• USD 27.3
  • EUR 30.7
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Хрестовий похід проти РНБО. Як опозиція може вдарити по Зеленському його улюбленою іграшкою

Політики, нелояльні до президента, можуть спробувати завалити систему РНБО Зеленського, якщо суддівський корпус у цьому візьме участь. А у верховних суддів свої незакриті рахунки з Банковою

Володимир Зеленський на засіданні РНБО
Володимир Зеленський на засіданні РНБО / Офіс президента
Реклама на dsnews.ua

Протягом дев'яти місяців регулярні засідання РНБО чудово служили Володимиру Зеленському допінгом для підвищення та утримання рейтингу. Щоправда, останніми тижнями соціологи говорять про падіння популярності президента. Але це лише підкреслює значення того факту, що дев'ять місяців рейтинг утримувався штучно завдяки піар-ефекту від шоу "РНБО щоп'ятниці". Якби Зеленський не вигадав цього шоу, хто знає, на яких місцях у рейтингах він був би зараз.

Очікується, що на Банковій спробують ще активніше використовувати РНБО для порятунку рейтингу. Мовляв, ударимо по комусь санкціями гострішими і гарячішими, дивишся, рейтинг знову поповзе вгору.

Палиця з двома кінцями

Проте улюблена іграшка Зеленського може стати для нього великою проблемою. Справа в тому, що значна частина або навіть більшість юридичних та фізичних осіб, підданих цьогорічному санкціям РНБО, були включені до санкційних списків незаконно. Юристи говорять про це вже давно, наголошуючи, що закон "Про санкції" містить вичерпний перелік категорій осіб, на яких можуть накладатися санкції: "Санкції можуть застосовуватися з боку України щодо іноземної держави, іноземної юридичної особи, юридичної особи, яка перебуває під контролем іноземної юридичної особи чи фізичної особи-нерезидента, іноземців, осіб без громадянства, а також суб'єктів, які здійснюють терористичну діяльність". Тобто будь-які санкції проти громадян України та юридичних осіб – резидентів України незаконні, якщо лише ці громадяни та юридичні особи не провадять терористичну діяльність.

Деякі громадяни та компанії, які підпали під санкції, вже заперечили укази Зеленського про введення в дію рішень РНБО. І вони мають шанси виграти ці процеси. Але це лише півбіди для Зеленського. Інша половина біди полягає в тому, що в опозиційних політиків з'явилася можливість довести, що санкції використовувалися у брудних цілях.

Всі ми чудово розуміємо, що переважній більшості українців не має значення, чи законні санкції чи ні, якщо вони використовуються з благими цілями. Типу покарати за державну зраду, організовану злочинність, корупцію, контрабанду тощо. Але зовсім інша річ — якщо незаконні санкції використовуються, наприклад, як інструмент, щоб заткнути рота незалежним медіа, щоб вони не наважувалися публікувати викривальні матеріали про діяльність перших осіб Банкової.

Як пов'язані Єрмак, санкції РНБО та "Вагнергейт"

Реклама на dsnews.ua

У зв'язку з цим примітні публічні виступи колишнього міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. 4 листопада у ток-шоу "Народ проти" на телеканалі "Україна 24" він розповів про свої плани поєднати в одному альянсі різні політичні сили. " У нас багато продюсерів перебувають при владі, а потім звільняться. Вони займатимуться продюсингом, а ми — політичним управлінням країни", — пообіцяв він. На тій програмі Аваков встиг торкнутися і теми РНБО.

Він розповів, що РНБО перетворилася на орган, який штампує санкції. "Це було неприпустимо, я не хотів у цьому брати участь. Тому що на кожну РНБО я приходив — я, член РНБО, не маленький, не останній — я приходив і чекав, і мені за 5 хвилин до цього [засідання] видавали татку. Я відкривав татку і уважно читав, потім підводив голову і говорив: "А ось ця фірма сюди внесена на підставі чого?" Вони кажуть: "Як? Ну, подивіться, там є оперативна довідка". Я говорив: "Ну, у мене таких довідок повний стіл завалений — половина неправда, з них половину треба допрацьовувати", — розповів він.

Аваков тоді навів і конкретний приклад, про важливі санкції проти громадянина України Сеяра Куршутова, які були прийняті на РНБО 15 квітня і введені в дію указом Зеленського 21 квітня. Куршутов відразу після рішення РНБО публічно заявив: "У список санкцій мене включила близька до президента людина — Андрій Єрмак, голова Офісу президента". І ось 4 листопада в ефірі телеканалу "Україна 24" Аваков розповів: "Пан Сеяра [Куршутова] включили до списку не тому, що він був контрабандистом чотири чи п'ять років тому або якісь були до нього питання, а тому, що він спонсорує опозиційний сайт "Цензор.нет". Це перехід неприпустимих граней".

16 листопада на "Українській правді" вийшло велике інтерв'ю Авакова, в якому також торкнулася теми РНБО. І Аваков знову навів приклад Куршутова та сайту "Цензор.нет". Він розповів, що перед засіданням РНБО "поширилася чутка, що там є бізнесмен, який мало того, що контрабандист, але й за контрабандні гроші фінансує одне опозиційне видання". Аваков підтвердив, що йдеться про сайт "Цензор.нет", і додав, що звинувачення на адресу бізнесмена "це, швидше за все, неправда, тому що там було досить мерзенне інформаційне подання".

За кілька годин після того, як на УП вийшло це інтерв'ю, Аваков виступив у своєму блозі на сайті "Цензор.нет". І навів ще більше подробиць про санкції проти Куршутова. "Наскільки я знаю, голова Офісу президента Єрмак на початку лютого запрошував до себе на нараду бізнесмена Куршутова та головного редактора "Цензор.нет" Бутусова, на якій Бутусову було запропоновано посаду заступника міністра оборони в обмін на зміну редакційної політики видання та припинення публікацій з "Вагнергейту" ". Але Бутусов відмовився — і дивним чином Куршутов потрапив до списку санкцій".

Отже, все сказано досить прямо та чітко. Інструмент санкцій РНБО використовувався для тиску на сайт, який першим порушив тему "Вагнергейта", вкрай незручну для Єрмака як головного антигероя цього скандалу.

Тут не зайве уточнити, що Аваков б'є саме по Єрмаку та нецільовому використанню РНБО. Що ж до Зеленського, то йому Аваков дає поради. Наприклад, такий: "Для того, щоб потрапити на другий термін, йому потрібно зараз серйозно змінити структуру управління, яку він вибудовує в державі. Мені здається, що він поки що до цього не готовий". Якщо ж ця рада не буде прийнята до уваги, то на цей випадок Аваков прямо заявив, що вона не вірить у другий термін Зеленського і що "кому завгодно вистачить сил виграти у неї вибори".

Можливості для опозиції

Звичайно, Аваков не єдиний, хто критикує структуру управління, яку вибудовує Зеленський за допомогою Єрмака та РНБО. Але його слова мають особливу вагу, бо він знає ситуацію в Зе-владі не зовні, а зсередини.

Що стосується Куршутова, то він одразу після рішення РНБО 15 квітня розповів про те, скільки коштує непопадання до списку санкцій. За його словами, останні три тижні перед рішенням РНБО на нього виходили посередники від Офісу президента з пропозицією приїхати на переговори. "Учора і сьогодні п'ять разів дзвонили, запрошували до Офісу на зустріч. Я прямим текстом надіслав… Які у нас можуть бути спільні справи? На жаль, нечисті на руку люди з оточення Зеленського використовують санкційний інструментарій РНБО як спосіб тиску та спонукання до якихось діалогів різних представників бізнесу та еліти", — заявив він.

За словами Куршутова, співробітники СБУ торгують віртуальними місцями у списку: "Вони дзвонять бізнесменам, із різних секторів, регіонів, наганяють страху, а потім пропонують виключити тебе зі списку". Прайс за виключення з віртуального санкційного переліку, каже бізнесмен, — від $100 тис. до $3 млн.. Під певними послугами я маю на увазі вплив на якихось людей, журналістів, активістів, депутатів", — заявив Куршутов.

Напевно, таку інформацію мають і інші фігуранти списків санкцій. Вона може прозвучати у судових процесах, де позивачі домагаються скасування указів Зеленського про набуття чинності рішень РНБО.

Політики, нелояльні до президента, можуть спробувати завалити систему РНБО Зеленського, якщо суддівський корпус у цьому візьме участь. А у суддів (особливо у верховних суддів) свої незакриті рахунки з Офісом президента. Фактично Аваков дав зрозуміти, що не проти взяти участь у такому хрестовому поході і навіть дав конкретні підказки.

Також не виключено розслідування компетентних органів щодо інформації про корупційну складову санкційної політики. Із заявами до НАБУ та ГБР можуть звернутися як фігуранти списків, так і опозиційні політики. Причому ці органи зобов'язані внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати кримінальне провадження. А далі можливі різні варіанти.

Зрештою, не можна не згадати про політичний варіант. Станом на 17 листопада міжнародна група Bellingcat анонсувала вихід свого розслідування "Вагнергейта" обсягом 11 тисяч слів. Це означає, що "Вагнергейт" зараз може стати однією з топових тем. Тому розповідь про те, як пов'язані Єрмак, санкції РНБО та "Вагнергейт", прозвучала дуже своєчасно.

    Реклама на dsnews.ua