• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Михайло Самусь: Україні треба посилювати протиракетну оборону - Росія вдарить "Іскандерами" та "Калібрами"

Про можливий наступ Росії та провокації агресора, а також про те, як Україна протистоятиме цьому з допомогою Заходу, "ДС" поговорила із заступником директора ЦДАКР з міжнародних питань Михайлом Самусем

Михайло Самусь
Михайло Самусь / facebook.com/mykhailo.samus.79
Реклама на dsnews.ua

«ДС» Щодня оприлюднюються прямо протилежні оцінки експертів і політиків про те, чи готова Росія якщо не до великої війни з Україною, то до великої військової провокації. Ваша думка?

М.С. Судячи з аналізу військової інфраструктури Росії довкола України, вона готова до широкомасштабного наступу на всіх напрямках. Після початку агресії проти України на рубежі 2017-2018 років Росія створила фактично три нові загальновійськові армії. Це перша танкова армія, двадцята армія зі штабом у Воронежі і восьма армія зі штабом у Новочеркаську, яка насправді керує окупаційним контингентом на Донбасі — першим та другим армійськими корпусами. Створено комплексне угруповання військ в Криму, також можна додати посилення впливу Росії в Білорусі з можливістю розташування на тимчасовій чи постійній основі там російських військ. Отже, враховуючи ще й Придністров’я, можна сказати, що Росія цілком готова до проведення широкомасштабної операції. 

«ДС» Які засоби Росія має для цього? 

М.С. Тут головним є те, що Росія має в своєму розпорядженні значну кількість ракетної зброї. В Криму знаходиться близько 200 ракет в одному залпі, включаючи «Калібр», — крилаті ракети з дальністю 2500 км. І кожна з названих армій — перша, двадцята і восьма — мають по бригаді «Іскандерів». Це те, що в них в наявності, без того, що можна ще підтягнути з глибини Росії. Тому для України найбільшою проблемою зараз є протиракетна оборона, якщо уявити нанесення удару по критичним об’єктам військового і державного управління Україні десть трьомастами ракетами в одному залпі. Це створить умови для нанесення ударів авіацією, бо будуть також знищені сили протиповітряної оборони, і далі вже буде важко протидіяти такому наступу.

«ДС» Чи реально в перспективі найближчих місяців посилити протиракетний компонент? 

М.С. Я думаю, що це не вирішується за один-два місяці. Пройшло 7 років, а результати ви бачите. Розмови ведуться, але поки що я не бачу рішень стосовно закупівлі систем протиракетної оборони. 

«ДС» Чи шукає Кремль casus belli, щоб почати активні бойові дії і обгрунтувати їх перед світовою спільнотою? У чому він може полягати?

Реклама на dsnews.ua

М.С. Для Росії тут немає жодних проблем, оскільки всі і так розуміють, що це країна фейків і будь який casus belli буде створений штучно. Тому коли Путіну чи Кремлю буде вигідно розпочинати таку широкомасштабну операцію, якщо вони прорахують, що це принесе їм плюси, то вона буде проведена, незважаючи, чи буде casus belli, чи не буде. Війна у нас давно уже іде, тому запустити в інформаційний простір пару фейків про те, що українці розпочали наступ на Донбасі, вбиваючи дітей і жінок, немає ніяких проблем.

«ДС» Головне управління розвідки Міністерства оборони говорить, що не виключає можливості просування російських окупаційних військ углиб території України. Такі заяви робляться, щоб тримати в тонусі наших союзників, чи подібний сценарій можливий? За яких обставин?

М.С. Можливо, управління розвідки допускає проведення Росією широкомасштабних операцій, які будуть виходити за рамки Донбасу і так далі. Знову-таки, я назвав вам три армії. Звісно, це не масштаб Донбасу. Там близько 100 тис. людей, військовослужбовців, тисяча танків, тисяча літаків, 100 «Іскандерів» в одному залпі і 200 крилатих ракет в Криму. 

«ДС» У разі початку масштабних військових дій чи зможе Захід на наше прохання швидко організувати безполітні зони в таких районах, щоб РФ не змогла використати авіацію?

М.С. Безполітні зони на території України? Я не думаю, що Захід буде втручатися саме у військовий компонент цього конфлікту.

«ДС» На яку конкретну допомогу союзників ми можемо розраховувати?

М.С. Допомога може бути дипломатична, ресурсна, у вигляді розвідувальної інформації, може бути надане додаткове озброєння. Але не відразу, тому що в кожній з наших країн-партнерів є демократичні процедури, через які ухвалюються рішення. Не одна людина, а цілий апарат, система, парламентська в тому числі. Тому можуть пройти місяці до того, як будуть ухвалені рішення щодо надання допомоги Україні. НАТО може відреагувати тим, що посилить свою активність на кордонах з Україною. Але не думаю, що НАТО здатне ухвалити консенсусне рішення про надання прямої військової допомоги Україні для участі у конфлікті з Росією. 

«ДС» Можете порівняти готовність Заходу надавати нам допомогу на час початку війни на Донбасі і тепер?

М.С. Звісно, в цьому плані є значні зрушення, оскільки в 2014 році нам взагалі не надали допомоги, хоча могли на етапі, коли в березні-квітні можна було зупинити агресію на Донбасі. Але Захід не відреагував адекватно, був у якомусь стратегічному збентеженні — там не знали, що робити. Тобто окрім «глибокого занепокоєння» нічого не відбувалося. 

На сьогодні прийняті рішення про надання нам летальної зброї, США постійно надають нам близько 300 млн щорічної допомоги у підготовці особового складу і продають велику кількість систем зв’язку і управління. Є турецькі безпілотники. Існує як мінімум три програми Військово-морських сил України з США, Великобританією та Туреччиною, які мають запрацювати. Тобто робота ведеться, це дуже важлива допомога. Просто в нас інколи думають, що Захід буде за нас воювати. Але Захід і НАТО цього не робитимуть, тому що ми не є союзником жодної з країн Заходу і не є членом НАТО.

«ДС» Є думка, що найкраще прикриття для перекидання сил для наступу на Україну — це навчання «Захід-2021», які очікуються на початку осені. Чи згодні ви з цим, і що повинна встигнути зробити Україна до початку цих маневрів і під час них? Наприклад, організувати паралельно міжнародні навчання на кордоні з Росією із залученням підрозділів НАТО?

М.С. Стратегічні міжнародні навчання українців разом з союзниками по НАТО будуть проводитися паралельно з «Захід-2021». І українські війська будуть готуватися до відбиття агресії. Це логічно. Збройні сили України, безумовно, не будуть спостерігати як росіяни проводять стратегічні навчання по всьому периметру і чекати, коли вони нападуть.

Підкреслю, у Росії створена достатня готовність, щоб провести широкомасштабну операцію відразу. Дійсно, навчання завжди використовуються для того, щоб перекидати війська. І вони будуть, очевидно, перекидатися на територію Білорусі. Для того, щоб протидіяти ефективно російській загрозі, нам треба створювати протиракетну оборону, ракетний компонент, який буде стримувати агресора, оскільки буде відомо, що ми можемо нанести протиракетні удари по території Росії та посилювати протиповітряну оборону.

«ДС» Чи слід очікувати від США і ЄС швидких жорстких санкцій відносно РФ після загострення ситуації — не персональних і навіть не секторальних, а таких як відключення від SWIFT і блокування критичного імпорту?

М.С. Ми говоримо про SWIFT уже 7 років точно, як почалась війна. Я думаю, що в європейських країнах дуже не хочуть цього. У нас в Україні є сподівання на те, що нова адміністрація США більш активно буде брати участь у європейських та натівських справах. І все ж таки формувати трішки інший бекграунд в цих організаціях, а ЄС і НАТО зможуть все-таки ухвалювати більш жорсткі санкції.

    Реклама на dsnews.ua