• USD 26.4
  • EUR 30.6
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Американські катери Mark VI для України. Чому росЗМІ заговорили про їх "малопотужне" озброєння

Швидше за все, Mark VI будуть націлені на мілководдя Азовського моря, де озброєні Росією проксі контролюють частину узбережжя в районі окупованого Новоазовська

Американський катер Mark VI
Американський катер Mark VI / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Потроху вимальовуються контури майбутнього українського військового флоту. Не так давно пройшли новини, уточнюючі наше співробітництво з Великобританією, а тепер маємо нову інформацію зі США. Тамтешнє Міністерство оборони 30 вересня видало компанії SAFE Boats International контракт на суму $ 84 млн на будівництво до березня 2025 р. шести швидкісних сторожових катерів типу Mark VI для поставки в Україну. Також контракт передбачає опціон ще на два катери.

Це вже другий контракт на будівництво сторожових катерів Mark VI для України: в січні 2021 р. та ж SAFE Boats International отримала від Міноборони США $19,9 млн на початок будівництва перших двох катерів Mark VI для України, з терміном завершення робіт у грудні 2022 р.

Нагадаємо, що в червні 2020 р. Державний департамент США схвалив запит Києва на продаж в рамках програми Foreign Military Sale 16 патрульних катерів Mark VI і пов'язаного з ними озброєння: а це 32 дистанційно керовані артилерійські установки MSI Seahawk A2 (по дві на катер) з 30-мм автоматичними гарматами Mk 44 Bushmaster II (всього 40 гармат, включаючи вісім запасних), 20 електронно-оптичних систем FLIR (включаючи чотири запасних), 6 нелетальних інфразвукових випромінювачів LRAD (Long Range Acoustic Device), засоби зв'язку і різне супутнє обладнання, запчастини і т. ін. Всього контракт потягнув на $600 млн.

Раніше наші офіційні особи заявляли, що перші шість катерів будуть передані Україні в рахунок американської військової допомоги, а інші десять ми повинні будемо сплатити з власних коштів. У підсумку, як бачимо, плани помінялися — ймовірно, всі катери будуть оплачені за рахунок американських програм військової допомоги.

Сторожові катери типу Mark VI розроблені і будувалися компанією SAFE Boats International у Бремертоні з 2014 р. для прибережних сил ВМС США. Всього американський флот у 2015-2018 рр. отримав 12 таких катерів, головним призначенням яких вважалася протидиверсійна і протикатерна оборона узбережжя і сил флоту поза захищених військово-морських баз, а також забезпечення і підтримка дій сил спеціальних операцій.

Цільноалюмінієвий катер має повну водотоннажність 72 т, довжину 25,8 м, ширину 6,2 м і осадку 1,2 м. Він оснащений двома дизельними двигунами MTU 16V2000M94 сумарною потужністю 5200 к.с. з двома водометами HamiltonJet HM651 і здатний розвивати швидкість до 45 вузлів. Дальність плавання — 690 миль. Екіпаж катера налічує 10-11 осіб, і ще сім-вісім здатні розміщуватися додатково (сумарно є 18 місць).

У той же час у ЗМІ з'явилася інформація про те, що ВМС США планують вивести зі складу Командування експедиційних сил 12 катерів цього типу. Такі побажання військових пов'язані з тим, що катери, по-перше, досить дорогі в експлуатації, а по-друге, не в повній мірі відповідають поставленим завданням — тобто протидії Росії і Китаю.

Реклама на dsnews.ua

На цій підставі російські медіа почали посилено розганяти тезу про те, що катери — негідні за своїми бойовими якостями, тому їх нібито і передають Україні. Однак при цьому замовчується те, що перед ВМС України і експедиційними силами ВМФ США стоять абсолютно різні завдання. Якщо американські адмірали планували їх використовувати як наступальне озброєння, то наша тактика на Чорному та Азовському морях — чисто оборонна.

На тлі нашої корветної програми місце для цих катерів у військовій доктрині країни знайдеться: швидше за все, Mark VI будуть націлені на мілководдя Азовського моря, де озброєні Росією проксі-формування контролюють частину узбережжя в районі окупованого Новоазовська.

Так, озброєння катерів цього типу суто оборонне, і для повноцінного протистояння росіянам його явно недостатньо, вельми бажаним є наявність у кораблів ракетного озброєння у вигляді протикорабельних комплексів. І тут не варто забувати, що є варіант установки на Mark VI гранатометів і легких протикорабельних ракет. І хоча такий варіант не використовується американцями, проте він передбачений виробником — на артилерійські установки MSI Seahawk A2 можливо встановити здвоєний пусковий модуль для ракет типу BGM-176B Griffin з дальністю ураження цілей 4-4,5 км.

    Реклама на dsnews.ua