• USD 26.9
  • EUR 31.8
  • GBP 37.2
Спецпроєкти

Гривня зміцнюється. Чи буде долар по 26

Причин зміцнення гривні кілька і головна — приплив валюти в країну. Спробуємо з'ясувати, як довго це ще триватиме

Курс валют
Гривня вже не вперше переживає тривалий період зміцнення / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Уже третій місяць поспіль курси долара і євро загалом знижуються щодо української валюти — і "американець" таки провалився за психологічну межу в 27 грн.

Графік курсу гривні
Долар і євро слабшають щодо гривні/Джерело: НБУ

Гривня вже не вперше переживає тривалий період зміцнення. Зазвичай такий процес обумовлений не одним фактором, а цілим їх комплексом. Подивимося, що впливає на курс долара.

Хороший рік для експортерів

Зараз на першому місці, безумовно, приплив у країну валюти, спричинений справжнім бумом попиту на світових ринках сировинних товарів. Глобальна економіка стурбована постпандемійним відновленням, і тому ціни зростають на будь-яку сировину, — включаючи метали і зерно, що експортуються Україною.

"Це річний цикл, традиційний для української економіки, сировинної, циклічної. Якби у нас була промисловість, відповідно, був би елемент вирівнювання курсу, а так у нас чисто сировинні цикли, пов'язані з експортом сировини, — сказав "ДС" фінансовий аналітик Олексій Кущ. — Ну, і аграрний цикл зараз. Плюс різке зростання цін на українську сировину в світі: залізна руда, кукурудза — семирічний максимум вартост ".

За даними Держстату, в I кварталі 2021 р. експорт товарів з України становив $13,7 млрд, або 112% в порівнянні з I кварталом 2020-го. Такого зростання не було давно, але ж нам обіцяють, що весь рік буде таким.

Реклама на dsnews.ua
Динаміка зростання експорту
Динаміка зростання експорту/Джерело: Держстат

Заробітчани допомагають гривні

Також дуже вагомим фактором зміцнення гривні залишається приплив валюти від заробітчан. Минулого року багато хто прогнозував, що ті, хто виїхав на заробітки, повернуться через пандемію і залишаться в Україні. Але цього не сталося. Більш того, потік валюти від них виріс і продовжує збільшуватися. За даними НБУ, за січень–грудень 2020 р. обсяг грошових переказів трудових мігрантів в Україну виріс на 1,7%, або $200 млн, — до $12,1 млрд у порівнянні з 2019 р. (тоді надійшло $11,9 млрд). Ця тенденція продовжилася, і, за найсвіжішими даними НБУ, у квітні поточного року доходи за статтею "оплата праці" виросли на 19,4%, є всі підстави вважати, що влітку обсяги надходжень від трудових мігрантів збільшаться.

Більше витрачаємо валюти в країні

Скасування локдауну, послаблення карантинних обмежень, перехід всієї країни в "зелену" зону по Covid-19 — усе це вивільнило пружину відкладеного попиту населення на товари і послуги. Тобто громадяни здають валюту зі своїх накопичень, щоб витрачати гроші на товари і послуги. Останні місяці українці стабільно продають валюти більше, ніж купують.

Продаж і купівля інвалюти
Продаж і купівля інвалюти

Наприклад, 11 червня приватні особи по всій країні продали $90,629 млн (у еквіваленті), а купили $89,337 млн. Сальдо виходить хай не дуже сильно, але на користь продавців.

Ще один фактор — через пандемію дуже скоротився виїзний туризм. В інші роки люди б уже масово повезли долари і євро з країни. Але зараз актуальний більше внутрішній туризм, іноземна валюта залишається в Україні.

Спекулянти налетіли на гривню

Ще один фактор зміцнення гривні — високий попит нерезидентів на українські облігації внутрішньої держпозики (ОВДП), номіновані в національній валюті. Іноземці почали їх купувати більше, продаючи для цього долари за ціною близько 27 грн/$, припускаючи подальше зміцнення гривні до рівня 26,5–26 грн/$. Тобто інвестори в держоблігації розраховують як на відсотки з цих держоблігацій (11–12% річних), так і на вигоду від курсової різниці.

І якщо 9 червня на руках у нерезидентів було номінованих у гривні ОВДП на 100 млрд грн, то на 15 червня їх портфель становив уже 108 млрд грн.

"Гривню міг би похитнути тільки відтік спекулятивного капіталу на ринку ОВДП. Там іноді відтік невеликий є, але загалом ситуація в принципі дуже стабільна", — говорить Олексій Кущ.

Фактор Нацбанку

Головний "хранитель міцної гривні" в нашій країні — Нацбанк.

"У нас останні кілька років важелі впливу на курс дуже зав'язані на Міністерство фінансів і Національний банк. З одного боку, Мінфін, якому потрібно гасити борги (валютні зобов'язання), може виступати досить великим постачальником або покупцем валюти, — сказав "ДС" експерт Українського інституту майбутнього Данило Монін. — З іншого боку, НБУ зараз проводить політику мінімізації інфляції, і він змінив принцип роботи на міжбанківському ринку. Якщо раніше він викуповував валюту, збільшуючи свої резерви, то зараз він припинив це робити, дає гривні зміцнитися. Це, на думку Нацбанку, дозволить мінімізувати інфляцію, яка вже досягла 9,5% річних, а за моєю оцінкою, до липня вона досягне 11%".

На думку експерта, тренд на зміцнення гривні може помінятися не раніше вересня, коли державі будуть потрібні додатково $2 млрд на виплати за зовнішніми боргами. Якщо не вийде знову вийти на ринок євробондів (хоча швидше вийде), доведеться купувати валюту на внутрішньому ринку, що посилить долар і послабить гривню.

"Також якісь проблеми можуть бути, якщо надійде сигнал іноземцям, що потрібно припинити купівлю ОВДП. Тоді може піти зворотний процес — зміцнення долара, послаблення гривні", — вважає Монін.

Яким буде курс гривні: чи побачимо ми долар по 26?

"Я думаю, що по 26 навряд чи. Наймовірніше, НБУ вийде на ринок і буде утримувати курс на якомусь рівні, тому що йому теж невигідні такі різкі коливання. Тим більше що йому, швидше за все, доведеться витрачати валютні резерви у вересні, — говорить Данило Монін. — Тому мій прогноз — 26 не буде. Тому що, наприклад, перші три місяці Нацбанк взагалі тримав 28. Як тільки він ішов нижче 28, вони відразу виходили на міжбанк і постійно скуповували долари в золотовалютні резерви. Вони ж за I квартал скупили $200 млн з міжбанківського ринку. Зараз вони практично не виходять на ринок. І, відповідно, курс зміцнюється".

Аналогічної позиції дотримується Олексій Кущ: "Найімовірніше, долара по 26 грн ми не побачимо. Я думаю, буде максимум 26,5. Коли був курс 28, я прогнозував, що він стане в межах від 26 до 27,5. Так і сталося ".

Однак джерело "ДС" в Національному банку бачить ситуацію інакше.

"Все залежить від того, яким чином Україна буде готуватися до вересневого піка виплат за зовнішнім боргом. Скажімо, якщо будуть розміщені єврооблігації не менш ніж на $2 млрд на початку — в середині липня або досягнутий прорив у відносинах з МВФ і таким чином вирішене питання з виплатами, а також не буде геополітичного загострення навколо України, то рух з 27 до 26 цілком імовірний, — сказало джерело. — У тому числі це буде допомагати уряду і НБУ вирішувати проблему стрибка інфляції. Якщо ж невизначеність щодо рефінансування вересневих виплат (допемісія, МВФ, транш стенд-бай, гроші інших міжнародних організацій, комерційний борг) буде наростати, то нас чекає розворот курсової динаміки вже в липні–вересні, і обговорюватиметься не відмітка 26, а 28".

    Реклама на dsnews.ua