• USD 38.3
  • EUR 41.5
  • GBP 48.6
Спецпроєкти

Що може змінити участь Сергія Льовочкіна в ТКГ — інтерв'ю з Вадимом Денисенком

Про можливу заміну голови Тристоронньої контактної групи Леоніда Кравчука на Сергія Льовчкіна "ДС" поговорила з директором Українського інституту майбутнього Вадимом Денисенком

Вадим Денисенко
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Telegram-канали та деякі експерти активно обговорюють можливість появи Сергія Льовочкіна на чолі ТКГ по Донбасу замість хворіючого Леоніда Кравчука. Які вигоди та ризики для Банкової може мати таке призначення?

В.Д. Треба почати з того, що ситуація з ТКГ зараз зайшла у глухий кут. Реального або зрозумілого виходу з неї на сьогоднішній момент не існує взагалі. І причина тут — Росія, якій вигідна бездіяльність ТКГ. В Офісі президента шукають вихід з цього становища, але, як на мене, вони шукають його в якихось формальних речах.

Не виключено, що Льовочкін сам був тим джерелом, звідки пішла розповсюджуватися інформація про це призначення. Хоча цілком ймовірно, що дійсно з’явилася ідея призначення Льовочкіна на цю посаду. Якщо теоретично припустити справедливість другого варіанту, треба згадати, що Льовочкін протягом останнього року зблизився з керівником ОП Єрмаком, про це говорили експерти і підтверджують абсолютно різні люди.

З іншої сторони очевидно, що група Фірташа-Льовочкіна шукає для себе можливості повернутися у гру і стати головними переговорниками з Росією, або одними з ключових переговорників, як їм це вдавалося в період "Росукренерго".

Чи влаштовує Росію такий варіант — тут багато питань, але очевидно, що це для них є не найгіршим варіантом. З іншого боку, Путін завжди показував, що він своїх не кидає. І тому питання Медведчука і його головних конкурентів з групи Фірташа–Льовочкіна-Бойка для Путіна є достатньо болючим. Тому тут не все настільки однозначно і просто.

"ДС" Як може бути переформатована робота ТКГ з урахуванням такої кадрової заміни?

В.Д. Перш за все треба говорити не про те, як буде переформатована робота ТКГ, а чи буде готовий Путін підіграти сьогодні призначенню Льовочкіна. Наскільки мені відомо, зараз на території ОРДЛО активізувалася робота по підготовці списків полонених на обмін. Такі речі час від часу виникають і не завжди вони приводять власне до обміну, але ймовірно, що Путін, проводячи свою гру, де ключовими питаннями є Nord Stream 2 та історія з газом у Європі, може піти на певні поступки. Теоретично під Новий рік з огляду на те, що Україна не буде педалювати тему газопроводу та під нового керівника ТКГ, хазяїн Кремля може погодитися на невеликий обмін, така вірогідність саме зараз існує.

Реклама на dsnews.ua

"ДС" Як перебування Льовочкіна на чолі ТКГ може вплинути на публічну позицію ОПЗЖ?

В.Д. Ніяк. Якщо Льовочкін погодиться на цю гру (а раніше він не прагнув публічності, яку передбачає посада керівника української делегації в ТКГ), то буде намагатися стати головним переговорником з РФ не лише по Донбасу. Найважливіше пам’ятати, що це вирішується, на жаль, не у Києві, а в одному кремлівському кабінеті. І ще про те, що Льовочкін знаходиться з Медведчуком приблизно останні півтора року в досить жорсткому конфлікті. А Путін дуже важко розстається зі своїми людьми. І, незважаючи на те, що Медведчук втратив вплив у Кремлі, він все одно залишається кумом російського президента.

Тут більше йдеться про моральний аспект, якщо можна вжити це словосполучення у випадку з Путіним. Очевидно, що Медведчук і Льовочкін для нього розмінні монети, і жодних серйозних впливів на ситуацію у цих людей не буде.

Якщо ж говорити про Льовочкіна як головного переговорника з Росією, то виникає тема газу і, безумовно, питання корупціонування вищих ешелонів української влади, характерне для всіх періодів розвитку України.

"ДС" Чи не буде наявність Льовочкіна як переговорника з Росією від Зеленського вбивати рейтинг нинішнього президента так само, як вбивала рейтинг Порошенка участь в переговорах Медведчука?

В.Д. Дуже багато залежатиме від того, наскільки результативною буде роль Льовочкіна у переговорах на перших порах. Тобто його участь може вплинути на рейтинг Зеленського як позитивно, так і негативно або нейтрально. Загалом, поява Льовочкіна в ТКГ — це посилення проросійських сил і групи "Росукренерго" у вертикалі української влади. Чи вплине це на виборців Зеленського — не знаю, а на проукраїнську частину виборців це, безумовно, вплине і додасть настороженості і застережень щодо влади. Ми повертаємося до того, що очільник української частини ТКГ так чи інакше буде погоджений з росіянами. Це означатиме, що на перших порах Путін піде на якісь незначні поступки, типу звільнення певної кількості полонених.

"ДС" Якщо Рєзнікова таки призначать міністром оборони, чи зможе він суміщати свою нову посаду з роботою в ТКГ? Якщо ні, хто може стати заступником Льовочкіна?

В.Д. Ні, не зможе. На сто відсотків впевнений, що Рєзніков вийде з ТКГ, і якщо так станеться — це буде величезне кадрове переформатування. Очевидно, заступником Льовочкіна за посадою буде міністр реінтеграції тимчасово окупованих територій. Поки що дуже важко говорити, кого можуть призначити замість Рєзнікова на цю посаду.

    Реклама на dsnews.ua