брак коштів можна за рахунок збільшення інвестицій з ОАЕ.

"Там МВФ обкакався, а не Україна. Якщо на це чесно дивитися", — відповів йому Милованов. А в розвиток теми ще й розговорився, що міжнародні фінансові організації нав'язують Україні нібито неефективні способи боротьби з корупцією.

Після своєрідного коментаря Тимофія Милованова просто не можна не згадати, яку оцінку цьому чиновнику в жовтні 2019 го дав бізнесмен Ігор Коломойський.

Парадоксально, але тепер Милованов може зіграти в унісон з Коломойським. Нагадаємо, що в тому ж 2019-му Коломойський в ряді великих інтерв'ю, зокрема для Financial Times, просував ідею про те, що відмова від виплати зовнішніх боргів перед МВФ та іншими кредиторами (тобто дефолт) — хороший варіант для України.

"США і Євросоюз могли б списати зовнішні борги України, — сказав Ігор Валерійович в інтерв'ю FT. — Ми повинні вчинити з нашими кредиторами, як Греція. Це приклад для України".

Тож можна припустити, що нинішня грубість Милованова відображає настрої в Офісі президента — сказати від імені України: "Кому я винен — всім прощаю!" А далі — дефолт і довге долання кризи самотужки, зате без боргів (точніше, з сильно відкладеними виплатами за ними). Ідея, звісно, так собі, але її прихильники в нашій країні були завжди.

Що буде з грошима МВФ?

Отже, переговори з Фондом зайшли в глухий кут, тож Україна найближчим часом не отримає ані транш від МВФ, ані макрофінансову допомогу від ЄС. А якщо скандал з висловлюваннями Милованова належним чином роздують, то про дешеві закордонні кредити на якийсь час, можливо, доведеться і зовсім забути. Втім, на думку наших експертів, особливих проблем це не спричинить.

"Без грошей Фонду ми спокійно рік-два проживемо. Головна проблема в іншому: у чинної влади немає взагалі жодної стратегії роботи з МВФ, — вважає директор Українського інституту майбутнього Вадим Денисенко. — Тобто з приводу вимог Фонду можна і потрібно торгуватися. Пояснювати, що ось це ми просто не встигнемо, а ось в цій частині можемо зробити, а це і зовсім краще не чіпати, якщо працює. Тільки таких торгів ніхто до ладу не веде — ось місія МВФ і їде, нічого не домігшись".

Втім, можливо, якраз зараз ми і бачимо якісь незграбні спроби проводити свою власну політику у взаєминах з МВФ.

"Ситуація з МВФ буде розвиватися позитивно, адже Україна, Зеленський, по суті, запропонували МВФ новий формат спілкування. Там з подібним раніше не зіштовхувались: МВФ звик, що всі його забаганки реалізуються, незважаючи на наслідки для країни. Тобто артикуляція цього нового формату в устах Милованова, звичайно, не дуже правильна, але суть зрозуміла. Це нова суб'єктність Зеленського: він не буде йти на поводу МВФ, він буде оцінювати всі наслідки запропонованих заходів для економіки, — сказав в коментарі для "ДС" фінансовий аналітик Олексій Кущ. — Що ж стосується грошей, то кредити МВФ життєво необхідні в разі глибокої, безпросвітної кризи. Але зі своїми проблемами ми зараз спокійно можемо впоратись і без МВФ. і як показав минулий рік, не слід боятися інфляційних механізмів для підтримки бюджету. Зараз гривня зміцнюється, ЗВР знаходяться на оптимальному рівні, так що, за великим рахунком, новий транш зараз і не потрібен".

Справді, якщо вже Україні судилося поставити кому в стосунках з МВФ, то добре, що це сталося зараз. "Ця ситуація означає те, що попереду ще як мінімум одна місія МВФ до отримання другого траншу. В грудні минулого року Україна отримала кілька різних порцій зовнішнього кредитування, зокрема макрофінансове від ЄС, при тому що другий транш від МВФ було відкладено. Як бачимо, ненадання траншу аж ніяк не означає червоного світла для валютних запозичень бюджету, — сказав "ДС" економіст, координатор Експертної платформи НБУ Андрій Блінов. — Україна залишається в рамках 18-місячної програми (до грудня 2021 р.) і за підсумками нинішньої місії буде виконувати маяки програми, включаючи аудит ковід-фонду, законодавче закріплення повноважень Вищої ради правосуддя, відмову від повернення до регулювання цін на енергоносії, скорочення дефіциту бюджету".

При цьому, за словами експерта, графік валютних виплат за державним боргом зверстаний таким чином, що наявних з грудня 2020 го валютних коштів Міністерству фінансів цілком достатньо для виплат в I кварталі. Пік же виплат за зовнішнім боргом припадає на III квартал.

Можливо, провокаційні слова Милованова справді свідчать про те, що президент України готується відповісти МВФ як Голобородько в серіалі "Слуга народу". Але, швидше за все, рішучості не вистачить. А віддуватися доведеться екс-міністру.

    Реклама на dsnews.ua