• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Ярослав Юрчишин: Владі нецікаво мати справу лише з частиною "Голосу", тому про коаліцію поки не йдеться

Про конфлікт в "Голосі", його можливий розвиток, ідеологію партії та її виборця «ДС» поспілкувалася з народним депутатом, екс-заступником голови партії Ярославом Юрчишиним

Ярослав Юрчишин
Ярослав Юрчишин
Реклама на dsnews.ua

Від. редакції. "ДС" планувала задати однакові питання обидвом сторонам конфлікту, щоб представити читачам збалансоване бачення того, що відбувається в колишній партії Святослава Вакарчука. Однак ми отримали відповіді лише від однієї сторони (її в інтервʼю уосоюблює Ярослав Юрчишин). Що ж до їх опонентів, які розділяють точку зору Кіри Рудик, нам порадили ознайомитися з інтервʼю глави партії іншому виданню, де викладена офіційна позиція, до якої додати немає чого. Тому до уваги читачів — тільки відповіді Ярослава Юрчишина.

«ДС» Фракцію розкололо фактично надвоє голосування по відправці в КСУ законопроекту про повноваження президента щодо НАБУ і ДБР. Чим зумовлена така поляризація думок?

Я.Ю. Вже тривалий час в «Голосі» є дискусія між керівництвом і внутрішньою опозицією, і це голосування було використано суто як привід для тиску на внутрішню опозицію. Голосування було лише за те, щоб направити проект в єдиний орган, який може дати йому оцінку, тобто в КС. До речі, законопроєкт КС найімовірніше визнає неконституційним, адже він вже робив такий висновок відносно аналогічної ініціативи парламентської більшості ще на початку нашої каденції. Я вважаю, що ми виконали свою функцію як народні депутати.

«ДС» Тобто процес почався давно, а це вже був його яскравий прояв?

Я.Ю. Так.

«ДС» Після відходу Вакарчука партія по суті розділилася на два крила. Протиріччя між ними є непримиренними чи є можливість зшити їх воєдино?

Я.Ю. Звісно, є можливість. Якщо крила спілкуються між собою, а не одне намагається просто витиснути інше.

Реклама на dsnews.ua

«ДС» Подейкують, «Голос» збирається в коаліцію з "слугами". Чи так це, і в чому ви бачите позитиви і негативи від їх співпраці з владою?

Я.Ю. Я думаю, що владі нецікаво мати стосунки лише з частиною «Голосу», тому питання коаліції, я сподіваюся, знято до того моменту, доки влада не відправить у відставку пана Степанова, який провалив вакцинацію, пана Шкарлета, який відзначився плагіатом і зараз займає посаду міністра освіти, пана Татарова, який під слідством і влада фактично все зробила для того, щоб розвалити це слідство щодо причетності до корупційних схем заступника керівника Офісу президента. Якщо хтось хотів би об’єднуватись з таким переліком діячів, то, думаю, виборці «Голосу» цього б точно не хотіли.

«ДС» Який сьогодні ваш виборець — хто він, де живе, чим цікавиться, чого хоче?

Я.Ю. Це насправді варто більше питати у соціологів. Ну а з того, що останні дослідження показували — це переважно міський житель, середнього віку обох статей, з незначною перевагою, можливо, жінок, з середніми статками. Тобто людина, яка вже щось має і розуміє, що держава — це може бути або сервіс, або відсутність сервісу. Але це точно не люди з патерналістичною свідомістю, які бачать в державі рятівника від різних проблем і вирішувача різних негараздів.

«ДС» Якою зараз є ідеологія партії?

Я.Ю. Партія позиціонує себе як ліберальна, хоча більш коректно буде називати її праволіберальною. Тому що питання захисту мови, захисту української культури, питання адекватного забезпечення національної безпеки та оборони в умовах війни, а також протидії російським агентам, зокрема і в економіці, роблять ліберальну програму дещо правішою, ніж традиційно позиціонуються ліберали.

«ДС» А порівняно з тим, як себе позиціонувала партія ще два роки тому, відбувається дрейф від початкового напрямку?

Я.Ю. Я не думаю, що дрейф відбувається. Ті самі цінності, які були програмою закладені та заявлені, продовжують діяти і в даний час. Є більш ліберальна частина, а є люди, які тяжіють до правого спектру. Але окрім балансу є синергія, яку я і вважаю головною.

«ДС» Чи буде скликаний зʼїзд партії, адже цього почали вимагати не тільки його колишні члени (Притула), але й місцеві організації «Голосу»? Які рішення на ньому можуть бути прийняті?

Я.Ю. Дійсно, місцеві організації зараз пропонують скликання з’їзду. Це повноваження діючої політради і, наскільки мені відомо на даний момент, політрада збиралася, але які були прийняті рішення — мені не відомо. Та точно відомо, що питання про скликання з’їзду поки не розглядається. При цьому є й позитиви, бо одним із закликів місцевих осередків є підготовка статуту, більш збалансованого та більш демократичного. До 4 квітня осередки отримали завдання підготувати пропозиції до такого статуту.

«ДС» А ваша частина фракції приймає участь у його підготовці?

Я.Ю. Ми подали свої пропозиції, так.

«ДС» Тобто є надія, що взаєморозуміння в результаті буде знайдено?

Я.Ю. Я дуже на це сподіваюся.

    Реклама на dsnews.ua