• USD 27
  • EUR 30.3
  • GBP 36
Спецпроєкти

Ініціатором переноса спецоперації щодо "вагнерівців" був Єрмак, — Bellingcat

За даними журналістів-розслідувачів Bellingcat, керівник Офісу президента Андрій Єрмак пропонував перенести на тиждень операцію із затримання найманців приватної військової компанії "Вагнера"

Андрій Єрмак
Андрій Єрмак / President.gov.ua
Реклама на dsnews.ua

Розслідування щодо "вагнерівців" опублікували на сайті Bellingcat, інформує "ДС".

За даними розслідувачів, президент України Володимир Зеленський вперше був проінформований про спецоперацію щодо "вагнерівців" 15 червня 2020 року під час брифінгу з питань безпеки з керівниками спецслужб.

Зеленський схвалив операцію 26 червня 2020 року і попросив підготувати докладний план. За даними Bellingcat, цей концептуальний план підготували та затвердили 1 липня.

Розвідці потрібне було схвалення політичного керівництва країни щодо операції, оскільки вона могла значно загострити напруженість між Україною та Росією.

Розслідувачі Bellingcat, посилаючись на ексголову Головного управління розвідки Міноборони Василя Бурбу, пишуть, що керівник Офісу президента Андрій Єрмак запропонував перенести операцію на тиждень.

Напередодні Україна досягла домовленостей щодо нового перемир'я на Донбасі. За словами Бурби, Офіс президента заявив, що якщо операція триватиме, як було заплановано, і завершиться затриманням "вагнерівців" 25 липня, режим припинення вогню припиниться ще до його початку.

Розслідувачі Bellingcat не змогли самостійно перевірити цю розмову, а Офіс президента не надав коментарів.

Бурба розповів розслідувачам, що відповів тоді: тижнева затримка неможлива і призведе до втрати довіри з боку найманців, або до виникнення підозр у білоруських чи російських контррозвідувальних служб.

За словами Бурби, тоді представники Офісу президента запропонували скоротити затримку принаймні до чотирьох днів, тож виліт і захоплення "вагнерівців" перенесли на 29 липня 2020 року. Це дозволило б набрати чинності новому перемир'ю.

Коли перша група з 33 найманців вже виїжджала з Москви, у ГУР МОУ змогли успішно перебронювати квитки не на 29 липня, а на 30-те. Друга група з 13 найманців змінила квитки на суботу, 1 серпня. Як пишуть розслідувачі, Бурба розповів, що отримав від Офісу президента інформацію, що план все ще виконується, хоча і з п’ятиденною затримкою.

Як зазначають Bellingcat, 30 липня 2020 року міністр закордонних справ Білорусі викликав тимчасового посла України до Мінська, щоб повідомити про арешти "вагнерівців" та запросити в України інформацію про можливі злочини, скоєні ними на території України.

Офіс Генпрокурора направив до Білорусі запит про тимчасовий арешт 28 із 33 "вагнерівців" 3 серпня. У цей час прокуратура чекала офіційний запит про екстрадицію найманців. За даними розслідувачів, його подали через 8 днів ㅡ 11 серпня 2020 року.

Тим часом українська влада займалася неформальною взаємодією: СБУ надала білоруським колегам інформацію про 33 найманців та решту "завербованих".

А президент Зеленський особисто лобіював екстрадицію "вагнерівців" до України у телефонній розмові із самопроголошеним президентом Лукашенком 5 серпня 2020 року.

Як повідомляла "ДС", група журналістів-розслідувачів Bellingcat оприлюднила першу частину звіту про причини зриву спецоперації із затримання українськими спецслужбами в Білорусі російських бойовиків ПВК "Вагнера", які воювали на Донбасі на боці терористів та причетні до вбивств і військових злочинів.

Фільм-розслідування журналістської групи Bellingcat про зрив операції спецслужб із затримання бойовиків російської ПВК "Вагнера" вийде на початку 2022 року.

Нагадаємо, сюжет американського телеканалу CNN підтвердив підозри про причетність української влади до зриву спецоперації із затримання бойовиків російської ПВК "Вагнера", а також актуалізував претензії до глави Офісу президента Андрія Єрмака. Але в Офісі президента Володимира Зеленського вважають, що свідчення джерел, на яких будується матеріал CNN про операцію з "вагнерівцями", ненадійні, а самі дані нічим не відрізняються від викладених у "Комсомольській правді" у 2020 році.

Глава фракції "Слуга народу" у Верховній Раді Давид Арахамія назвав "чухнею" сюжет телеканалу CNN про "вагнерівців".

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua