• USD 36.5
  • EUR 39.7
  • GBP 46.1
Спецпроєкти

Радіація у ґрунтових водах. Чому Росія пропустила в ОРДЛО інспекцію МАГАТЕ

Схоже, у Кремлі таки реально усвідомили небезпеку розмиття ядерної капсули шахти "Юнком" біля окупованого Єнакієвого, що загрожує попаданням радіації в ґрунтові води, зокрема російській Ростовській області

Реклама на dsnews.ua

В огляді "ДС" — головні події за останні сім днів, що відбулися на території окупованих районів Донбасу

Бюрократична поломка у Ростові

Головною темою тижня, що минає, в контексті окупованої Росією частини українських Донеччини та Луганщини несподівано виявився один прохідний, на перший погляд, вирок Кіровського районного суду російського міста Ростова-на-Дону. Вердикт, оголошений у справі про прозову корупцію на харчуванні для військовослужбовців Південного військового округу ЗС РФ, ростовський суддя з показовим прізвищем Шолохов виніс ще в листопаді 2021 р. Проте викладений на офіційному сайті суду сам текст вироку став справжньою сенсацією зовсім не районного, а світ масштабу. По суті, щось у бюрократичній машині російського судочинства зламалося, і на-гора вийшов цілий пласт магістральних смислів, що нівелюють одним махом багаторічну роботу кремлівської пропаганди.

Вся суть не в тому, що суд впаяв якомусь Забалуєву п'ять років колонії за посередництво у хабарництві (він для "сприяння" у постачанні продовольства військовим частинам передав загалом 990 тис. руб. від начальника своєї фірми ТОВ "Технологія" керівнику Центру державного санітарно -епідеміологічного нагляду ЮВО (ЗС РФ Гончарову) — до таких речей у Росії давно звикли. А справді сенсаційними виявились самі формулювання оприлюднених матеріалів судового розслідування.

Там чорним по білому записано, зокрема, таке: "Продовольство призначалося для відправки до військових частин Збройних Сил РФ, що дислокуються на території ДНР та ЛНР", і вирушало воно зі складу "Технології" в Ростові. Також там зазначено, що підполковник Гончаров загрожував у разі не дачі хабара 90 тис. руб. на місяць "зривом поставки продукції на користь військовослужбовців РФ, що є на бойовому чергуванні в ДНР і ЛНР". І ще багато дрібних подробиць типу "вартість одного машинного рейсу становила 65-80 тисяч рублів у зв'язку зі складністю та небезпекою маршруту, яка полягала в тому, що водії, ризикуючи власним життям, на кордоні знімають номери, віддають документи і під охороною приймаючої сторони слідують до місця розвантаження".

Сеанс судового самовикриття

З тексту вироку судді Шолохова також випливає, що дані поставки продовольства проходили як мінімум у 2018 та 2019 рр., продукти російським їхтамтетам до ОРДЛО доставляли більш ніж 70 машин вантажопідйомністю близько 40 тон та загальним обсягом понад 1300 тон раз на два тижні. За підрахунками, такої кількості продовольства вистачило б для військового контингенту в 26 тис. осіб, втім, навряд чи ТОВ "Технологія" була єдиною фірмою, що займається військовим харчуванням для частин ВОО ЗС РФ, якому підпорядковуються обидва окупаційні корпуси в ОРДЛО.

Реклама на dsnews.ua

У результаті сеанс самовикриття в ростовському суді був такий гучний, що його довелося спішно коментувати самому рупору Кремля Пєскову. Прес-секретарю Путіна довелося повторити заїжджену платівку про те, що нас там немає. "Напевно, йдеться про помилку тих, хто писав цей текст. Тому що це неможливо. Жодних збройних сил РФ на території самопроголошених республік немає. Не було і нема", — сказав Пєсков.

І одночасно із заявою Пєскова 16 грудня текст вироку із сайту Кіровського райсуду Ростова просто зник. Але скріни, як відомо, не горять, а в майбутньому цілком можуть бути залучені до інших матеріалів справи Міжнародного трибуналу щодо військової агресії Росії проти України.

Довгоочікуваний візит інспекції МАГАТЕ

На тижні відбулася ще одна важлива подія, пов'язана, як не дивно, з результативністю Тристоронньої контактної групи, чия поточна робота геть-чисто заблокована російською стороною. Але навіть за наявності даного переговорного глухого кута вдалося нарешті організувати інспекційний візит до ОРДЛО місії МАГАТЕ, чого не вдавалося більше трьох років.

Можливість відвідування інспекторів МАГАТЕ території окупованого Донбасу для здійснення перевірки місць зберігання ядерного матеріалу була узгоджена у ТКГ ще у першій половині листопада. Цього разу Москва дотрималася свого слова, пропустивши інспекцію і в ОРДО, і в ОРЛО. За повідомленням члена української делегації у ТКГ Вікторії Страхової, свою інспекційну поїздку до Донецька та Луганська місія МАГАТЕ завершила 16 листопада.

Особливих подробиць її конкретних результатів ще немає, більше того, деталі інспекції та об'єкти, які цікавили інспекторів, не розголошуються. Хоча відомо, що місію раніше дуже цікавив нинішній стан справ із радіоактивними елементами, які використовувалися в одному медичному закладі у Луганську та дослідному центрі у Донецьку. Але головною метою візиту представників МАГАТЕ була, мабуть, закрита шахта "Юний комунар" біля окупованого Єнакієвого. Там екологічна ситуація різко загострилася ще навесні 2018-го після припинення російськими окупантами та їх місцевими колаборантами відкачування підземних вод із "Юнкому" — насосне обладнання на підприємстві просто вилучили та продали на металобрухт.

Це саме та шахта, де у 1979 р. провели підземний ядерний вибух на глибині 900 метрів, а після закриття даного вугільного підприємства на початку 2000-х українська влада вирішила від гріха подалі тримати радіоактивну капсулу у сухому стані та відкачувати з шахти воду, щоб виключити. попадання радіації в ґрунтові води та на поверхню. Тепер інспектори МАГАТЕ, можливо, змогли на місці хоч якось оцінити реальну екологічну ситуацію в місті Бунзі (до декомунізації — Юнокомунарівськ), навколо нього та під ним. І, схоже, у Кремлі таки реально усвідомили небезпеку розмиття ядерної капсули "Юнкома", що загрожує попаданням радіації в ґрунтові води не тільки для непідконтрольних та контрольованих районів українського Донбасу, а й як мінімум для тієї ж російської Ростовської області.

    Реклама на dsnews.ua