• USD 27.1
  • EUR 30.6
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Віталій Кулик про те, чому у Зеленського досі не звільнили Тарана та ще кількох міністрів

Чому прем'єра безглуздо звільняти на початку опалювального сезону, а Абрамовський — не останній міністр, який піде восени, "ДС" поговорила з політологом Віталієм Куликом

Віталій Кулик
Віталій Кулик / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Рада збирається відправити у відставку Романа Абрамовського через визнання РНБО його роботи незадовільною. Чому аргументи цього разу знайшлися, на відміну від грудня 2020 року, коли міністра звільняти передумали?

В.К. Попереднього разу питання йшло "пакетом", мали звільняти одразу кількох міністрів. Як тоді, так і зараз треба враховувати, що звільнення міністра — це водночас і питання узгодження інтересів при призначенні його наступника. Тобто рік тому консенсусу не було, відставка затягувалася. Абрамовського просто обставили заступниками і контролюючими структурами, залишивши йому достатньо вузький люфт для маневру. Ще тиждень тому говорили, що є критична маса голосів "за" відставку, розуміння гравців на ринках, навіть називали кілька прізвищ кандидатів, які могли б очолити міністерство. Проте, ситуація знову змінилася: в ОП нібито змінився фаворит, і торги продовжуються.

"ДС" Кілька місяців в політикумі обговорювалися відставки чотирьох або п'яти міністрів, називалися і конкретні причини майбутніх перестановок. Це стосувалося, зокрема, міністра оборони Андрія Тарана, який провалив реформи в армії, розпочаті до нього. Чому його вирішили залишити?

В.К. Дійсно, на заміну Тарану готували Юрія Гусєва, але він перестав бути однозначним фаворитом Банкової і не має такої підтримки західних партнерів, на яку розраховував, щоб стати керівником оборонного відомства. Однозначно за нього вступатися ніхто не хоче, нема потужної підтримки лобістів. А Тарану нещодавно призначили чотирьох нових заступників, які цілком влаштовують Банкову, тобто він "стриножений" і знаходиться повністю у фарватері, який визначив Офіс президента. Тому його заміна не є надважливою або критичною, або навіть такою, яка на щось впливає: Захід теж не вимагає терміново це зробити. Так, з боку "соросят" та деяких аташе звучить критика в бік Тарана, але вона не є ультимативною. Та й ситуація в ЗСУ для тих, хто надає нам оборонну допомогу, є прозорою, якихось надзвичайних подій, які могли б призвести до негайної відставки, теж немає. Тобто питання заміни міністра оборони не є основним, його будуть міняти лише разом з іншими міністрами.

"ДС" Нічого не чути про відставку віцепрем'єра Олега Уруського, якого разом з Тараном звинувачують у зриві ДОЗ на 2021 рік і в конфлікті з главою "Укроборонпрому" Юрієм Гусєвим. У нього знайшовся новий покровитель на Банковій?

В.К. Недопрацювання Уруського надто перебільшені лобістами та інформаційними ресурсами, які підтримуються "Укроборонпромом". Це був конфлікт двох відомств, оскільки між ними достатньо умовне розділення повноважень і контролюючих функцій. А ситуація в "Укроборонпромі" зараз є складнішою, ніж у Мінстратегпромі. Це пов’язано з 410 заводом, де директор купив собі яхту, а люди не отримують зарплати, а також з Харківським авіаційним заводом, де також працівники вже три місяці не мають виплат. На оборонному заводі є замовлення, люди працюють, але чомусь не бачать зарплати — як це можна оцінити? Ще є ситуація з продажем агрегатів з підприємств "Укроборонпрому" в Росію. Тобто багато питань до діяльності нинішнього "Укроборонпрому".

Крім того, Гусєв обіцяв, що "Укроборонпром" припинить своє існування ще влітку. Вже друга половина жовтня, але ніхто поки не збирається ліквідовуватися, а навпаки, "Укроборонпром" бачить себе компанією, яка буде займатися корпоратизацією і створенням майбутнього мегахолдингу.

Реклама на dsnews.ua

Тому, як на мене, питання відставки Уруського — це такий собі симулякр, який запускався з боку "Укроборонпрому". Зараз у самого оборонного концерну стало ще більше проблем, а Уруський довів свою ефективність. Вперше за 12 років було прийнято національну космічну програму. У найближчий період, вперше за 10 років, відбудеться запуск супутника "Січ", говоримо про створення цілого угрупування супутників на орбіті до 2025 року. І основне, що під це є гроші. Тому по Уруському, думаю, питання більше не стоїть, а є питання по самому Гусєву.

 "ДС" Чи не збираються звільняти міністра соцполітики Марину Лазебну, про позитивні результати роботи якої взагалі нічого не відомо, зате постійно на слуху провали з субсидіями і "пакетом малюка". Їй просто не знайшли адекватної заміни?

В.К. Хоча робота цього відомства оцінюється негативно, це не є критичним питанням сьогодні для влади. Думаю, що з початком опалювального сезону і активізацією проблеми субсидій знову постане питання про її відставку і вже в листопаді воно буде проголосоване. По Лазебній наразі є консенсус між урядом, парламентом і Банковою. Але вона просто зобов’язана повністю вигребти на себе весь негатив, це політтехнологічне рішення.

"ДС" Якщо ми входимо в опалювальний сезон з прем'єром Денисом Шмигалем, чи означає це, що він допрацює як мінімум до його закінчення?

В.К. Думаю, що до березня в нього є шанс протриматися і забрати на себе увесь негатив. Звільняти прем’єра на початку опалювального сезону і енергетичної кризи, яка нас очікує через дефіцит вугілля і газу, — не є виправданим, адже відповідальність буде нести центральна влада, тобто сам президент.

В цій ситуації нового прем’єра важко було б зробити хлопчиком для биття. А Шмигаль наразі повністю влаштовує Банкову, і цілком справляється із завданнями, які нарізають йому в ОП. Тому звільняти Шмигаля сьогодні немає сенсу.

    Реклама на dsnews.ua