• USD 36.6
  • EUR 39.7
  • GBP 45.1
Спецпроєкти

"Не маємо відповідних сил та засобів": Експерт пояснив, чому запровадження електронного акцизу може обернутися провалом

Українському бізнесу та органам влади потрібно один-два роки для того, щоб повноцінно підготуватися до запровадження модифікованої європейської системи виявлення та відстеження тютюнових виробів (track&trace)

Акцизна марка
Акцизна марка
Реклама на dsnews.ua

Про це професор та експерт GrowfordInstitute Костянтин Швабій повідомив у авторській колонці для БізнесЦензор, передає "ДС".

Ухвалені у першому читанні законопроєкти №8286 та №8287 передбачають запровадження "електронної акцизної марки" вже з наступного року. Однак, зазначає експерт, в умовах повномасштабної війни це може виявитися неможливим.

Швабій відзначив актуальність цієї ініціативи з огляду на високий рівень нелегальної торгівлі сигаретами, але також вказав на ряд недоліків юридичного, технічного та інституційного характеру

"Очевидно, що також мають бути відповідні цифрові рішення, які в поточному моменті не є готовими і відпрацьованими з боку контролюючих органів. Ставляться досить амбітні цілі, для досягнення яких не маємо відповідних сил та засобів", – вважає експерт.

Запуск системи ЕАМ у технічному та цифровому аспектах не менш складний, зауважує Швабій, ніж реалізація системи контролю у сфері трансфертного ціноутворення або підготовка автоматичного обміну податковою інформацією за стандартом CRS. При цьому впровадження останніх досі не було завершено у повній мірі.

"З огляду на це, цілком виправданим є відтермінування впровадження ЕАМ на рік чи два з обов’язковою перевіркою функціонування системи у тестовому режимі на початковому етапі її впровадження протягом певного періоду часу", – вважає експерт.

Водночас контролюючі органи (Мінцифри, Держана податкова та Державна митна служби) також мають підготуватись, щоб бути готовими обробляти додатковий масив цифрової інформації після впровадження системи.

"Якщо необхідні підготовчі роботи не будуть проведені належним чином, ризикуємо черговий раз опинитись в ситуації, коли механізм ЕАМ не буде працювати…, а нелегальний ринок підакцизної продукції буде жити осторонь всього цього повноцінним життям", – наголошує Швабій.

При цьому професор зауважив, що Україна не має залишатися осторонь світових трендів.

"Але, водночас, важливо відійти від практики імплементації таких норм податкового законодавства, які у поточному моменті чи у найближчому майбутньому не мають шляхів наповнення їх практичним, а головне – конструктивним змістом", – додав експерт. 

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua