• USD 27
  • EUR 32.7
  • GBP 38.1
Спецпроєкти

Занадто привабливий капіталізм. За що Компартія Китаю карає Alibaba і Джека Ма

У Китаї комунізм уживається з капіталізмом — коли мова заходить про великі гроші, лінія партії виявляється дуже гнучкою. Але триваюча атака на бізнес-імперію Джека Ма показує, де межа цієї гнучкості

Держуправління з контролю за ринком КНР оштрафувало компанію Alibaba на найбільшу в історії країни суму — 18,22 млрд юанів
Держуправління з контролю за ринком КНР оштрафувало компанію Alibaba на найбільшу в історії країни суму — 18,22 млрд юанів / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

На початку квітня Державне управління з контролю за ринком Китайської Народної Республіки (КНР) оштрафувало компанію Alibaba на найбільшу в історії країни суму — 18,22 млрд юанів ($2,78 млрд) за порушення антимонопольного законодавства. Як написали китайські ЗМІ, розслідування показало, що Alibaba "зловживала своїм становищем на ринку" і примушувала споживачів користуватися своїми послугами "без права вибору". Відповідно, китайський регулятор вирішив "захистити законні права споживачів".

Що відбувається? Чому так публічно в Китаї карають компанію, яка вже багато років виступає в якості вітрини китайської економіки? Більш того, компанію, яка стала символом успіху китайської електронної комерції.

Проблеми у Alibaba і особисто її засновника, китайського мільярдера Джека Ма, почалися більше пів року тому. Ще минулої осені один з найбагатших людей в Азії різко впав в немилість керівництва Компартії Китаю. Почалося все з того, що конгломерат Alibaba, який перш спеціалізувався на інтернет-торгівлі і різних онлайн-сервісах, проявив амбіції на ринку фінансів.

Неприємності мурашки

У жовтні 2020-го китайські регулятори несподівано ввели особливі правила для індустрії фінтеху і в першу чергу — онлайн-кредиторів. Як було заявлено — для запобігання монополізації ринку великими фінтех-компаніями. Але всім відразу стало зрозуміло, що мета атаки — дітище Джека Ма, фінансова компанія Ant Group (вона обслуговує розрахунки, що пов'язані з Alibaba).

Якраз незадовго до цього Ant Group оголосила про плани розмістити свої акції на Гонконзькій і Шанхайській фондових біржах, щоб залучити через IPO $34,5 млрд (це було б найбільше IPO в історії). Але після заяви регуляторів багато партнерів почали відмовлятися працювати з компаніями з групи Alibaba — і вихід на біржу довелося скасувати. За даними Bloomberg, статки Джека Ма з жовтня і по новорічні свята скоротилися з $62 млрд до $50,9 млрд. Тоді ж уряд Китаю порадив Ма не залишати територію країни — і він зник з публічного простору.

4 січня в редакційній статті Yahoo Finance вказувалося, що мільярдер не з'являвся на публіці більше двох місяців. Версії висловлювалися самі різні: Ма заліг на дно, знаходиться в депресії, втік з Китаю, його вже немає в живих і т. д.

Реклама на dsnews.ua

Однак це був тільки початок. 23 грудня Управління по контролю за ринком Китаю оголосило про початок антимонопольного розслідування відносно компанії Alibaba. Її, як було заявлено, запідозрили в примусі ділових партнерів до відмови від співпраці з конкурентами на користь гіганта електронної комерції (практика під назвою "вибрати одне з двох"). Вже 24 грудня котирування акцій Alibaba показали в Нью-Йорку найбільше падіння в історії компанії, знизившись більш ніж на 15%.

Крім колосального штрафу на $2,78 млрд, регулятор зажадав від компанії посилити внутрішній контроль та контроль відповідності регулятивним вимогам, підтримувати чесну конкуренцію і протягом трьох років звітувати перед владою про всі великі угоди. Джек Ма (мабуть, дякуючи долі за те, що взагалі залишився на свободі) публічно проявив покірність. Пресслужба Alibaba поспішила заявити, що винесене покарання "відображає очікування регулятора" від розвитку галузі і "стане стимулом для компанії". Також в пресрелізі йшлося, що завдяки економічному розвитку Китаю і партійній підтримці інновацій, Alibaba створила такі платформи, як Taobao і Tmall. І, мовляв, без держрегулювання і нагляду компанія Alibaba не добилася б такого зростання.

Здавалося, гроза пройшла, і Джек Ма відбувся сильним переляком і дюжиною втрачених мільярдів. Бізнесмен навіть почав, як раніше, часто з'являтися на публіці.

Але тут китайські власті зажадали від творця Alibaba і Ant Group дещо не менш цінне, ніж гроші, — інформацію. В кінці квітня видання Financial Times повідомило, що центробанк Китаю намагається взяти під контроль величезну масу даних про споживче кредитування Ant Group. Формально Народний банк Китаю (НБК) хоче переконатися, що цей бізнес повністю відповідає всім нормам. У реальності ж дані про покупців — один з найцінніших активів в інтернет-імперії Джека Ма.

Юридична основа для таких вимог є: в січні НБК оприлюднив правила, згідно з якими китайські компанії повинні отримати схвалення уряду, перш ніж їм буде дозволено надавати особисті кредитні рейтинги. Поки видано всього три ліцензії і все — компаніям, що знаходяться під контролем держави. 12 квітня офіційні представники НБР викликали до себе керівників Ant і зажадали подати заявку на ліцензію.

Пів року в нервовій напрузі

Ant Group не просто підрозділ Alibaba, але і фінтех-гігант, який володіє найбільшим в Китаї і Південно-Східній Азії платіжним сервісом Alipay. Його конфлікт з владою, за даними Wall Street Journal, почався з того, що 24 жовтня на конференції в Шанхаї Джек Ма дуже різко висловився про китайські банки, сказавши, що вони поводяться як стародавні замшілі ломбарди. А банківське регулювання в Китаї, за його словами, "ведеться старими по принципах промислового століття, система потребує реформування і повинна бути наповнена більш молодими людьми".

Як стверджують джерела в уряді Китаю, після цього голова КНР Сі Цзіньпін особисто дав розпорядження правоохоронним органам вивчити діяльність Ant Group і скасувати IPO. Після чого розміщення акцій Ant Group було зупинено, а компетентні органи повідомили Джеку Ма, що ухвали регуляторів не остаточні, а холдинг порушує правила подачі звітності.

Однак схоже на те, що різкі висловлювання Джека Ма були лише приводом. Насправді проти Ant Group ополчилися китайські банки. Їх керівники давно скаржилися, що на Ant не поширюються ті ж строгі правила, яких повинні дотримуватися вони. Завдяки своїм статусом не банку, а фінтех-компанії, Ant Group зайняла домінуюче положення в Китаї, маючи понад 700 млн щомісячних користувачів мобільного платіжного додатка Alipay.

Згодом компанія Ма з фінтех-стартапу перетворилася в платформу для споживчого кредитування: до кінця 2020-го непогашені позики становили 1,7 трлн юанів ($262 млрд) — більше, ніж у будь-якого китайського банку. І китайські банки, що традиційно жорстко контрольовані Компартією Китаю, вирішили притиснути конкурента.

Доля великого китайського бізнесу

Історія Ant Group — це частина історії сайту AliExpress і всієї його екосистеми. Компанія була створена в 2004-му, коли на допомогу своїй Alibaba Group Джек Ма запустив платіжний сервіс AliPay. Він став природним розширенням функціоналу всієї платформи.

І тут втрутилася політика. Чисто китайський платіжний сервіс AliPay, як і вся Alibaba Group, були природними конкурентами, що домінували в той час на китайському ринку американських гравців, зокрема eBay. Тому дітище Джека Ма майже зі старту отримало безмежну підтримку з боку влади.

AliPay, як своя власна інтегрована платіжна система, не брала комісії з оплати товарів, що додатково стимулювало приплив користувачів. Безпека торгівлі була поставлена на перше місце: гроші не надходили на рахунок продавця, поки покупець не давав сигнал, що товар отриманий і з ним все добре. Саме з впровадженням AliPay китайська онлайн-торгівля почала свій стрімкий розвиток.

Ну а партійні товариші допомагали, включивши "великий китайський фаєрвол", який різко ускладнив китайцям доступ до зовнішніх сервісів. Клієнти з Піднебесної почали масово йти з eBay, що ще недавно був серед лідерів eBay.

У 2013-му Alipay створила власний інвестфонд Yu'e Bao, який дозволяв рядовим користувачам вкладати кошти, що знаходяться на особистому рахунку. Причому для цього навіть не потрібно виводити з них гроші, а процентна ставка в таких інвестиціях перевищувала ставку банківських депозитів. З цього моменту AliPay почав перетворюватися в фінансового монстра, який працює поза регуляторним полем, тобто поза контролем з боку китайських чиновників.

Але з часом з'явився ідеологічний момент: капіталізм в особі Джека Ма став виглядати занадто привабливим. Як пише Forbes, успішний вихід Alibaba на Нью-Йоркську фондову біржу в 2014-му викликав "золоту лихоманку" серед венчурних капіталістів в Китаї. Вони залили місцеві стартапи грошима: обсяги венчурного інвестування в країні виросли з $5,2 млрд у 2013 р. до $56,4 млрд до початку 2015-го. Це стимулювало зростання китайської економіки, зробивши країну першим реальним конкурентом США за технологічне лідерство. У 2018-му Китай залучив приблизно стільки ж венчурних грошей, скільки і США, і в Піднебесній з'явилося приблизно стільки ж "єдинорогів" — стартапів вартістю не менше $1 млрд.

Тим часом AliPay, що вже працювала під брендом Ant Group, почала активно розширювати присутність на фінансовому ринку Китаю. Зайнялася кредитуванням звичайним і мікро-, використовуючи величезну клієнтську базу і повні дані про покупки людей, що давало можливість з легкістю побудувати повний цифровий портрет клієнта. Саме "великі дані" дозволили Ant Group створити власну скорингову платформу, щоб точно і детально, по характеру покупок, оцінювати платоспроможність клієнтів, привласнювати рейтинги і при необхідності забезпечувати їх фінансуванням.

Після чого і почалися проблеми: банкіри вказали вищому керівництву Китаю на те, що творець Alibaba занадто багато на себе бере, і його сервіс вже давно вийшов за рамки платіжної системи, фактично взявши на себе функції банку, але при цьому перебуваючи поза регуляторних правил, характерних для банківського сектора.

Резюмуємо: сьогодні мова не йде про особистий крах Джека Ма, так само як і його бізнесу. Як кажуть співрозмовники Bloomberg, отримана ним від влади публічна догана — це попередження для всіх, що офіційний Пекін втомився від непомірної влади технологічних магнатів.

До того ж на покупцях, у тому числі зарубіжних (популярність Alibaba в Україні дуже велика), те, що відбувається, навряд чи позначиться. За словами джерел WSJ, влада Китаю не хоче ламати компанію та й конкурентів у неї в країні більш ніж достатньо. Якщо щось трапиться з імперією Джека Ма, ті моментально займуть її місце.

    Реклама на dsnews.ua