• USD 26.3
  • EUR 30.6
  • GBP 36.3
Спецпроєкти

Олексій Кошель: Вводити зараз електронне голосування в Україні — злочинно

Чи спонукатиме досвід Росії щодо використання електронне голосування Україну зробити те саме, "ДС" розказав голова Комітету виборців України Олексій Кошель

Олексій Кошель
Олексій Кошель
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Поїздка Зеленського в Нью-Йорк показала, що влада продовжує серйозно думати над системою виборів онлайн. На зустрічі з президентом корпорації Microsoft Бредом Смітом він обговорив залучення Microsoft до розробки системи електронного голосування на виборах. Навіщо владі цей кейс? Як доказ успішної політики Зеленського по діджиталізаціі?

О.К. По-перше, це формальне виконання передвиборчої програми. Хоча ми пам'ятаємо, що ця програма досить слабка і швидше є набором епітетів, ніж стратегією розвитку країни.

По–друге, це спроба загравання зі своєю електоральною базою. Тобто якщо ми подивимося на вікові показники електорату Зеленського, то побачимо, що там переважають виборці молодшої вікової групи. Більше того, ведеться робота по залученню молодших груп виборців, тобто тих громадян, яким зараз 16-17 років і які вже за два роки зможуть брати участь у голосуванні.

Впровадження електронного голосування допоможе мобілізувати технічно грамотного молодого виборця. Тому для Володимира Зеленського ця тема вигідна, але проблема в тому, що влада шукає швидкі рішення. Та коли ми говоримо про онлайн-голосування, то це елемент серйозної виборчої реформи, і прискорене запровадження такого голосування буде мати більше мінусів, аніж плюсів. Я вбачаю у цьому на сьогодні досить великі ризики.

"ДС" В Росії зараз йде дискусія про те, як онлайн-голосування використовувалося у фальсифікації результатів виборів. Деякі кажуть, що сильно. Наприклад, за підсумками "паперового" голосування кандидати від "розумного голосування" перемагали "Єдину Росію" в Москві з розгромним рахунком. За підсумками електронного голосування всі вони раптом програли. При цьому результати були оголошені не через годину, як раніше, а набагато пізніше. В Україні з нашим рівнем фахівців в уряді і СБУ можливо що-небудь подібне?

О.К. Рано чи пізно електронне голосування стане в Україні нормою. Не бачу нічого поганого для його поступового впровадження. Наприклад, чому б не дозволити це голосування на арктичній станції "Академік Вернадський" або для екіпажів суден, які перебувають у морі. Як експеримент дозволити так голосувати тим, хто це робить вперше. Для того, щоб підвищувати активність виборців і долати проблему абсентеїзму — свідомого небажання приймати участь у виборчих процесах. Тому електронне голосування треба запроваджувати, але надзвичайно повільно і поступово. Тому що зараз тут є дві проблеми.

Перша — недовіра до результатів виборів, і це пов'язано з вашим питанням. В Україні кожна загальнонаціональна кампанія закінчується тим, що найбільш рейтингові політичні лідери заявляють про крадіжку голосів. Публічні заяви про крадіжку голосів звучали і на парламентських виборах, і на місцевих у великих містах. На жаль, заяви політиків про такі речі у нас вже стали нормою.

Реклама на dsnews.ua

Нагадаю, що під час останньої президентської кампанії відбувалися масштабні маніпуляції, коли окремі політики заявляли, що можна сфальсифікувати понад 2 млн голосів виборців, які в той час перебували за кордоном. Називалася цифра навіть від 2 до 5 млн. Тобто політики самі продукують міфи про можливі масштабні фальсифікації. І виборці у це вірять, хоча й небезпідставно, адже всі пам'ятають історію з транзитним сервером, коли були переписані результати президентських виборів на користь Віктора Януковича. Це до питання, чи можливе щось подібне до московської історії.

Отже, поки у суспільства є недовіра навіть до традиційних форм голосування, вводити електронне не просто небезпечно, а навіть злочинно. Тому що так можна підірвати довіру людей до результатів виборів, вони будуть думати, що результати сфальсифіковані.

А друга проблема — технічна. Сьогодні бачимо, що є низка нововведень для електронного голосування на виборах, коли є багато захищених систем. Але хочу нагадати, що Росія активно втручається в електронні системи України, час від часу паралізуючи навіть державні електронні ресурси та провідні банківські системи. Серйозних атак зазнавали й електронні системи ЦВК. Це означає, що Росія може втрутитися і в систему онлайн-голосування, максимально дискредитуючи результати виборів в Україні. Але, разом з тим, згадка в законодавстві про електронне голосування або застосування його для окремих категорій громадян є цілком позитивним моментом й не несе значних ризиків. Це дасть можливість ЦВК розробляти систему, яку можна буде застосовувати й в інших сферах, зокрема, виборах громадських чи наглядових рад тощо.

"ДС" Раніше глава Мінціфри Михайло Федоров говорив, що "коли додатком "Дія" "будуть користуватися 20 млн громадян, ми почнемо розробку законопроекту". Але зараз ним користуються близько 6 млн. Чи може концепція змінитися — і проект почнуть писати безвідносно до зростання користувачів "Дії"?

О.К. Я завжди ставлюсь з певною недовірою до заяв людей, які є фахівцями одразу у різних сферах. Поважаю результати роботи Мінцифри, але вони не фахівці у виборчому законодавстві. Для того, щоб робити публічні заяви про можливість електронного голосування, треба проконсультуватися з експертами і побачити ризики, які можуть бути.

Цієї весни почала працювати робоча група з напрацювань змін до Виборчого кодексу. Це група на базі профільного комітету Ради з залученням експертів профільних громадських організації. Була велика ймовірність того, що до завершення минулої сесії поправки до Виборчого кодексу могли бути напрацьовані і Кодекс міг бути навіть ухвалений у першому читанні парламентом. Але ця робота призупинилася й не виключаю, що це сталолся тому, щоб у цей документ включити пункти щодо можливого електронного голосування, відповідно до побажань Офісу президента. Думаю, монобільшість разом з сателітами проголосує зміни до кодексу і не чекатиме на 20 млн користувачів "Дії".

"ДС" Як електронне голосування може змінити картину виборів? Молодь не ходить голосувати на дільниці, але натиснути кілька кнопок захоче? А якщо те саме зроблять мільйони наших заробітчан?

О.К. Так, новація може відкрити шлях до голосування кільком мільйонам наших співгромадян, які зараз за кордоном і мають труднощі з тим, аби проголосувати на дільницях в посольствах чи консульствах. В такому разі електронне голосування може бути плюсом, але в усьому світі є багато форм, як можуть домогти проголосувати громадяни за кордоном — наприклад, голосування поштою. Якщо електронне голосування впровадять вже на наступних президентських виборах, нас чекає зміна вікової структури виборців, активно голосуватиме молодь, для якої електронне голосування може бути навіть цікавим. Це змінить і сам формат виборчих кампаній, адже політсили і кандидати максимальну увагу приділятимуть агітації в соцмережах та інтернеті, а сама вгіиація стане ще менш змістовною При цьому закликів до обдуманого вибору не буде, акцент буде на спрощення процесу, "візьми телефон та проголосуй", скажімо.

"ДС" Нескладно обставити благородними аргументами рішення дозволити голосувати в електронному форматі українцям в окупації. При цьому Зеленський гарантує собі перемогу, якщо вийде до другого туру з Бойком. Чи може влада допомогти Бойку дістатися до другого туру за допомогою такої схеми?

О.К. Якщо виходити з емоційної складової — хочеться, щоб українці в окупації мали можливість проголосувати, щоб продемонструвати, наприклад, в Криму, що він залишається українським, і частина наших громадян бере участь у волевиявленні. Проте, чи може українець в Криму чи Донецьку мати адекватний доступ до інформації? Думаю, відповідь очевидна. До того ж голосування українців в окупації збільшує ризики втручання російських спецслужб. Тому експериментувати подібним чином не варто.

Щодо версії з Бойком, то влада зараз перебуває в ейфорії. Вони дивляться на високі рейтинги "Слуги народу" та Зеленського, розуміють, що у них є стабільна більшість у парламенті. Тобто влада вважає, що Зеленський може перемогти будь-кого, тому над тим, буде опонувати йому Бойко чи хтось інший, вони взагалі не думають, у них до цього емоційний підхід, а не прагматичний.

    Реклама на dsnews.ua