• USD 39.8
  • EUR 42.3
  • GBP 49
Спецпроєкти

Чорнослив – користь чи задоволення? Чому сушена слива сприяє довголіттю

Які вітаміни у чорносливі? Чому він допомагає? За що цінується? Всі ці питання логічні під час обговорення користі в'яленої сливи. Однак давнє прислів'я "Все корисно, що в рот полізло" змушує задуматися, чи правильно сучасний світ дивиться на те, що їсть?

Реклама на dsnews.ua

Чорнослив, як у нас століттями називають в'ялені плоди кількох видів слив "особливого призначення", сьогодні не здається чимось незвичним. Адже продається він, як правило, поряд із родзинками, курагою та іншими в'яленими фруктами (у тому числі, цілком екзотичними), а ціну серед усього цього розмаїття має аж ніяк не найвищу.

Проте вже сама постійна присутність серед популярних сухофруктів – свідчення незвичайності чорносливу. Адже тут завжди було царство південних плодів, тоді як виробництво героя нашої розповіді неможливе без слив європейських сортів.

Чорнослив та сушена слива – чи є різниця?

Відповідно до класифікації 1838 року, європейські сливи поділяються на дві великі групи – угорські та дамаські. Перші — пізнього дозрівання, з подовженими плодами, щільною м'якоттю і кісточкою, що легко відокремлюється. Другі — кулясті, скоростиглі, дуже соковиті, зі шкіркою, що легко лопається, і кісточкою, яка вросла в податливу м'якоть.

Неважко здогадатися, що для сушіння незрівнянно краще підходять перші, тому що сортові особливості "вихідників" дозволяють кінцевому продукту залишатися "м'ясистим". У тому числі у максимально делікатесному вигляді – тобто з відділеною кісточкою. Тоді як спочатку ніжні дамаські сливи, що спливають соком, незмінно перетворюються на малоїстівні "мумії" — тобто щільно обтягнуті сухою шкіркою кісточки.

Таким чином можна сміливо стверджувати, що всякий чорнослив є в'яленою сливою, хоча не всяка висушена слива перетворюється на чорнослив.

Не кожен сорт сливи можна перетворити на чорнослив
Не кожен сорт сливи можна перетворити на чорнослив
Реклама на dsnews.ua

Пізніше завдяки старанній роботі селекціонерів серед дамаських слив утворилися ще додаткові підгрупи, що отримали назву угорсько-дамаських і дамаськоподібних угорок. Частина з них (на зразок окремих сортів ренклоду) виявилася також придатною для зав'ялювання. Звідси, до речі, можливі різночитання у гастрономічних та наукових текстах про чорнослив, оскільки одні автори наполягають, що він може бути зроблений лише зі слив-угорок, а інші пишуть, що ні.

Зате немає сумнівів, що "правильні" вихідні сливи значно багатші за інших своїх родичок на рослинні глікозиди антоціанами, через що із втратою зайвої води набувають насичено-темний, практично чорний колір. Звідси, власне, і термін "чорнослив".

Калорійність чорносливу та його основні "корисності"

Калорійність чорносливу прийнято розраховувати як 231 ккал/100 г, хоча, залежно від погоди, плоди, з яких він готується, можуть накопичувати більше або менше цукру. Тому насправді енергетична цінність в'ялених злив коливається в приблизному діапазоні 221 — 241 ккал в 100 г готового продукту. Інакше кажучи, серед найбільш популярних у нас сухофруктів калорійність чорносливу знаходиться на нижніх межах (для порівняння: курага – 235 ккал на 100 г, родзинки – 270 кКал/100 г, фініки – 282 кКал/100 г).

Натомість про вітаміни у чорносливі можна було б розповідати довго. Адже в смачних "муміях слив" примудряються уживатися як типові для рослин водорозчинні (наприклад, В, С і РР), так і жиророзчинні вітаміни А, Е, К, кожен із яких може розглядатися як самостійний лікарський засіб. Результат – сушена злива цілком заслужено має славу натуральної мультивітамінної добавки.

До того ж чорнослив є ще й джерелом мінеральних речовин, особливо калію. Ця речовина, від якої залежить робота кожної клітини в нашому організмі, не кажучи вже про збереження кислотно-лужного та водного балансу, присутня в сушеній зливі в пропорції 732 мг/100 г. Більше є тільки в куразі (1160 мг/100) і сухий квасолі (від 1061 до 1490 мг на 100 г). Однак якщо брати до уваги лише продукти, готові до негайного вживання, то курага з чорносливом далеко випереджають суперників.

Курага та чорнослив – це чемпіонка та віце-чемпіон за вмістом калію
Курага та чорнослив – це чемпіонка та віце-чемпіон за вмістом калію

Крім того, у чорносливі також присутні фосфор і кальцій, що забезпечують здоров'я зубів і кісток, і цинк, який регулює купу фізіологічних процесів.

Ну і, звичайно, не можна залишити без уваги також згадані вище антоціани, оскільки ці речовини мають протизапальну дію, знижують рівень оксидативного стресу, покращують бар'єрну функцію кишечника і блокують розвиток деяких видів раку. З підвищеним рівнем вживання цих речовин пов'язують також зниження ризику розвитку артеріальної гіпертензії, особливо у людей старшого віку.

Ось чому чорнослив, подібно до корисних фініків, рекомендується включати ледь не в будь-яку з існуючих дієт, а його регулярне вживання вважається одним з найприємніших рецептів довголіття.

Чорнослив від закрепів

Як і більшість сухофруктів, чорнослив не тільки зберігає основні переваги вихідного продукту, а й концентрує їх. Завдяки цьому він навіть більше, ніж натуральна слива, має м'яку проносну дію.

Причина цього – велика кількість харчових волокон, на частку яких припадає близько 7% загальної маси сливової "сушки". Плюс сорбітол (сорбіт), природним чином присутній майже у всіх кісточкових, але особливо помітний у в'яленій сливі та фініках. Цей солодкий на смак шестиатомний спирт найбільш відомий як низькокалорійний замінник цукру, що не заважає йому виявляти і жовчогінні властивості. А ще за рахунок високої гігроскопічності сорбітол підвищує вологість кишкового вмісту, що, своєю чергою, збільшує його обсяг.

Тому не дивно, що чорнослив здавна використовують у боротьбі із закрепами. Найпростіший рецепт: 5-6 в'ялених угорок залити 100 мл окропу, настояти до розм'якшення (зазвичай 6-8 годин) та вжити всередину. Спочатку самі сливи (не забуваючи ретельно їх розжовувати), а потім і "компот", що залишився.

Водний настій чорносливу – один з найпопулярніших і найдієвіших засобів від запору.
Водний настій чорносливу – один з найпопулярніших і найдієвіших засобів від запору.

Оптимально проводити таку процедуру ближче до сну, щоб наступні походи до вбиральні припали на першу половину дня.

Як додатковий бонус, згідно з матеріалами наукового журналу Critical Reviews in Food Science and Nutrition, вказана "чорносливотерапія" знижує ризик появи новоутворень у товстому кишечнику.

Скільки чорносливу можна їсти за день і що буде, якщо перевищити норму?

Рецепт чорносливового стимулятора "ледачого кишечника" прямо пов'язаний з уявленням про те, яка порція сушеної сливи буде однозначно корисною для здоров'я. Вказані в ньому 5-6 чорносливів (або 50 г, якщо орієнтуватися на вагу) цілком вписуються в уявлення про оптимальну дозу. Такої кількості достатньо, щоб забезпечити організм усіма властивими чорносливу корисностями і при цьому не перевантажити нічим зайвим.

Щоденний прийом 50 г чорносливу – приємний спосіб оздоровити та омолодити організм
Щоденний прийом 50 г чорносливу – приємний спосіб оздоровити та омолодити організм

З іншого боку, як і будь-який інший сухофрукт, чорнослив увійшов до раціону людини не як джерело антоціанів, вуглеводів тощо, а як смачні плоди, дотепно збережені до нового сезону врожаю. Відповідно, споживали їх теж не в "лікарських" дозах, а за потребою. Так що денне меню з пирога з чорносливом під компот із чорносливу після печені в чорносливі було не менш природним, ніж будь-яке інше.

Ось чому не є помилкою і рекомендації, де прописано вдвічі більшу денну дозу чорносливу – 100 г або 10-12 штук. Цю порцію більшість дорослих споживачів також засвоїть без побічних ефектів. Адже за кількістю активних та поживних речовин це буде відповідати приблизно половині кілограма свіжих синіх слив.

Щоправда, сказане стосується лише натурального чорносливу. Тому що якщо цей же висококорисний сухофрукт постане перед нами в шоколадній глазурі, його калорійність доведеться вважати вже за цукерковою шкалою, а це — зовсім інша справа.

Чорнослив у шоколаді відноситься до найпопулярніших солодощів Східної Європи.
Чорнослив у шоколаді відноситься до найпопулярніших солодощів Східної Європи.

Ну а загалом, які б цілющі властивості не демонстрував чорнослив, це насамперед в'ялений фрукт. Тобто продукт харчування. А тому, як усяка їжа, максимальну користь несе тоді, коли з'їдається із задоволенням.

Це означає, що ті, хто по-справжньому люблять чорнослив, можуть його їсти без особливих розрахунків кількості та побоювань вискочити за межі рекомендованих норм: смачна трапеза викличе "гормон задоволення" серотонін, який принесе організму чимало додаткової користі.

Правильне і зворотне. Тим, кому смак і запах чорносливу не подобається, не варто його використовувати ні як кулінарний, ні як лікувальний інгредієнт. Адже ми пам'ятаємо, що, згідно з старовинним прислів'ям, справді корисне обов'язково має проситися до рота. Ну а як цю народну мудрість втілити у життя, кожен уже вирішить сам.

    Реклама на dsnews.ua