• USD 27
  • EUR 30.3
  • GBP 36
Спецпроєкти

Не смішно, але вигідно. Чи стануть коноплі українською "нафтою"

Український бізнес відкрив для себе коноплі. Іронія про бізнесменів, що обкурилися, тут недоречна – йдеться про технічний канабіс, який виявився вкрай прибутковою культурою

Фото: Getty Images
Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

В одному з підкастів "Ділової столиці" гостя випуску розповіла: "Якщо ви думаєте, що знаєте про канабіс усе, то ви помиляєтеся. Практично все, що нас оточує, може дати нам ця рослина: їжу, одяг, косметику, будівельні матеріали, меблі, автомобілі. Коли на Землі закінчиться нафта - канабіс стане рослиною номер один. За своїми властивостями він рівноцінний золоту і при цьому він уособлення всього екологічно чистого і натурального".

Це говорив не хіпі і не екологічний активіст, а респектабельна, добре одягнена бізнесвумен Інна Битюк, абсолютна городянка, яка не має відношення до сільського господарства. Така прикмета часу: і в ЄС, і в Україні вирощування й переробка технічнихї конопель стрімко стає респектабельним бізнесом.

Європейський бізнес XXI століття

І в давнину, і в середні віки, і в епоху Відродження коноплі були однією з найбільш значущих технічних культур у всіх регіонах, де вона була відома. Але до початку ХХ ст. ця культура в Європі втратила позиції - продукція з канабісу технологічно поступалася бавовняним, деревним і синтетичним волокнам. Вдарила по коноплях і антинаркотична кампанія, хоча в технічному канабісі наркотичних речовин не міститься. До кінця 1980-х вирощування техканабісу в Європі припинилося майже повністю: засівалось лише 2700 га у Франції (єдина країна ЄС, не заборонила промислове культивування конопель у зв'язку з антинаркотичною Конвенцією 1961 р.).

А потім почалося відродження, яке було прямо пов'язане з модою на все природне, натуральне. Європейські країни зняли заборону на вирощування техканабісу в 1990-х і довго навіть субсидували його відповідно до Загальної сільськогосподарської політики ЄС. Сьогодні в Євросоюзі культивування техканабісу відновлено практично у всіх країнах. Хоча поки що воно розподілено нерівномірно: в основному у Франції (50% європейського виробництва), Нідерландах, Литві та Румунії.

Основна продукція Євросоюзу - це харчові та кормові продукти з конопель, насіння, фармацевтичні препарати, але головне - волокно. Європейські країни, і найбільше Франція і Фінляндія, традиційно використовують волокно в будівельній і текстильній галузях.

За 25 років ринок конопляного волокна розцвів, збільшившись більш ніж на 500%, з яких 250% припадають на бум останніх восьми років. Тільки в одній Франції виробництво промислового волокна з канабісу зросло з 4 тис. т у 2003 р. до більш ніж 50 тис. т в 2019 р.

Реклама на dsnews.ua

Нові технології переробки, зростання різноманітності використання конопель, лібералізація законодавства та створення потужної переробної інфраструктури позитивно позначилися на попиті. У 2019 р. переробка промислового канабісу в Європі зросла більш ніж на 50% порівняно з 2015-м. Зараз в ЄС технічні коноплі вирощуються на понад 50 тис. га, тоді як ще в 2011-му - на 8000 га.

На сході Європи вирощування канабісу відроджується в Україні, Чехії, але найактивніше - в Румунії: ця країна швидко перетворилася в найбільшого комерційного виробника техканабісу. Частина врожаю експортується для переробки в Угорщину, інші країни Західної Європи і в США. Угорщина є одним з основних постачальників конопляної сировини і тканин в США. Також на експорт ідуть зерна канабісу та папір з конопель.

Український бізнес на коноплях

Основна частина насіння і волокон конопель, вирощених у нас, іде на експорт. Ще в часи СРСР було закладено вирощування конопель в Україні саме для забезпечення потреб текстильної промисловості. 85 років на наших територіях створенням нових сортів технічних конопель та продуктів з них займається Інститут луб'яних культур (ІЛК) НААН України. У його доробку понад 10 власних сортів, з них 9 є в реєстрі сортів України.

Зараз в Україні офіційно близько 4500 га посівів технічних конопель, що дуже мало з промислової точки зору. Підприємства, зайняті переробкою конопель, вирощують їх в невеликих обсягах. Найбільші посівні площі на одному підприємстві - близько 300 га. Тут, правда, треба враховувати, що коноплі дають дуже великий обсяг зеленої маси на одиницю площі, а врожай збирають двічі за рік.

Коноплі вимагають багато вологи, тому для їх вирощування оптимально підходять Рівненська, Житомирська, Чернігівська, Сумська області.

"Сьогодні в Україні є три основних продукти з конопель: масло, очищене насіння і мило. Це ті, які користуються найбільшим попитом. Насіння конопель в основному реалізується за кордоном. У Чехії, наприклад, насіння конопель є в кожному супермаркеті", - говорить старший науковий співробітник, завідувач відділом ІЛК Олег Примаков.

За його словами, конопляну олію Україна не експортує: простіше вивезти насіння як сировину і за кордоном виготовити олію. Конопляне стебло переробляють на волокно, яке йде в основному за кордон.

Однак за останні три-чотири роки в Україні зʼявилася величезна кількість малих бізнесів, які виготовляють з конопель буквально все - від продуктів харчування і косметики до будівельних матеріалів.

Ось лише кілька прикладів.

У січні нинішнього року у Львові відкрилося перше в Україні канабіс-кафе. Там можна спробувати випічку, хумус, сир, шоколад, чай, каву, пиво, вино, наливки і ще багато всього з додаванням технічних конопель у формі витягу, насіння або олії з конопель. Серед алкогольних напоїв - наливки, крафтовое пиво і вино.

Пропонують також конопляне молоко. В кафе є вітрина, де можна придбати косметику з конопель.

Компанія Hempire UA розробила будматеріал на основі технічних конопель для утеплення та будівництва будинків - їх можна використовувати замість бетону або цегли. Для його виготовлення використовують подрібнені стебла конопель, вапно і спеціально розроблений сполучний матеріал. Отримана суміш не містить токсичних складових, оскільки виготовлена виключно з матеріалів природного походження.

Розробники стверджують, що, крім своєї екологічності, матеріал енергоеффективний і стійкий до вологи, вогню, не псується, в ньому не заводяться гризуни і грибки. З такою будівельною сумішшю швидко і зручно працювати: вона повторює будь-які форми і швидко висихає, а опалубку можна знімати вже через півгодини після укладання. В Україні конопляні будинку вже побудовані в Києві, у Львівській і Харківській областях. Зараз планується будівництво в Одеській і Житомирській областях.

На тому ж ринку працює компанія BeWood, пропонує модульні будівлі і будинокомплект з конопель.

У місті Золотоноша (Черкаська обл.) на території індустріального парку будують завод з переробки конопель. Займається цим компанія "Голд Кепіталбуд", яка планує спочатку запустити цех з первинної переробки конопель, а потім цех з виготовленню фасованої продукції. За оцінками представників компанії, цей бізнес після виходу підприємств на повну потужність буде наповнювати обласний і міський бюджети на 100-150 млн грн щорічно.

Нещодавно у Харкові на базі машинобудівного підприємства ТОВ "УкрАгро-сервіс" пройшло випробування першої вітчизняної лінії з переробки конопель на волокно. Її продуктивність становила 1 т волокна за зміну при високій якості переробки конопляної трести і надійності технологічного процесу. Це спільний проєкт Інституту луб'яних культур НААН, підприємств "Хемптехно" і "УкрАгро-сервісу".

Все більш популярними стають взуття і одяг з конопель: їх виробляють в Житомирській області і в Києві. Найвідоміший в нашій країні бренд DevoHome Оксани Діво, яка з 2014 р. шиє в Україні текстильні товари з конопель. Основна продукція - ковдри, подушки, покривала, постільна білизна з конопляної тканини.

Харківське ПАТ "Хімфармзавод "Червона зірка" випускає на основі конопель препарат для поліпшення сну, компанія "Екосвіт" - протеїни з насіння конопель, компанія Galka - мелену каву з додаванням конопель.

І все перераховане - лише невелика частка бізнесів, які з'явилися в останні роки в Україні і заробляють саме на коноплях. Поки що немає єдиної статистики з усього, що в нашій країні виготовляється з конопель і з додаванням їх - це занадто різноманітні продукти з абсолютно різних товарних категорій.

Однак аналітична компанія Pro-Consulting наводить такі дані: український фермер тільки на насінні конопель може заробляти $500-700 на гектарі, а додавши до цього переробку трести він отримає ще $2 тис./га. Загалом же рентабельність виробництва технічних конопель досягає сьогодні 50%.

Але це по самій культурі. Рентабельність виробництва товарів з неї може бути найрізноманітнішою - єдиного знаменника тут немає. Зате вже є спільнота "бізнесменів на коноплях". В 2019-му в Києві вони організували Перший конопляний ярмарок, де було представлено понад 150 українських товарів з конопель. У жовтні 2020-го на ВДНГ пройде вже другий ярмарок, і він покаже динаміку розвитку "конопляного" сектору в нашій країні.

    Реклама на dsnews.ua