• USD 28.4
  • EUR 32.1
  • GBP 38.3
Спецпроєкти

Віталій Безгін про те, чи може Київ стати повітом Київської області у оновленій Конституції

Про зміни до Конституції, які мають завершити децентралізацію, "ДС" поговорила з народним депутатом від "Слуги народу", головою підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою Віталієм Безгіним

Віталій Безгін / sluga-narodu.com
Віталій Безгін / sluga-narodu.com
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Комітет Верховної Ради з питань державної влади та місцевого самоврядування оприлюднив новий проект змін до Конституції щодо децентралізації. У чому його важливість та актуальність? Які завдання хоче вирішити влада, просуваючи цей документ?

В.Б. Він опублікований для отримання публічних консультацій на сторінці нашого комітету та комітету правової політики, оскільки вони є основними в цьому питанні. Це підсумок піврічних непублічних консультацій, тепер відбудеться обговорення представниками громадськості, місцевого самоврядування, щоб вони мали змогу ознайомитися з пропозиціями, які експертне і наукове середовище висловило.

Я б не сказав, що законопроект став актуальним, тому що зараз щось сталося. У нас з 2014 року триває децентралізація, і всі ці сім років є нагальним питанням внесення змін до Конституції. Власне, це ще одна спроба провести консультації. Дві спроби були невдалі, одна ще за Порошенка, друга — наприкінці 2019 року внесена президентом Зеленським, він потім відкликав цей документ, щоб провести якомога більше консультацій з громадськістю і місцевим самоврядуванням. Власне, результат цього широкого обговорення і був оприлюднений, не більше.

"ДС" Чи потрібні нам префекти замість голів ОДА взагалі, і якщо так, то з якими повноваженнями?

В.Б. Якщо дивитися на ситуацію крізь практичну призму, безумовно, такі зміни потрібні. Тому що у нас на рівні обласних рад, ОДА, столичної міськради та КМДА є певна біполярність між місцевим самоврядуванням і державною владою. Звісно, це абсурд та порушення Європейської хартії самоврядування. Окрім всього — присутній ще й природній політичний конфлікт, якщо, наприклад, голова обласної ради та голова адміністрації не представляють одну політичну силу.

Тому, безумовно, це треба розмежовувати, а префекти, які представлятимуть державну владу, повинні отримати інші повноваження. Які саме? Є законопроект про місцеві держадміністрації № 4298, якщо брати його за основу, то повноваження префекта мають бути ті, що прописані в ньому, мінус повноваження виконавчого органу обласної ради. Це абсолютно зважена модель, яка спирається на координацію та забезпечення законності на території.

"ДС" Обґрунтуйте необхідність ліквідації чи збереження районів.

Реклама на dsnews.ua

В.Б. Ні про яку ліквідацію районів як адміністративних територіальних одиниць не йдеться. Безумовно, для того, щоб функціонувала державна вертикаль, зокрема, префектури чи адміністрації, щоб групувалося територіальне представництво центральних органів виконавчої влади, поділ районний або субрегіональний потрібен. Єдине питання, яке виникає, це наявність або відсутність на цьому рівні виборного органу, тобто районної ради. Тут я переконаний, що районні ради якраз непотрібні, вони — рудименти. Цей рік перехідного періоду вже показав, що в переважній більшості випадків громади можуть впоратися зі своїми повноваженнями. Більше того, ми прекрасно розуміємо, що всі необхідні послуги громадяни отримують безпосередньо в громадах, а не в районах.

"ДС" Яким може бути прикладне значення заміни районів на такі адміністративні одиниці, як повіти?

В.Б. Це філологічна дискусія, в яку я не втручаюсь. Є різні підходи: повіт, округ, район, й так само префект або урядник. Наукове середовище, представники старшого покоління мали багато дискусій стосовно цього. Моя позиція рівновіддалена, мені важливо, яка буде начинка, функціонал тієї чи іншої посади, а не яку назву вона отримає. Мені здається, що повноваження і спосіб функціонування тут мають бути основними. Ми розуміємо, що якщо брати за основу округ, то це ближче до французької моделі, повіти — до Польщі.

"ДС" Яким у новій версії змін має бути статус Києва — повіт у Київській області, ОТГ, якийсь спеціальний статус?

В.Б. В будь-якому випадку, в проекті пропонується зберегти особливий статус столиці. Маємо наразі два міста з особливим статусом, але, на моє переконання, особливий статус Севастополя для нової редакції Конституції — це абсурд. Ми розуміємо, що в її нинішній редакції, цей статус був вимушеним компромісом, адже там була база ЧФ РФ.

Те, що Київ має бути включений у Київську область — на мою думку, недалекоглядна пропозиція, бо підриває питання бюджетні, податкові і більше вдарить по суміжним громадам, а не по Києву. Тому носіям такої ідеї я б порекомендував глибше вивчити питання. Той статус, що у Києва є зараз, не потребує змін на рівні Конституції, міняти потрібно лише закон про столицю.

"ДС" Чи реальне ухвалення запропонованих змін нинішнім скликанням парламенту?

В.Б. Треба розуміти, що запропоновані зміни потребують додаткової дискусії. Вони ще не готові до внесення, там є декілька речей, які потрібно обговорити, наприклад, питання тих самих районних рад. Що стосується спроможності ухвалити зміни, то треба дочекатися фінального тексту і дати його реєстрації. Якщо ми зробимо це у 2022 році, то можливості є, якщо ми кажемо, що якийсь шмат цієї роботи повинен бути здійснений в 2023 році, то реальність прийняття змін наближається до нуля, бо це рік виборів, а в рік виборів ніхто такі титанічні зміни не зможе політично провести.

    Реклама на dsnews.ua