• USD 28.1
  • EUR 33.7
  • GBP 39.1
Спецпроєкти

"План дій по Донбасу" від Кравчука. Навіщо Зеленському потрібна нова імітація мирного процесу

Нові ініціативи по деокупації Донбасу, озвучені Леонідом Кравчуком, як і колишні, більше схожі на імітацію процесу. Навіщо потрібна Банковій ця нова імітація, якщо вибори закінчилися?

Леонід Кравчук
Леонід Кравчук / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

У неділю, 8 листопада, в інтерв'ю російському агентству ТАСС глава української делегації в ТКГ Леонід Кравчук поділився подробицями щодо підготовлюваного "Плану дій по Донбасу", який вже переданий ОБСЄ 5 листопада. За словами Кравчука, на наступному засіданні ТКГ 10 листопада буде обговорюватися вже якийсь узгоджений план, куди також увійдуть пропозиції від росіян і ОРДЛО — "є завдання підготувати всебічно продуманий, з урахуванням інтересів усіх сторін, і насамперед ОРДЛО, документ, який відкриє дорогу до миру і відродження життя на цих територіях ".

Нереалістична реінтеграція за Кравчуком

Найбільш резонансний пункт з української частини плану, судячи із заяви Кравчука, — це проведення виборів в ОРДЛО 31 березня 2021 р. Виникає просте запитання: куди поспішати? Вибори скінчилися, графік зустрічей в нормандському форматі безнадійно провалено, ніякі терміни вже не підтискають. При цьому не треба бути експертом, щоб розуміти — організація виборчого процесу є важкою, клопіткою і нешвидкою справою. Тим більше в ОРДЛО, де люди шість років живуть при диктатурі. Тобто до звичайних умов виборів додається безліч інших: потрібно організувати участь в них українських партій і українських же спостерігачів. Повинна бути проведена повноцінна виборча кампанія, яка передбачає конкуренцію, а це неможливо зробити без забезпечення безпеки кандидатів і голосуючих, адже ніхто, крім Росії, не визнає виборів під дулами автоматів. Тим більше такий варіант не потрібен Україні — демілітаризувати ОРДЛО за кілька місяців абсолютно нереально.

Але не тільки "зі стелі взята" дата виборів говорить про те, що замість нормального робочого процесу нам продають чергову імітацію. Так, Кравчук роз'яснив ТАСС, що закон про амністію за злочини на Донбасі буде чомусь прийматися Верховною Радою вже після виборів в ОРДЛО. Тобто пропонується спочатку пустити в місцеві органи самоврядування всіх підряд бойовиків і колаборантів, а потім вже розбиратися, у кого руки по лікоть в крові, а у кого по пальці. На такий підхід практично гарантовано не погодиться український парламент, а вулиця йому допоможе.

Нарешті, Кравчук заявив про необхідність змінити черговість пунктів мінських угод. "Пункти мінських угод в тій черговості, в якій вони існують з 2015 р., не можуть бути виконані Україною, і необхідний перегляд їх послідовності", — сказав глава української делегації. При цьому досвідчений переговірник Кравчук не може не розуміти, що на таке ніколи не погодиться Путін, так навіщо ж озвучувати нежиттєздатну пропозицію?

ВЕЗ як замінник миру на Донбасі

І в цілому — навіщо Банковій знадобився новий абсолютно нереалістичний план по Донбасу? Очевидно, ми маємо спробу створити нову (свіжу) ілюзію просування до миру. До місцевих виборів 25 жовтня така ілюзія була потрібна для того, щоб відібрати якусь частину голосів у ОПЗЖ насамперед на півдні і сході країни. Але вибори закінчилися, і тепер, схоже, "мирний процес" потрібен владі швидше для вирішення економічних, а не політичних питань. Йдеться про бажання Банкової провести через парламент закон про ВЕЗ на Донбасі під виглядом реалізації мирної стратегії реінтеграції та відновлення регіону. Цю ідею зараз публічно пропагує керівник Офісу президента Андрій Єрмак, який подає її як "можливість об'єднання країни", адже другу ВЕЗ влада планує створити на заході країни. Мовляв, заробити вийде у всіх, і ніхто не піде скривдженим. Та й Зе-опитування в день виборів, після якого залишилися гори макулатури і безліч скандалів, починалося, як стверджували багато спостерігачів, саме заради просування ініціативи ВЕЗ (і неформально фінансувалося бенефіціарами цієї схеми).

Реклама на dsnews.ua
    Реклама на dsnews.ua