• USD 27.2
  • EUR 30.6
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Договір з Росією про внутрішніх водах полягав під тиском, - МЗС

Реклама на dsnews.ua
Договір про акваторії Азовського моря і Керченській протоці знаходився під сильним тиском і є формальним поразкою України

Про це заявили заступник міністра закордонних справ Олена Зеркаль і радник глави МЗС Тарас Качка, передає "ДС" з посиланням на DT.UA.

"Врегулювання відносин в акваторії Азовського моря та Керченській протоці завжди вважалося сумнівним з огляду компромісів, до яких нас спонукали відверто недружні дії Росії як в 1990-х, коли вони постійно перешкоджали свободі рибальства та навігації, так і на початку 2000-х - у зв'язку з будівництвом на Тузлі", - йдеться в матеріалі.

Крім того, представники МЗС уточнили, що Росія хотіла залишити все як було за часів СРСР і залишити за Азовським морем і Керченською протоки статусу внутрішніх вод.

"Нарешті після відвертої загрози силою на Тузлі Росія начебто домоглася свого, і Україна підписала документи про те, що Азовське море і Керченську протоку "історично є внутрішніми водами України і Російської Федерації" або "внутрішніми водами двох держав". Було це поразкою України? Формально - так", - пишуть представники МЗС.

Однак, за їх словами, концепція внутрішніх вод України і РФ так ніколи і не реалізувала себе.

"Єдиним працюючим елементом цієї концепції є взаємна свобода навігації України і Росії у всій акваторії Азовського моря. Всі інші суверенні права залишилися індивідуальними і реалізовувалися кожною стороною у своїй частині Азова", - йдеться в матеріалі.

До 2016 року Україна ініціювала судовий розгляд щодо порушень морського права з боку Росії. Арбітри вирішили розділити процес на дві складові - юрисдикційну і по суті. Рішення про юрисдикції можна очікувати в межах 12-15 місяців.

"Це найоптимальніший шлях до чіткості й однозначності в Азовському морі. Це те, чого Росія завжди уникала. Адже все, чого вона хотіла, - це створити таке туманне стан, в якому важать тільки політика і сила. Від своїх намірів РФ не відмовилася. Навіть формально - заперечення проти юрисдикції трибуналу з морського права означає одне: на думку Росії, немає іншого шляху, ніж політичні домовленості на праві сильного", - вважають автори.

"Тому помиляється той, хто думає, що, денонсувавши угоди по Азову, ми легко і невимушено доб'ємося визнання належної нам акваторії з боку РФ", - переконані вони.

    Реклама на dsnews.ua