• USD 27.7
  • EUR 32.8
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Дикий ринок. Чи зможуть українці заощадити при зміні постачальника газу

З 1 липня держрегулювання цін на газ для населення закінчиться, не буде єдиної фіксованої ціни, і компанії-постачальники отримають можливість конкурувати за споживача
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Куди пішли

Національна комісія, що здійснює держрегулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЭКУ) прийняла постанову, якою значно спростила процедуру зміни побутовими споживачами постачальника газу. Ця постанова вносить зміни в три документа - Кодекс газотранспортної системи, Правила постачання природного газу та Типовий договір на постачання природного газу побутовим споживачам.

Змінювати постачальника природного газу населення могло і до цього дня, однак процедура була дуже забюрократизованою і займала кілька місяців.

Консультаційний центр для населення "ГазПравда", створений за підтримки Федерації роботодавців нафтогазової галузі, пояснив, що тепер побутові споживачі отримали відразу чотири переваги при зміні постачальника.

По-перше, драйвером всіх процесів у цьому напрямку стає саме новий постачальник. Споживачеві не потрібно морочитися з процедурою. Йому достатньо звернутися із заявою до нового постачальника, і якщо той згоден поставляти газ, то саме він і бере на себе проведення всіх бюрократичних процедур.

По-друге, заява новому постачальнику можна подавати також і в електронній формі, що значно заощадить час.

По-третє, споживач може змінити одного постачальника на іншого, навіть якщо у нього є борг перед колишнім, і той не має права перешкоджати. Саме наявність боргів перед газсбытами, часто необґрунтованих, до теперішнього часу було одним із гальм зміни постачальника. Згідно з новим порядком споживач повинен буде погасити борг, а колишній постачальник - виставити фінальний рахунок протягом шести тижнів. Правда, якщо у споживача погана платіжна дисципліна, то новий постачальник може відмовитися укладати з ним договір.

Реклама на dsnews.ua

По-четверте, інформація про зміну споживачами постачальників газу буде фіксуватися на інформаційній платформі "Оператора газотранспортної системи України". Це суттєво полегшить контроль з боку регулятора (НКРЭКУ) та підвищить прозорість усіх процедур. Зокрема, після погодження постачальника продавати газ новому клієнтові він вносить дані про споживача у свій реєстр на інформаційній платформі, а система виключає такого споживача з реєстру попереднього постачальника. Автоматизація всіх процесів дозволить істотно прискорити процедуру, яка може тривати 21 день максимум.

Але це ще не все

Однак спрощення процедури зміни компанії, яка буде продавати газ споживачам, це тільки половина кроку, який необхідний для створення повноцінних умов для функціонування ринку газу для населення. Також уряд повинен буде погодитися з тим, що з 1 липня цього року закінчується термін дії ПСО - спецобязательств з постачання газу населенню, яка покладається сьогодні на "Нафтогаз України". Дія ПСО продовжувалося кілька разів ще з 2016 р., останній раз воно було продовжено постановою Кабміну №303 від 24 квітня цього року - до 1 липня (хоча повинно було закінчитися з 1 травня).

Сьогодні при річному обсязі ринку газу України до 28 млрд куб. м під дію ПСО підпадає постачання близько 15 млрд куб. м - для населення і теплокомуненерго (приблизно порівну). При цьому основні постачальники газу населенню сьогодні - це газсбыты, які з'явилися після поділу облгазів на власне газсбыты (продають газ) і операторів мереж (обслуговують газопроводи).

За словами директора з розвитку Федерації роботодавців нафтогазової галузі Вадима Гламаздіна, на сьогодні 75% ринку газу контролює Дмитро Фірташ через Регіональну газову компанію. Для Фірташа збереження режиму ПСО привабливо, оскільки в такому випадку "Нафтогаз Украни" повинен поставляти ресурс його газсбытовым компаніям для подальшого продажу населенню в будь-якому випадку. Цим обумовлені й величезні борги газсбытов перед "Нафтогазом" - близько 20 млрд грн.

По суті, Кабміну достатньо не приймати ніяких нових рішень про продовження ПСО на новий період, і тоді держрегулювання цін на газ для населення закінчиться, не буде єдиної фіксованої ціни, і компанії-постачальники отримають можливість конкурувати між собою за споживача ціною, умовами постачання і додатковими сервісами.

На думку заступника начальника департаменту енергоефективності "Нафтогазу України" Олексія Хабатюка, скасування ПСО - це можливість для всіх існуючих і нових постачальників газу (сьогодні на ринку їх понад 400) вийти на новий для них сегмент ринку - роздрібний ринок побутових споживачів. "А це 12 млн споживачів", - зазначив він на своїй сторінці в Facebook.

Однак на сьогодні експерти не беруться прогнозувати, чи погодиться нинішній уряд з відміною ПСО і не буде цей режим продовжений в черговий раз.

Як сходити в інший магазин

Максим Рабинович, керівник газопоставляющей компанії "Нафтогаз України" продає газ побутовим споживачам) пояснив, що закінчення ПСО зробить клієнтів повноправними гравцями ринку - вони будуть стимулювати розвиток конкуренції між постачальниками. "Вже зараз постачальники розуміють потребу боротися за клієнта, тому створюють зручні сервіси: онлайн-кабінети, оплату онлайн, налагоджують діалог з клієнтом через популярні месенджери і соцмережі. І ця робота буде набирати обертів", - сказав він.

Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" ще до спрощення порядку зміни постачальника зробила перехід до неї нових клієнтів максимально простим - на її сайті є спеціальна форма, в яку потрібно лише завантажити три документи: паспорт, ідентифікаційний код і платіжку за розподіл газу від облгазу, в якій вказані адреса і EIC-код. Потрібно також подати заявку на приєднання до нового постачальника. І це мінімальний достатній перелік для укладення договору з новим постачальником.

На думку Рабіновича, коли ринок буде запущений, зникне практика відключення клієнтів як єдиний механізм боротьби з боргами - постачальники стануть більш гнучкими і будуть пропонувати клієнтам зручні форми і формати оплати. "Для тих, хто не платить принципово, залишиться практика судових розглядів. Так, зараз процес стягнення боргів через суди недосконалий, але його можна і потрібно змінювати", - сказав він.

Рабінович вважає, що зміна підходів до роботи з боржниками не приведе до кризи неплатежів, оскільки левова частка побутових споживачів платить за газ акуратно.

Якщо розглянути ситуацію з точки зору звичайної сім'ї, яка, скажімо, користується газовою плитою, то відкриваються такі можливості. Можна буде вибрати постачальника по інтернету, попередньо ознайомившись з прайсами конкуруючих компаній (правда, на даний момент подивитися розцінки не вдається, оскільки компанії ще не працюють з населенням).

Імовірно постачальники будуть пропонувати потенційним клієнтам різні сервіси та тарифні плани, тому сім'я зможе підібрати для себе умови. А ціни на схожі пропозиції буде вирівнювати ринок.

Однак є ще одна проблема, з якою потрібно боротися для запровадження повноцінного ринку газу. Сьогодні газсбыты і оператори газових мереж навіть після поділу облгазів фактично мають тих же бенефіціарів, що і до поділу, вони працюють під одним дахом і в них спільний персонал. Тому якщо побутовий споживач приходить в центр обслуговування клієнтів для укладення договору на прокачування газу, йому часто в "навантаження" пропонується договір на продаж газу від "спорідненого" газсбыта.

На думку Олексія Хабатюка, необхідно провести реальний поділ газсбытов та операторів мереж, інакше нинішні газсбыты будуть мати неконкурентні переваги.

    Реклама на dsnews.ua