• USD 28.2
  • EUR 32.9
  • GBP 36
Спецпроєкти

Без нових облич, але з казками. Як Зе-команда йде на місцеві вибори

До офіційного початку виборчої кампанії Зе-команда підходить вельми непідготовленою, не дійшовши згоди навіть в основах стратегії. Свідченням цього стало свіже інтерв'ю Михайла Подоляка, радника керівника Офісу президента Андрія Єрмака

Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

До місцевих виборів залишилося менше трьох місяців. У київському конгресно-виставковому центрі "Парковий" вже працює центральний виборчий штаб СН, але ні провідних технологів, ні стратегію кампанії так і не презентували. Замість цього про стратегії "слуг" на місцевих виборах" у розлогому інтерв'ю розповів помічник керівника Офісу президента, відомий політтехнолог Михайло Подоляк, з одкровень якого стає ясно, що Зе-команда остаточно вирішила задовольнятися на місцевих виборах синицею, а не журавлем.

Ще в листопаді 2019 року, на першому дійсно репрезентативному з'їзді "Слуги народу", народний депутат Олександр Корнієнко, який щойно очолив партію, заявив про новий етап її розвитку. Тоді він назвав кілька головних цілей, які необхідно досягти в найближчій перспективі: завершити реформу децентралізації, зробити Україну країною громад і віддати публічні посади на місцях тим, хто буде працювати на виборців. Чи змінилися позиції партійного керівництва щодо майбутнього передвиборного СН, і що про це думають в Офісі президента?

По-перше, напередодні осінніх місцевих виборів в СН злегка апгрейдили затверджену ще в 2019 формулу "об'єднати завершення децентралізації з перезавантаженням влади". Ще недавно на телеефірах і в пресі представників "Слуги народу" просили говорити, що всі обласні штаби повноцінно працюють, створюються осередки на місцях, йде активний підбір кандидатів, починається їх розкручування. "Місцеві вибори не централізовані. Це півтори тисячі окремих виборчих кампаній. Управляти ними з центру навряд чи можливо. Але штаб діє за принципом центрального органу діючої влади", — наприкінці червня заявив Корнієнко.

Повністю протилежні речі транслює у своєму інтерв'ю Подоляк. За його словами, партія по сьогоднішній день не була фільтром, який притягує хороших кандидатів, забезпечує їм медійну, логістичну підтримку на місцях. Мало того – мажоритарні депутати з регіонів теж не працюють на своїх округах, хоча мали б. У словах "правої руки" Єрмака чути погрози недбалим мажоритарникам, та й керівництву партії дістається.

"Потрібно було їм сказати: або ви починаєте працювати, або програєте наступні парламентські вибори. Це означає, що погано працювала партійна структура: вона не відбирала хороших кандидатів і не працювала з ними протягом року в цих регіонах. Арахамія і Корнієнко не допрацювали – треба це визнати, і міняти підходи. Ця кампанія буде холодним душем. У нас ще є запас міцності, щоб зрозуміти, як рухатися далі", — сказав Подоляк.

Навряд чи такі пасажі пройдуть повз вуха названих керівників партії – мабуть, варто чекати відповіді від принижених партійних лідерів. Не факт, що вона буде публічною, але загострення підкилимної "війни" між партією і ОП, про яку говорять вже давно, існує.

По-друге, на відміну від президентських і парламентських виборів, онлайн-напрям, в якому головну роль грав цифровий віце-прем'єр Михайло Федоров спільно з Арахамією, на місцевих виборах розвивати не будуть. Судячи за інформацією зі штабу СН, акцент зроблять на традиційні, добре знайомі для регіонів комунікації — партійні газети, рекламу на білбордах, особисте спілкування кандидатів та мажоритарників від СН з виборцями. Таке рішення ухвалило керівництво партії, але в ОП, знову-таки, не всі згодні з переходом на традиційний формат.

Реклама на dsnews.ua

Опонуючи керівництву СН, Подоляк зазначає, що виборці на місцевих виборах голосують за тим же принципом, що й на парламентських з президентськими, оцінюючи підходи до вирішення глобальних проблем, які пропонує та чи інша партія. "Всі чомусь думають, що місцева кампанія – це кампанія про ЖКГ: медицина, вода, дороги. Так, це людей хвилює, але будь-які вибори припускають хороший, верхньорівневий, чітко структурований конфлікт. Коли позначаєш глобальну проблему – те, що визначає невлаштованість країни", — вважає радник керівника ОП.

Тобто, акцент в осінній гонці в президентській канцелярії пропонують робити не на вкручуванні лампочок та перекладанні асфальту, а на звичайних проблемах рівня країни, які різномасті політсили активно намагаються висвітлити перед виборами. Тут і нагнітання мовного питання, і зовнішньополітичний вектор держави, і ті ж тарифи – все це може визначати "невлаштованість країни". Правда, ще на жодних місцевих виборах не підкріплена нічим демагогія не допомогла комусь отримати високі відсотки, але досвідчений політтехнолог, Подоляк, мабуть, знає краще.

По-третє, у відношенні до запиту на нові обличчя і людей з чистою репутацією, завдяки якому Зеленський і переміг, у влади, схоже, також немає однієї думки. Зокрема, в СН продоложают наполягати на актуальності чистих "неполітиків".

"Скоро покажемо і кандидатів у мери міст, і кандидатів обласних рад, міських рад, кандидатів на всіх рівнях, в об'єднані територіальні громади, голів громад і так далі. Ми продовжуємо наполягати на тому, що наші кандидати повинні бути новими людьми для політики, для місцевої також", – заявив в ефірі одного з телеканалів Корнієнко.

Наперекір йому Подоляк відкрито визнав, що "міфи іноді не варто робити реальністю. Потрібно просто в них вірити". Крім того, помічник Єрмака відразу ж конкретизував, які казки Зе-влада буде розповідати українцям.

"Професіоналізм – наступний міф, в який ми змусимо повірити. Є дві складові: реальність – нудна, сіра і нікому не потрібна. І фантазії – уявлення суспільства про те, як воно буде жити. Ми придумаємо, як дати суспільству цю фантазію, тому що без фантазій воно деструктивне і не дає владі зробити те, що потрібно зробити", — зазначив Подоляк.

Так що частину Зе-команди більше не робить ставку на нові обличчя, працюючи з тими, у кого вже є досвід у місцевому самоврядуванні. А кандидатів у мери, депутати обласних, міських, районних та селищних рад потрібно багато — близько 50 тисяч осіб. У той же час, залишати старі кадри на колишніх місцях у партії не хочуть.

Майже єдине, у чому вже зійшлися частини Зе-команди з СН і ОП, – це в тому, що в найбільших містах у президентської партії небагато шансів на перемогу.

"Є міста, де однотурові вибори. Якщо мер там має 50%, то він вже виграє. При всіх своїх талантах я не розжену нового кандидата навіть до другого туру. Кого б я не виставив – він набере максимум 8%", — говорить Подоляк, відразу ж запевняючи, що в менших обласних центрах – Рівному, Ужгороді, Сумах, Полтаві, у СН є "хороші перспективи щодо кандидатів".

Крім того, і Подоляк, і Корнієнко, мабуть, сподіваються на те, що підвищити рейтинг партії на місцях допоможе "Велике будівництво" — глобальна інфраструктурна програма, яку ініціював президент і курирує заступник голови ВП Кирило Тимошенко. У рік виборів влада обіцяє побудувати 100 шкіл, 100 дитячих садків, 100 стадіонів і прокласти 4 000 км доріг.

Заради піару абсолютно різноформатних будов об'єктів, багато з яких були майже закінчені ще за минулої влади, Зеленський здійснює цілі тури по країні. Правда, сумнівну ефективність такої витрати президентського робочого часу вже давно обговорюють у соцмережах, як і її схожість з горезвісними "томос-турами" п'ятого президента. Але на такі дрібниці ні верхівка СН, ні керівництво ВП, мабуть, звертати увагу не збираються.

Залишається констатувати, що більш аморфної для партії влади місцевої кампанії Україна, мабуть, ще не знала. Та й "ефективність" взаємодії між різними частинами Зе-команди стає все більш очевидною навіть для непосвячених. Але, зважаючи на специфіку нинішніх можновладців, далеко не райдужні результати гонки 25 жовтня легко можуть застати їх зненацька.

    Реклама на dsnews.ua