• USD 28
  • EUR 33.2
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Григорій Перепелиця: Якщо Трамп залишиться, то Україні вичавити з відносин зі США більше буде неможливо

Про те, як українській владі вибудовувати відносини з Білим домом у разі перемоги на виборах в США нинішнього президента або його конкурента, "ДС" поговорила з директором Інституту зовнішньополітичних досліджень Дипакадемії МЗС, політологом Григорієм Перепелицею

Григорій Перепелиця
Григорій Перепелиця / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Що українська влада повинна зробити у разі перемоги на президентських виборах в США Джо Байдена або Дональда Трампа?

Г.П. Нинішня позиція Банкової досить виважена. Вона полягає в тому, що нашій владі завжди потрібно займати нейтральну позицію щодо політичної боротьби в США, яка значно загострилася останнім часом. Як ви знаєте, минулого року Україну всіляко намагалися втягнути в передвиборчу кампанію, інспіруючи різноманітні скандали з метою дискредитації кандидата в демократи Байдена. Яскравим прикладом був скандал з так званими "плівками Деркача", якого американська розвідка визначила як представника російської агентури в Україні. Це спроби втягнути Україну в ці розбірки. Ми повинні мати справу не з республіканцями і демократами, ми як держава повинні мати справу зі США, хто б там не став президентом, і це правильна позиція.

Що станеться, якщо переможе Байден? Для України це відкриває великі можливості як щодо підтримки США у протидії російській агресії, так і загалом щодо більшої міжнародної підтримки Вашингтона. Адже Вашингтон зберігає свій вплив у світі і буде приділяти більше уваги підтримці України, включаючи поставки військового устаткування, техніки і так далі. Якщо президентом буде Байден, нам потрібно буде поглиблювати контакти з Вашингтоном, встановлювати нові зв'язки, і тут для нашої дипломатії буде багато роботи, але з розрахунком на позитив, і підстави для цього будуть.

Якщо буде обраний Трамп, то політика США залишиться незмінною, оскільки для нього головним пріоритетом залишатиметься не Україна, а Росія, і Трамп буде прагнути до тісного партнерства з нею. Тут не варто забувати і про симпатії і психологічну залежності від Путіна, які, без сумніву, нікуди не дінуться. Звичайно, Трамп намагався і намагатиметься змінити ситуацію, що склалася, щоб отримати монопольну владу. Але поки що Україну рятує демократична більшість в Конгресі США, яка дає надію на колишній високий рівень відносин, навіть якщо Трамп займе Білий дім ще на чотири роки.

"ДС" Тобто зараз Банкова все робить правильно і якихось додаткових зусиль щодо посилення діалогу з Вашингтоном робити не варто?

Г.П. Думаю, якщо Трамп залишиться біля керма, то вичавити з відносин зі США більше, ніж те, що ми отримуємо зараз, неможливо. Адже пріоритет у нього — Росія як глобальний гравець, який нібито повинен допомагати у вирішенні світових проблем, хоча вона і використовує цю позицію на шкоду США. Та й проблема відносин з Китаєм, який претендує на глобальне лідерство і витісняє США з цієї позиції, нікуди не дінеться, Путін і далі буде намагатися заручитися підтримкою Пекіна в спробах змінити існуючу розстановку сил. Проблемою для США залишиться і міжнародний тероризм, втрата впливу в стратегічно важливих регіонах, таких як Близький Схід, Південно-Східна Азія. Не варто забувати і те, що Європа теж віддаляється від США через контрпродуктивну політику Трампа. Словом, глобальних проблем у господаря Білого дому було і залишається багато, і Україна навряд чи стане пріоритетом у наступне чотириріччя.

    Реклама на dsnews.ua