• USD 28
  • EUR 33.7
  • GBP 39.1
Спецпроєкти

Молоко з конопель. Як Україні заробити на всесвітньому примусі до вегетаріанства

Тренд, який все більше набирає обертів у розвинених країнах, — відмова від споживання натурального м'яса і заміна його в раціоні рослинним білком. Для України тут відкриваються хороші можливості

Рослинне молоко
Рослинне молоко / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Горох проти свинини

В Європі їсти м'ясо скоро буде так само непристойно, як палити в громадському місці. Днями по "Євроньюс" показали сюжет про те, що у французькому Ліоні, де до влади прийшли "зелені", в шкільних меню скасували м'ясо. Такий ось примус до вегетаріанства.

У відповідь профспілка фермерів вийшла на вуличні протести. Ресторатори також протестують, так як відмова від м'яса не узгоджується з високою французькою кухнею, на їхню думку, це загроза і французькій культурній ідентичності.

Але в цілому "зелені" приходять до влади як в Європі, так і в США (значна частина команди Джо Байдена). І принаймні розмови про те, щоб обкласти виробництво м'яса підвищеними податками ведуться вже кілька років. Мотивування "зелених" зводиться не тільки і не стільки до етичності вегетаріанства. Натуральне м'ясо визнали шкідливим для світової екології, оскільки побічний продукт тваринницької діяльності — газ метан — провокує парниковий ефект на планеті. За даними Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН, вирощування худоби дає приблизно 14% щорічних викидів метану в атмосферу. А оскільки очікується, що до 2050 р. попит на м'ясо виросте на 73% за рахунок населення Китаю і Індії, постає питання про дотримання Паризької угоди по клімату.

З цієї причини влади різних країн змушені будуть якось обмежити виробників м'ясних продуктів. Один з найбільш ймовірних способів: введення підвищеного податку — як на шкідливу їжу, спиртне або сигарети.

Але біда для тваринників не приходить одна: на м'ясну промисловість націлився Білл Гейтс. Засновник Microsoft в інтерв'ю Радіо Свобода заявив, що багаті країни повинні повністю відмовитися від споживання натурального м'яса. При цьому треба приготуватися до того, що лабораторне (штучне) м'ясо ніколи не буде окупатися, вважає він.

Альтернативний протеїн, на думку Гейтса, в перспективі займе 1% глобального м'ясного ринку — і це буде ринок насамперед Європи і США. А наприклад, для Африки засновник Microsoft виводить високопродуктивну худобу з істотно нижчою генерацією метану на кілограм продукції.

Реклама на dsnews.ua

Комерційний інтерес одного з найбагатших людей планети тут очевидний: Білл Гейтс — один з найбільших інвесторів таких компаній-лідерів ринку штучного м'яса, як Beyond Meat і Impossible Meat.

Який нині удій у вівса?

Технологія виробництва штучного м'яса з культур тваринних клітин розвивається сьогодні дуже бурхливо, але все ще недосконала, а кінцевий продукт — позамежно дорогий. Зараз процвітають куди більш "приземлені" технології — ті, які забезпечують виробництво аналогів тваринних продуктів з рослинної сировини.

Ось, наприклад, шведська компанія Oatly — виробник вівсяного молока — планує вийти на IPO. Як пише Bloomberg, Oatly може за підсумками розміщення акцій бути оцінена в $6-10 млрд — ближче до верхньої межі коридору. Видатна перспектива, якщо врахувати, що в 2019 р. продажі компанії склали близько $200 млн, за підсумками 2020-го очікується $300-350 млн. Тобто компанія оцінюється 1:30 до виручки, що для харчової промисловості — вкрай висока величина.

Однак інвестори впевнені, що різкий зліт Oatly тільки починається. Нещодавно компанія підписала контракт з мережею кав'ярень Starbucks, яка включила лате Oatly у своє меню в Китаї. Ще більш важливий показник — те, що у виробника вівсяного молока вклалися зіркові інвестори (в перший раунд інвестицій у $200 млн): американська телеведуча Опра Вїнфрі, актриса Наталі Портман, продюсер Jay-Z, колишній голова ради директорів і гендиректор Starbucks Говард Шульц, а також американська інвестгруппа Blackstone.

Компанія Oatly з'явилася в Швеції: її заснували брати Рікард і Бьорн Осте в 1990-х. Вона використовує технологію, засновану на дослідженнях шведського Лундського університету. Oatly переробляє багатий клітковиною овес у рідину; такий продукт піниться і схожий на звичайне молоко, тому користується попитом у любителів лате по всьому світу.

І це дійсно тренд. У квітні минулого року компанія Piplsay, що досліджує споживчий попит, опублікувала звіт, згідно з яким майже половина американців (47%) планують регулярно пити рослинне молоко. Цей відсоток збільшується до 56% у вікових групах міленіалів і покоління Х.

З учасників опитування, які пробували молочні продукти рослинного походження в цілому, 46% вживали молоко, 14% — вершкове масло, 12% — йогурт, а 10% або менше пробували морозиво, сир і пробіотичні напої з рослинних компонентів. Більшість споживачів рослинних і молочних продуктів (39%) роблять це заради харчової різноманітності. Інші уникають алергенів (23%) та антибіотиків (15%), дбають про тварин і навколишнє середовище (13%), а також просто не люблять смак молока тваринного походження (10%).

"Все більше і більше людей сьогодні відмовляються від звичних молочних продуктів і переходять на рослинні альтернативи, — йдеться в доповіді. — Галузь, яка все ще перебуває в зародковому стані, ймовірно, побачить величезний сплеск, так як великі бренди, такі як Danone, Nestlé і Unilever продовжують вкладати в неї значні кошти ".

Справді, поряд з Oatly зараз процвітають такі виробники рослинного білка, як Perfect Day, PureHarvest, Califia Farms і BioAvenaDrink (рослинне молоко), Impossible Foods і Livekindly (замінники м'яса на рослинній основі).

Згідно зі звітом венчурного фонду Fuel for Growth, за сім місяців 2020 р. інвестиції в сегмент альтернативних харчових білків склали 1,8 млрд євро. Це на 39% більше, ніж за весь 2019 р. Основні джерела альтернативного білка — бобові, зернові, олійні культури, злаки і горіхи. Білкові продукти також отримують з водоростей, комах, грибів.

Ці новини показують рух споживчого ринку на Заході в сторону "зеленої економіки" і в цілому "нової етики". Число вегетаріанців у розвиненому світі зростає і буде збільшуватися, а разом з ними — ринок вегетаріанських продуктів. Але навіть невегетаріанці з різних міркувань час від часу замінюють натуральне молоко рослинним, адже, як ми згадували, вважається, що молочне тваринництво вносить негативний внесок у потепління клімату (одна корова щодня виробляє від 250 до 500 л метану, а він надає набагато більший вплив на підвищення температури на Землі, ніж CO2).

Українські перспективи

І ринок, і виробництво вегетаріанської їжі, в тому числі і рослинного молока, буде розширюватися і в Україні. У вітчизняних стартапів у цій області є хороший шанс на розвиток. І почати вже вийшло — як раз з рослинного молока, про це трохи нижче. Але для початку зазначимо, що, за оцінками Ernst&Young, до 2024 р. обсяг світового ринку рослинного молока складе $40 млрд. А значить, для України на ньому цілком може знайтися місце — з огляду на її логістичну близькість до багатого ринку ЄС і достаток різноманітної рослинної сировини.

Оглядач "ДС" тільки за останні пару місяців спробував горіхове, соєве, вівсяне, конопляне, соняшникове, рисове і гречане молоко українського виробництва. (Найбільше сподобалося гречане і рисово-горіхове). Тобто виробництво в нашій країні вже є, причому на ринку працюють кілька конкуруючих компаній. Правда, поки таке молоко коштує в 2-3-4 рази дорожче звичайного коров'ячого.

Пов'язано це з тим, що рослинне молоко для України — поки екзотика. Немає сталої культури споживання такого молока, його основні покупці — вегани, гіпстери, прихильники ЗСЖ і люди з непереносимістю лактози. Правда, є ще мода, що більш-менш сформувалася на споживанні мигдального молока в численних кав'ярнях, але там в основному затребуваний імпортний продукт.

Так що поки рослинне молоко в Україні випускається у відносно малих обсягах. Тим часом інвестиції тільки одного виробника, що запустив лінію в Одесі, в проєкт з випуску рослинного молока склали 5 млн євро.

Зараз, за дуже обережними оцінками експертів ринку, частка рослинного молока на українському ринку молочної продукції — приблизно 0,2-0,3% від загального обсягу реалізації. Однак ще три роки тому подібного вітчизняного продукту не існувало взагалі. Можна оцінити його потенціал у кілька відсотків українського ринку.

Якщо все не піде на експорт. Справа в тому, що випускається зараз в Україні з її власної сировини рослинне молоко успішно буде поставлятися за кордон, особливо в Європу. Воно виготовляється на сучасному обладнанні з Швеції, яке з самого початку "заточене" під випуск рослинного молока за стандартами ЄС. Так що для виходу на європейський ринок досить буде сертифікувати сировину (як органічну, така сертифікація в Україні давно налагоджена) і трохи поміняти дизайн упаковки.

Що стосується інших замінників тваринних продуктів з рослинної сировини, то в широкому продажі в українських магазинах можна знайти хіба що соєве м'ясо — його як напівфабрикат у великих кількостях випускають у Дніпрі.

Так скільки ж може заробити Україна на експорті такої продукції? Голландська фінансова компанія ING прогнозує, що ринок м'яса і молочних продуктів рослинного походження в ЄС і Великобританії виросте до $8,9 млрд за наступні пʼять років. І хоча рослинні альтернативи зараз складають лише невелику частку в величезній м'ясній і молочній промисловості, але при нинішніх темпах зростання можна очікувати, що до середини 2050-х продажі у цьому секторі перевищать обсяги продажів продуктів тваринного походження. Серед усіх країн Європи зараз найбільш розвинений ринок Великобританії, де роздрібні продажі рослинного м'яса і молока складають близько $1,18 млрд. Далі йдуть Франція і Німеччина. За оцінками ING, ринкова частка замінників м'яса на рослинній основі 2025 р. виросте в Європі до 1,3%, а частка молочних альтернатив — до 4,1%. Все це дозволяє сподіватися на те, що через п'ять років український експорт рослинного молока міг би становити $20-200 млн.

    Реклама на dsnews.ua