• USD 40.7
  • EUR 43.9
  • GBP 51.9
Спецпроєкти

Чи можлива антипутінська коаліція на принципах антигітлерівської - інтерв'ю з Віталієм Куликом

Про "закрите небо", "Петріоти", ленд-ліз та посилення обороноздатності України "ДС" поговорила з політологом Віталієм Куликом

Віталій Кулик
Віталій Кулик / hvylya.net
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Чи правильно говорити, що зараз неможлива антипутінська коаліція на принципах антигітлерівської коаліції, скільки б українців не загинуло за можливого російського наступу?

В.К. Скажемо відверто, сьогодні ми маємо зовсім інші стратегічні і політичні обставини. На час, про який ви говорите, мова йшла про глобальну війну, але Німеччина не володіла ядерною зброєю — зброєю масового знищення, яка могла б поставити на кон можливість існування всієї планети. Сьогодні робити такі паралелі недоцільно.

Санкції, які вводять наші західні партнери, є не беззубими, як у 2008-му чи 2014 році, але вони не катастрофічні для російської економіки. Це санкції вдовгу, їх динаміка запровадження — це лише перший кейс, будуть, можливо, інші. Адже Захід зв’язує запровадження тих чи інших форматів та санкцій із ситуацією на фронті. Якщо буде наступ російських військ на звільнені раніше території Донбасу — буде блокування кореспондентських рахунків російських банків, зупинка і демонтаж "Північного потоку-2" і тому подібні кроки. Поки ми говоримо про обмежений пакет санкцій, пов’язаних, зокрема, з блокуванням рахунків представників російської влади, які ухвалювали рішення про "республіки". Я не впевнений, що можуть бути санкції персонально проти Путіна, але вже бачимо пакет американських санкцій проти компаній, які співпрацюють з так званими ЛДНР. Цілком ймовірно, що наступними будуть санкції, які розробляються на базі законопроектів, внесених у Конгрес США Робертом Менендесом та Марком Рубіо, тобто буде двопартійний консенсус. Оголосили про санкції і в Британії та ЄС.

Але ці санкції першої відповіді матимуть обмежений характер, не варто очікувати надзвичайних дій і все буде залежати від того, як розгортатимуться події на Сході, чи піде Путін далі, адже визнання "республік" — це тактичний крок, а стратегічна ціль, тобто капітуляція України, не досягнута.

"ДС" У Вашингтоні вустами Блінкена припускають бомбардування тримільйонного Києва Росією. Чи можемо ми попросити задля уникнення такого сценарію країни НАТО "закрити небо" над Україною? Чи це означатиме пряму конфронтацію НАТО з Росією, тобто нам однозначно відмовлять?

В.К. Було б ідеальним рішенням закрити небо України від польотів, забезпечити захист нашого населення задля відвернення ризику гуманітарної катастрофи, використовуючи потужності НАТО і США. Але щоб нас захистити від загрози, США не пропонують таких рішень — у мене немає віри, що на даному етапі було б почуте таке наше звернення. Але, знову ж таки, все може змінитися у разі просування російських військ на захід. В такому випадку можливе використання більш дієвих механізмів допомоги для захисту України або хоча б цивільного населення. На даний момент обмежені санкції мають попереджувальний характер і є рефлексією, а не проактивною позицією.

"ДС" Сьогодні Україні фактично нічим збивати російські "Іскандери" та "Калібри". Їх могли б збивати "Петріоти", але це сильно порушить стратегічний баланс сил. Чи слід оцінювати ймовірність їхньої передачі Україні як нульову? Чим реально могли б допомогти країни НАТО для посилення нашої ППО та ПРО?

Реклама на dsnews.ua

В.К. Не думаю, що в умовах "мерехтливої" ескалації ми можемо розраховувати на передачу нам систем протиракетної оборони. Країни НАТО вже допомогли ракетним комплексами і системами протиповітряного сповіщення. Ми отримали певні елементи протиповітряної оборони, яких у нас раніше не було, принаймні про це говорять представники військової розвідки і оборонного відомства. Але цього недостатньо, щоб захистити наше небо і створити "купол безпеки". Але можна працювати над цим питанням. Якщо загострення не буде — ми можемо створити щось своє, що принаймні знизить втрати серед цивільного населення у випадку ракетної атаки. Наразі такої зброї у нас немає, і навряд чи ми її зараз отримаємо. Але зменшити кількість жертв і збити кілька ракет наявними засобами цілком можливо.

"ДС" Оскільки Джо Байден, за всієї поваги, все-таки не президент калібру Франкліна Рузвельта, як правильно визначити межі допомоги, на яку ми можемо розраховувати? Максимум, на який може очікувати Україна, — це скромний ленд-ліз?

В.К. Ми маємо бути вдячні за надану допомогу. Ніякої особливої підтримки очікувати не варто. Ленд-ліз, до речі, був непоганою допомогою Радянському Союзу. Машини, вогневі системи, продукти харчування, технології, конвеєри. Тобто достатньо серйозна підтримка для обороноздатності Радянського Союзу, була і фінансова допомога.

"ДС" Ми можемо розраховувати на допомогу такого порядку?

В.К. На елементи такої допомоги — можливо. Нам можуть надати безоплатну фінансову допомогу, доступ до фінансових ресурсів на внутрішніх ринках західних країн. Тобто є можливість отримати достатньо непогану підтримку для забезпечення обороноздатності та економічної стабільності. До речі, попри паніку іноземних інвесторів та ЗМІ, в наших містах паніки не спостерігається, нема і дефіциту товарів, катастрофічного обвалу гривні і тому подібного. Те, що ми зберегли такий спокій, дасть нам можливість протистояти агресору. Звісно, не можна бути наївними і думати, що нас врятує виключно європейська і американська допомога. Треба орієнтуватися на власні сили, армію, економіку. Але для того, щоб все працювало як треба, політичному класу треба "затягнути паски" і зменшити апетити, інакше все посиплеться.

"ДС" Байден любить казати, що у нього на столі всі варіанти. Чи є серед них і такий: російські танки в Івано-Франківську і кордон захисту демократії — це кордон Польщі? Тільки б не було третьої світової з використанням ядерної зброї?

В.К. Тут буде стояти лише питання по застосуванню 5 статті Угоди про колективну оборону НАТО. Американські військові будуть перебазовані на європейський театр військових дій. Якщо буде не гібридна загроза, а просування російських військ Україною в бік її західного кордону — американці застосують усі можливі засоби для протидії російській загрозі, наприклад комплекси THAAD. Переходити через український кордон американці не будуть, і допомагатимуть нам зброєю, водночас захищаючи польський кордон. Тут хотів би нагадати: українська армія в рази перевершує польську і за чисельністю, і за боєздатністю, і за духом, воєнним досвідом, і поляки це визнають. Нам же не варто виставляти рахунки Заходу, в якого є свої інтереси, які можуть не збігатися з українськими, і це треба розуміти, не плекаючи завищених очікувань, щоб потім не розчаруватися.

    Реклама на dsnews.ua