• USD 27
  • EUR 30.3
  • GBP 36
Спецпроєкти

Кремль не в курсі: Україна передала Білорусі ключову інформацію щодо "вагнерівців"

Після арешту бойовиків російської ПВК Вагнера в Білорусі Україна офіційними і не офіційними каналами намагалася домогтися їх видачі

Реклама на dsnews.ua

Про це свідчать дані розслідування Bellingcat та The Insider, передає "ДС".

"Щойно з'явилися новини про арешт, українська влада почала намагатися переконати Мінськ звільнити і видати затриманих... Згідно зі свідченнями найманців, деякі — але не всі — з 33 отримали від СБУ повідомлення про кримінальні звинувачення, висунуті проти них в Україні, рекомендованим листом на їхні домашні адреси", — сказано у повідомленні.

Міністр закордонних справ Білорусі викликав тимчасового посла України до Мінська, щоб повідомити його про арешт та запитати в України інформацію про можливі злочини, скоєні цими людьми на території України. Вже 3 серпня 2020 року генеральний прокурор України направив до Білорусі запит про арешт 28 із 33 осіб в очікуванні офіційного запиту про екстрадицію, який було подано 11 серпня. Екстрадицію лобіював особисто президент Володимир Зеленський під час телефонних переговорів із Олександром Лукашенком 5 серпня.

Водночас українська влада займалася неформальною взаємодією як мінімум за двома напрямками. За словами одного з опитаних членів команди ГУР, СБУ надала їх білоруським колегам інформацію про найманське минуле 33 осіб, а також про решту бойовиків, "завербованих" ПВК "МАР".

За інформацією розслідувачів, співробітники КДБ Білорусі були впевнені, що "вагнерівці" збиралися скидати режим Лукашенка та звинувачували їх у співпраці з лідером опозиції Сергієм Тихановським, який перебував у в'язниці.

При цьому російське керівництво заявило, що нічого не знало про плани терористів. Російський консул, який відвідував заарештованих "вагнерівців", за їхніми словами, не розумів суті та деталей того, що відбувається. Однак Лукашенко публічно засумнівався у заявах Кремля і продовжував наполягати на своєму навіть після телефонної розмови із президентом РФ Володимиром Путіним. Але 5 серпня 2020 року Генеральна прокуратура Росії подала офіційний запит до білоруської прокуратури щодо передачі 32 затриманих росіян Москві і вже 16 серпня їх екстрадували.

Як повідомляла "ДС", 17 листопада вийшло розслідування групи Bellingcat про зрив операції українських спецслужб щодо захоплення російських бойовиків ПВК Вагнера, які воювали на Донбасі. Журналісти стверджують, що спецоперація була настільки складною і масштабною, що не має аналогів у світі.

За даними розслідувачів президент Володимир Зеленський знав про підготовку спецоперації задовго до фінального етапу. А глава Офісу президент Андрій Єрмак запропонував перенести операцію на тиждень, щоби не зірвати новий режим припинення вогню.

Крім того стало відомо, що важливим учасником спецоперації був завербований офіцер середньої ланки ГРУ Міноборони РФ.

Колишні співробітники ГУР Міноборони України не виключають, що спецоперація була зірвана через конфлікт між головою відомства Василем Бурбою та оточенням президента Володимира Зеленського.

Редактор: Марія Чиренко
    Реклама на dsnews.ua