• USD 40.6
  • EUR 43.5
  • GBP 51.7
Спецпроєкти

Більше ніж керівники. Топ-10 CEO сучасної України

Це саме той час, коли проявляються управлінські таланти і загартовуються кращі керівники. Розповідаємо про найуспішніших CEO українських компаній, яким вдалося не тільки втримати, а й розвивати бізнес у період високої турбулентності

Сучасні виклики вимагають від управлінців швидкої відповіді, нестандартних рішень та планування в умовах невизначеності
Сучасні виклики вимагають від управлінців швидкої відповіді, нестандартних рішень та планування в умовах невизначеності
Реклама на dsnews.ua

Велика війна є найбільш драматичною подією для країни. А з погляду конкретного бізнесу, ситуацію можна розглядати як серію криз на різних рівнях — від перебоїв з поставками і грошовими потоками до зміни структури попиту і кадрового голоду. Усі ці виклики вимагають швидкої відповіді, нестандартних рішень та планування в умовах невизначеності.

Попри загальну рамку воєнного часу, картина ускладнюється тим, що обстановка на ринках насправді суттєво змінюється. Згідно з деякими дослідженнями і нашими спостереженнями, на початку повномасштабної війни найбільшою проблемою для українського бізнесу загалом були проблеми з логістикою. А станом на сьогодні, за даними Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, керівники підприємств називають небезпеку, зростання цін на сировину та брак робочої сили основними перешкодами для бізнесу.

Досвід спілкування з численними топ-керівниками за останній рік підводить нас до ще одного висновку. Успішне управління вимагає дещо парадоксального, але дієвого поєднання двох підходів: якнайбільшої залученості керівництва у справи компанії та делегування повноважень на місця. Отже, вміння сконцентруватися на найважливішому й водночас дати свободу дій колегам, які стоять "ближче до подій" — передумова стійкості управлінської системи.

Успішні керівники також усвідомлюють, що компанія не може тривалий час досягати результату без урахування інтересів усіх стейкхолдерів — від акціонерів до працівників, від держави до місцевих громад, а отже, має більше, ніж цього вимагає закон, підтримувати персонал, робити внесок в обороноздатність країни та сталий розвиток. 

І, мабуть, найважливіше: попри найжорсткіші випробування минулих років, українські СЕО відчувають та проявляють себе як справжні капітани бізнесу. На кінець 2023 р., згідно з опитуванням Gradus Research, більшість керівників пишалися тим, що є частиною своєї компанії (81% проти 84% до великої війни) та усвідомлювали свою цінність у команді (81% проти 80%). Що важливо, понад три чверті опитаних менеджерів не планували змінювати роботу (це більше, ніж до війни), а дві третини з них були задоволені зоною своєї відповідальності.

"Ділова столиця" представляє черговий топ керівників бізнесу, на нашу думку, найуспішніших СЕО воєнного часу з урахуванням реалій останнього року. Швидкі та дієві рішення, нестандартне мислення, планування в умовах невизначеності, вміння змінюватися, адаптуватися та ефективно розподіляти повноваження, враховувати інтереси усіх стейкхолдерів, відчувати момент і бути відданим своїй команді — ось головні функції і риси першої особи в компанії у цей непростий час. На наш погляд, саме вони є передумовою успішного управління, яке в результаті відображатиметься у фінансових показниках та на репутації бізнесу.

Нижче ми публікуємо візитівки найуспішніших СЕО за версією "ДС" в алфавітному порядку прізвищ. З більшістю з них ми також зробили інтерв´ю, бо впевнені, що найкращі управлінські ідеї з перших рух та з різних галузей будуть цікаві широкому загалу читачів ділового медіа.

Реклама на dsnews.ua

Тетяна Андріанова, Octava Capital

Тетяна Андріанова
Тетяна Андріанова

Тетяна Андріанова — СЕО та голова комітету з корпоративної безпеки керуючої інвестиційної компанії Octava Capital, керуючий партнер Nota Group.

Як юрист, провідний фахівець у сфері корпоративного управління та M&A, Тетяна має великий досвід у супроводженні проектів із залучення боргового та акціонерного фінансування, операцій з фінансовими активами, ведення складаних переговорів, розв´язання корпоративних конфліктів тощо.

Нещодавно Тетяна Андріанова завершила курс Мадридської бізнес-школи Innovation for growth і вже застосовує здобуті знання, вибудовуючи в одному з активів Групи компаній "Октава" CRM-систему на базі штучного інтелекту, який спрощує взаємодію з клієнтами, економить час та сприяє збільшенню клієнтської бази.

Особливу увагу Octava Capital наразі приділяє галузі miltech.

Олеся Білоусова, Linkos Group

Олеся Білоусова
Олеся Білоусова

Олеся Білоусова — СЕО українського ІТ-холдингу Linkos Group, який займається розробкою цифрових рішень для автоматизації бізнесу. Широко відомі продукти компанії — M.E.Doc, СОТА, Cashalot, FlyDoc, ISpro, ЦСК "Україна", — забезпечують український бізнес надійним електронним документообігом, допомагають легко подавати звітність, швидко отримувати кваліфіковані електронні підписи, проводити розрахункові операції з програмними РРО.

За освітою Олеся інженер з програмного забезпечення, а в далекому 2003 р., на старті її кар’єри, таке явище, як дівчина-програміст, вже саме собою було викликом. Знання алгоритмів та навички структурування даних дозволяють Олесі бачити суть технологічних викликів і знаходити ефективні рішення. А розуміння процесу програмування допомагає конструктивно спілкуватися з командою розробки, розуміти їхні потреби та сприяти створенню високоякісних продуктів.

Нині Олеся Білоусова вже 17 років керує всіма брендами компанії Linkos Group. І завдяки впровадженню нових технологій та оптимізації процесів розробки, рішення від Linkos Group є одними з найкращих IT-продуктів для українського бізнесу. 

Олеся вірить у силу командної роботи і надихає команду на досягнення нових висот, використовуючи своє технічне бачення для створення інноваційних рішень та успішного розвитку бізнесу.

Валерій Береговий, Accord Group

Валерій Береговий
Валерій Береговий

Валерій Береговий — СЕО компанії Accord Group, яка спеціалізується на інтеграції сучасних діджитал-рішень для провідних підприємств та організацій в приватному та державному секторі.

З 2010 р. компанія реалізувала понад 500 проєктів для банків, ритейлу, державних організацій та промислових підприємств. Серед клієнтів компанії — Національний банк України, ПриватБанк, Банк "Альянс", Банк "Південний", Укрсиббанк, Кредобанк, Укргазбанк, Auchan, Fozzy, "Сільпо", Thrash!Траш!, "Фора", Respublika та інші. З 2023 р. Accord Group має також власне представництво в ЄС.

Валерій Береговий керує компанією з 2018 р. та має загальний досвід роботи в сфері системної інтеграції понад 18 років. Він є випускником Інституту прикладного системного аналізу (ІПСА) Національного технічного університету України КПІ ім. Ігоря Сікорського, має МВА-освіту та займає активну соціально-відповідальну позицію.

Під керівництвом Валерія Берегового у 2024 р. Accord Group приєдналася до мережі Глобального договору ООН та продовжує активно підтримувати STEM-проєкти для школярів та студентів по всій території України, надавати значну технологічну, технічну та благодійну допомогу захисникам України.

Олексій Зозуля, "Фокстрот"

Олексій Зозуля
Олексій Зозуля

Олексій Зозуля — СЕО Foxtrot.ua, омніканального ритейлера, оператора найбільшої мережі електроніки і побутової техніки в Україні, що налічує 124 магазини у 67 містах. Очолює компанію понад 5 років (з 2019 р.).

Завдяки підприємницькому хисту і менеджерській вправності Олексія Зозулі та його команди протягом 2022-го, першого воєнного року, компанія подолала труднощі, пов’язані зі втратою значної частини активів.

Наразі компанія повністю відновилася й адаптувалася до роботи під час війни: оновлює наявні магазини, відкриває нові на місці конкурентів, інвестує в розвиток онлайн-платформи і мобільного застосунку, реалізує інноваційні бізнес-проєкти, націлені на покращення клієнтського досвіду.

Головне і першочергове завдання "Фокстрот" — бути поруч з українцями: надавати їм очікуваний рівень сервісу і продукту.

Також серед пріоритетів СЕО — підтримка Сил Оборони країни і реалізація важливих соціальних проєктів. Олексій був серед ініціаторів корпоративного штабу "Допомога нашим", який вже надав підтримку захисникам України технікою на понад 33 млн грн. За активну організаторську волонтерську діяльність у 2023 р. наказом головнокомандуючого ЗСУ Олексій Зозуля відзначений знаком "За сприяння війську".

Дмитро Кобзаренко, Група компаній "Кобзаренко" 

Дмитро Кобзаренко
Дмитро Кобзаренко

Дмитро Кобзаренко — співвласник і СЕО Групи компаній "Кобзаренко". Інженер-технолог за освітою, Дмитро став біля керма сімейного бізнесу у 2021 р.

Інженер технолог за освітою, він добре знається на технологічних процесах, але управлінський досвід здобував методом спроб і помилок. Серед останніх викликів, які стояли перед компанією, Дмитро виділяє закриття кодонів та зміну ланцюгів постачання, відповідно, зупинку експортних відвантажень на початку повномасштабної війни, падіння попиту, а останнім часом і незлагоджений механізм бронювання працівників.

Одне з ключових управлінських рішень Дмитра Кобзаренка — розвивати компанію через розвиток команди з чітким визначенням ролей кожного учасника в роботі Групи. Загалом бізнесу вдається адаптуватися до складних реалій, що швидко змінюються. Свідченням цього є 250 млн грн сплачених податків за минулий рік.

Борис Марков, АТБ

Борис Марков
Борис Марков

Борис Марков — голова Ради директорів, генеральний директор корпорації "АТБ", юрист, доктор економічних наук. Його майстерність допомогла АТБ стати не тільки форпостом продовольчої безпеки країни, а й наочним прикладом стійкого бізнесу.

Під його керівництвом компанія динамічно розвивається, розширює мережу дискаунтерів і багато років є найбільшим платником податків та роботодавцем галузі. Торік до бюджетів всіх рівнів вона сплатила 25,06 млрд грн, що на 4,62 млрд грн більше ніж роком раніше. На підприємствах АТБ працевлаштовано 56 тис. українців. Політика компанії спрямована на розвиток власного кадрового потенціалу. Станом на сьогодні понад 4 500 співробітників АТБ долучилися до лав ЗСУ, Тероборони та Нацгвардії.

Компанія надає системну підтримку війську, волонтерам, медичним закладам тощо. Загальна сума благодійної допомоги за час війни вже перевищує 1,5 млрд грн.

Борис Марков є співзасновником Благодійної організації "Всеукраїнський благодійний фонд "Здорова дитина", входить до ради бізнес-клубу INSPIRA business club — спільноти прогресивних бізнесменів, які розвиваються самі та втілюють спільні інноваційні проєкти.

Євген Осипов, Kernel

Євген Осипов
Євген Осипов

Євген Осипов — CEO агропромислової компанії Kernel. Він прийшов у компанію в 2013 р. як керівник агробізнесу. За чотири роки трансформував цей напрям у прибуткову бізнес-сферу. У 2017 р. Євген став генеральним директором Kernel. Вже за перші три роки його на посаді оборот холдингу зріс майже удвічі.

Євген Осипов має освіту за напрямком "Фінанси та еконономіка", закінчив програми Гарвардської школи бізнесу "Стратегія: побудова та підтримка конкурентних переваг", "Провідні зміни та організаційне оновлення".

Сьогодні Kernel — найбільший в Україні виробник та експортер зернових, лідер світового ринку соняшникової олії. На частку компанії припадає близько 8% світового експорту соняшникової олії (за даними 2023 ФР). Kernel постачає продукцію до понад 70 країн.

З перших днів повномасштабного вторгнення компанія підтримує ЗСУ та цивільних. На сьогодні сума допомоги становить понад 2,5 млрд грн. Kernel обрав для себе шлях власними силами підтримувати військових. Перебуваючи на постійному зв’язку з конкретними бригадами ЗСУ, у компанії оперативно реагують і закривають запити оборонців.

Марк Петкевич, NOVUS

Марк Петкевич
Марк Петкевич

Марк Петкевич — генеральний директор мережі супермаркетів NOVUS. До приходу в компанію Марк багато років працював на провідних посадах у МAXIMA — найбільшій роздрібній мережі в Литві, яка також має магазини в Латвії, Естонії, Болгарії та Польщі.

У 2008 р. Марк Петкевич почав працювати в NOVUS у ролі заступника директора з розвитку, а з 2017 р. очолив компанію на посаді генерального директора. Під його керівництвом компанія успішно долає під найбільші виклики в історії української економіки і ритейлу — від пандемії Covid до повномасштабного російського вторгнення. Одне з ключових управлінських рішень Марка, яке сприяло подоланню цих викликів, — вчасна переорієнтація з вертикальної на горизонтальну модель управління. 

Марк Петкевич приділяє особливу увагу соціальній складовій ввіреного йому бізнесу і разом з NOVUS допомагає ЗСУ та займається благодійністю. Серед важливих проєктів компанії також варто виділити розвиток нових форматів — дискаунтера "Хапайка" та "Мі Маркет", магазинів біля дому, а також розвиток власних торгових марок — NOVUS та Marka Promo.

Сергій Сінченко, Moneyveo

Сергій Сінченко
Сергій Сінченко

Сергій Сінченко — СЕО Moneyveo, провідний експерт українського фінтеху з 22-річним досвідом. Володіє глибокими знаннями банківської системи та небанківського кредитування, розробляє стратегії, що допомагають компанії утримувати лідерство на ринку навіть у період криз чи ринкової турбулентності. Його глибока експертиза, професійна оцінка ризиків та інноваційні рішення під час повномасштабної війни дозволили Moneyveo пройти важкий період та повернути собі лідерство у сфері небанківського онлайн-кредитування, а також посприяли формуванню стійкої фінансової інклюзії в Україні.

На думку СЕО Moneyveo, шлях до стабільності та відновлення нашого суспільства лежить через інтеграцію екологічних, соціальних та прозорих корпоративних стратегій, саме тому в компанії під його керівництвом активно впроваджуються принципи ESG. Сергій також приділяє велику увагу розвитку lean-філософії у компанії, маючи black belt у цій сфері. Під його керівництвом була започаткована програма Moneyveo Continuous Improvement System, яка спрямована на створення максимальної цінності для клієнтів з мінімальними витратами ресурсів. Активна життєва позиція Сергія у вирішенні суспільних та соціальних проблем відображається в проєкті HelpbyMoneyveo, який надає допомогу військовим та співпрацює з благодійними організаціями.

Ольга Шевченко, EVA (ТОВ "РУШ")

Ольга Шевченко
Ольга Шевченко

Ольга Шевченко — управлінець із понад 20-річним стажем. Закінчила Дніпропетровський держуніверситет за спеціальністю "Економічна кібернетика", пройшла програму Executive MBA Міжнародного інституту бізнесу. В лінії магазинів EVA працює із самого заснування. З 2002-го до 2010-го обіймала посаду операційного директора, з 2010-го й донині є виконавчою директоркою.

Під керівництвом Ольги Шевченко компанія зросла до понад 1000 магазинів по всій країні та здобула статус лідера українського ринку drogerie, витримала низку складних випробувань, залишаючись успішною та прибутковою. Зокрема, у 2023 р. виторг ТОВ "РУШ" становив 21 млрд грн, у порівнянні з 15.7 млрд грн в 2022-му.

Після повномасштабного вторгнення EVA не просто продовжила працювати. Компанія проводить важливі трансформації, реалізує амбітні проекти та розвиває сервіси. Розбудовує та роботизує склади, представила та масштабує новий дизайн-концепт магазинів "Жіноча енергія". Крім того, мережа підкорює еліт-сегмент товарів для краси та догляду з новим форматом EVA BEAUTY, відкрила перший салон краси. Ще одна мета — до кінця року вивести в лідери українського e-commerce інтернет-магазин EVA.UA. 

    Реклама на dsnews.ua