• USD 27.2
  • EUR 32.4
  • GBP 37.9
Спецпроєкти

Бунт в Олімпійському коледжі. Чому студентам не сподобалася "реорганізація по Шкарлету"

Міністерство освіти насильно приєднало столичний Олімпійський коледж до Університету фізвиховання, обуривши викладачів і студентів. Але головний київський спортсмен Віталій Кличко не бачить у тому, що відбувається, нічого поганого

Акція протесту студентів і тренерів Олімпійського коледжу
Акція протесту студентів і тренерів Олімпійського коледжу / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

У четвер, 14 вересня, в Києві на території Олімпійського коледжу ім. Івана Піддубного пройшла зустріч трудового колективу з ліквідаційною комісією, яка повинна була зачитати наказ Міносвіти про реорганізацію вишу, підписаний в. о. міністра Сергієм Шкарлетом 18 вересня. В результаті захід, який в теорії повинен був бути простою формальністю, призвів до бійки студентів і викладачів коледжу з поліцією. Розберемося, що сталося.

Причини бійки в коледжі Піддубного

Київський Олімпійський коледж ім. Івана Піддубного — заклад, який за 64 роки своєї роботи підготував 23 олімпійських чемпіонів, 193 чемпіонів світу та Європи, 42 заслужених майстрів спорту і понад 2 тис. майстрів спорту. Випускники коледжу — відомі в усьому світі спортсмени.

Утім, відомий навчальний заклад виявився під загрозою ліквідації внаслідок розпорядження Кабміну від 2 вересня про його реорганізацію шляхом злиття з Національним університетом фізичного виховання і спорту (НУФВіС). Появу документа ініціювало Міністерство освіти і науки. У коментарі ЗМІ Сергій Шкарлет заявив, що приєднання коледжу до університету нічого не змінить для самого навчального закладу, адже він буде відокремленим структурним підрозділом у складі НУФВіС.

У свою чергу, в коледжі вважають, що основна мотивація керівництва університету домагатися приєднання — це 16 га землі закладу недалеко від метро "Лісова", а все, що відбувається навколо коледжу, називають не інакше як "рейдерством". Як стверджують викладачі, ідея приєднати заклад до НУФВіС з'явилася ще за каденції міністра освіти і науки Дмитра Табачника на початку 2010-х. Але після Революції гідності спроби це зробити припинилися. Як тепер виявилося, лише на деякий час.

Процес відновився з приходом до Міністерства освіти Шкарлета. Ще на початку вересня студенти коледжу оголосили страйк на знак протесту проти рішення Кабміну про передачу його НУФВіС. Про приїзд ліквідаційної комісії з університету студенти та викладачі дізналися напередодні події.

Голова студентського самоврядування коледжу Дмитро Несвятипаска стверджує, що розпорядження Кабміну порушує закон, адже з 2018 р. коледж знаходиться на балансі Києва, а будь-яке об'єднання чи приєднання вищих навчальних закладів має відбуватися за погодженням з трудовим колективом.

Реклама на dsnews.ua

"У статті 24 закону про державний бюджет 2018 року є імперативна норма, де чітко прописано, що заклади, коледжі, згідно з додатком 10 (ми входимо в цей додаток), повинні бути передані в комунальну власність, відповідно до закону про децентралізацію, повинні бути на балансі міста Києва. і Кабінет Міністрів ще в 2018-му починав усі ці процедури, і Київська міська рада на той час, в 2018-му, проголосувала за прийняття цього майнового комплексу — Олімпійського коледжу, і зараз фактично відбулося рейдерське захоплення, принаймні спроба захопити навчальний заклад", — заявив Несвятипаска.

До речі, повідомлення про "рейдерське захоплення" із залученням тітушок під прикриттям (або при бездіяльності) поліції з'явилося на сторінці Олімпійського коледжу в Facebook ще вранці 24 вересня. "Кожного нового міністра освіти Імас намагається залучити до рейдерського захоплення коледжу, але олімпійцям вдавалося відбиватися", — говорилося в ньому.

Ректор НУФВіС Євген Імас в коментарі ЗМІ теж заявив про провокації і сказав, що мав на меті повідомити про «план і стратегії розвитку коледжу», а також про відсутність наміру когось звільняти. Примітно, що, за словами очевидців, Імас відмовився спілкуватися з присутніми членами трудового колективу і студентами українською мовою, що призвело до загострення конфлікту.

В результаті поліція все-таки втрутилася в ситуацію, кілька людей отримали травми, в тому числі поліцейські, студент і тренер коледжу були грубо затримані, а заступника директора навчального закладу вивезли в наручниках прямо з лікарні. Представників обох сторін конфлікту запросили в управління поліції для пояснень, правоохоронці почали досудове розслідування за фактом хуліганства, ч. 3 ст. 296 КК України.

Кличку не потрібен виш зі світовим ім'ям?

Наступного дня ситуація загострилася ще більше — студенти коледжу вранці вийшли на акцію протесту під Кабінет Міністрів, вимагаючи відставки в. о. міністра освіти Сергія Шкарлета.

У МОН у відповідь заявили, що коледж не відповідає вимогам законодавства, необхідним для отримання цього статусу в системі вищої освіти. Але учні і співробітники не повинні ставати заручниками "недбалості адміністрації чи особистих амбіцій окремих осіб".

Підтримав МОН і мер столиці Віталій Кличко, який не побачив в подіях, що відбуваються, нічого неординарного.

"Я хочу підкреслити, що з тієї інформації, яку я маю від Міністерства освіти, коледж не закривають. Відбувається реорганізація управління закладом. Переконаний, що Олімпійський коледж повинен і надалі буде працювати виключно за профілем — як спортивна школа. І я як мер столиці і людина спорту зі свого боку докладу до цього всіх зусиль", — сказав Кличко на прес-конференції.

Тобто профільне міністерство і столична влада, по суті, виступили на боці керівництва НУФВіС. При цьому ні підлеглі Шкарлета, ні мер столиці не беруть до уваги те, що ще на початку вересня Окружний адміністративний суд Києва за позовом профспілки працівників і студентів коледжу відкрив провадження у справі про оскарження розпорядження уряду про реорганізацію навчального закладу. На думку профспілки, рішення уряду суперечить положенням законів України "Про освіту" та "Про вищу освіту".

Резони Кличка зрозуміти можна. Йому хотілося б, щоб коледж фінансувався з державного, а не столичного бюджету. Тому його приєднання до НУФВіС — чудова можливість для київської влади умити руки. З іншого боку, надворі розпал передвиборчої кампанії, і Кличку обов'язково пригадають, що в цьому сумнівному скандалі він став на сторону не студентів і викладачів коледжу, а підтримав скомпрометованого в. о. міністра Шкарлета.

    Реклама на dsnews.ua